Swiatzwierzat.pl
swiatzwierzat-1

pixabay/Alexas Fotos

Fala pogryzień przez psy. Policja apeluje: masz pupila, to go pilnuj

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

W związku z kolejnymi przypadkami pogryzień przez psy policja apeluje do właścicieli, aby uważniej pilnowali swoich pupili. Pogryzienie przez zwierzę wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nawet jeśli konsekwencją ataku są tylko powierzchowne rany. Istnieje bowiem ryzyko zarażenia wścieklizną.

W ciągu jednej doby w samym tylko powiecie suskim (woj. małopolskie) doszło do aż dwóch niebezpiecznych zdarzeń z udziałem czworonogów. W obu przypadkach doszło do niedopilnowania zwierząt przez ich właścicieli. Podczas jednego z ataków ucierpiał 7-letni chłopczyk.

Rośnie liczba pogryzień przez psy

13 kwietnia wczesnym popołudniem 41-letnia kobieta została zaatakowana przez owczarka należącego do jej sąsiada. Czworonóg wybiegł z posesji przez otwartą bramę, kiedy spacerowiczka szła do domu ze swoim dzieckiem. Policja ukarała właściciela mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Do drugiego incydentu doszło zaledwie kilka godzin później na terenie gminy Budzów. Znajdującego się na drodze osiedlowej 7-letniego chłopca zaatakował pies rasy mieszanej, który wybiegł z ogrodu przez otwartą furtkę. Zwierzę nie miało aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Ojciec dziecka szybko zareagował, dzięki czemu nie doszło do tragedii. Chłopiec z powierzchownymi obrażeniami trafił do szpitala, a właścicielka psa otrzymała dwa mandaty w wysokości 500 zł: za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa oraz za brak aktualnych szczepień czworonoga.

Nosorożec

Mały nosorożec znalazł przyjaciela innego gatunku. „O tej historii powinien powstać film"

CZYTAJ DALEJ

Małopolska policja zwraca się z apelem do właścicieli zwierząt o niebagatelizowanie problemu, gdyż skutki zachowań psów wynikają najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi. Należy pamiętać, że to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie naszych zwierząt oraz ewentualne szkody.

Niebezpiecznym dla ludzi lub szkodliwym dla środowiska sytuacji można zapobiec. Dlatego policja apeluje o ostrożność. Wystarczy pozostawić niezamkniętą bramę lub furtkę posesji, by doszło do nieodwracalnej tragedii. Oprócz tego, do najczęstszych błędów popełnianych przez opiekun zwierząt domowych należy również:

  • nieprzestrzeganie terminów szczepień

  • niezapewnienie psu właściwych warunków bytowych

  • brak szkoleń i dyscypliny

Nie spuszczaj psa ze smyczy w lesie

Policja apeluje nie tylko o pilnowanie psów na własnych posesjach, ale także podczas spacerów w lesie. Wiosna, słoneczna pogoda i kwitnąca roślinność zachęca nas do coraz większej aktywności na świeżym powietrzu. Bardzo często na wiosenne spacery z naszymi czworonogami wybieramy się do lasu, zapominając, że wchodzimy na teren, będący naturalnym środowiskiem wielu dzikich zwierząt, dla których ta pora roku jest czasem migracji oraz okresem rozrodczym.

Z tego względu my również przyłączamy się do apelu, by podczas spacerów w lesie nie spuszczać luzem psów, nie hałasować i nie schodzić z wyznaczonych ścieżek w głąb lasu.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Slajd 1 z 10

Rekin

Żarłacz biały powszechnie uważany jest za największego morskiego drapieżnika i ludojada. To jednak nie do końca prawda. Chociaż ataki rekinów na ludzi rzeczywiście nie są rzadkością, naukowcy twierdzą, że są one efektem pomyłki. Zwierzęta te wcale nie mają zamiaru zjadać ludzi, tylko mylą ich z innymi zwierzętami np. żółwiami czy fokami. Dlatego bardzo często zdarza się, że żarłacz biały jedynie rani człowieka, po czym się wycofuje. (Fot. cdascher, canva.com)

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: malopolska.policja.gov.pl, info112.pl, pap.pl

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Majówka z psem - jak się do niej przygotować?

Czytaj więcej >

Psy

Zwierzęta mogą zachorować od brudnych misek. Jak należy je myć?

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Powody mogą Cię zaskoczyć

Czytaj więcej >

Psy

Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?

Czytaj więcej >

Psy

Przykra niespodzianka w legowisku. Dlaczego pies siusia na posłanie?

Czytaj więcej >

Psy

Pies dla dziecka. Jaka rasa będzie najlepsza dla rodzin z dziećmi?

Czytaj więcej >