Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Fale wyrzuciły na brzeg prawdziwego olbrzyma, TYLE ważył. Czegoś takiego nie widzieli od ponad 100 lat
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.09.2023 11:17

Fale wyrzuciły na brzeg prawdziwego olbrzyma, TYLE ważył. Czegoś takiego nie widzieli od ponad 100 lat

Plaża
Plaża, źródło: pexels.com @Lena Khrupina, twitter.com/PetizoJavier

Morskie fale raz na jakiś czas wyrzucają na brzeg ciała różnych zwierząt. Jednak niektóre z tego typu przypadków okazują się być wyjątkowe. Kilka dni temu znaleziono istotę, która ważyła około 12 ton i miała ponad 15 metrów długości. Podobnego znaleziska nie obserwowano od ponad stu lat. 

Płytkie wody są dla niektórych zwierząt pułapką

W głębokich wodach mórz i oceanów żyje mnóstwo tajemniczych istot, które od lat budzą ogromne zainteresowanie pasjonatów przyrody i naukowców. Wiele z nich, ze względu na preferowane miejsca do życia, jest widzianych bardzo rzadko. 

Jednak zdarza się, że niektóre osobniki zostaną zniesione przez wodne prądy na płytkie wody. W wielu przypadkach sytuacje takie okazują się dla wodnych istot bardzo niebezpieczne. Bywa, że osobniki wyrzucone przez fale na brzeg utkną i potrzebują pomocy, aby wrócić do bezpiecznego dla nich środowiska. 

"Grali" bezbronnym jeżem w piłkę, zwierzę zmarło w męczarniach. To nie jedyne przewinienie nastolatków

Morskie fale wyrzuciły na brzeg olbrzyma

W tym tygodniu, u wybrzeży Urugwaju na brzegu znaleziono ciało największego zwierzęcia na świecie. Znaleziony osobnik był martwy. Specjaliści oszacowali, że w momencie znalezienia go, gigantyczny ssak nie żył od około dziesięciu dni. 

Mowa o płetwalu błękitnym. To zwierzęta, które spotkać można przede wszystkim na głębokich i otwartych wodach. Ciało tego morskiego ssaka znalazło się na brzegu w wyniku działania prądów morskich. Płetwal błękitny miał ponad piętnaście metrów długości ciała. Ponadto, oszacowano, że ważył około dwunastu ton. 

F7DMty-W8AAe2k-.jpg
Gabaryty morskiego ssaka robią wrażenie, źródło: twitter.com/PetizoJavier

To pierwsze tego typu znalezisko od ponad 100 lat

Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci znalezionego płetwala błękitnego. Jednak specjaliści przyznali, że tego typu znalezisko w tej części świata należy do rzadkości. 

Dyrektor wydziału ds. zasobów wodnych w ministerstwie rolnictwa, rybołówstwa i hodowli zwierząt w Urugwaju, Jaime Coronel, podkreślił, że przedstawiciele tego gatunku zazwyczaj preferują inne okolice do życia. Zdecydowanie częściej można spotkać te zwierzęta w okolicach wybrzeży Argentyny lub Chile.

Źródło: twitter.com/PetizoJavier, wydarzenia.interia.pl