Swiatzwierzat.pl
swiatzwierzat-1

pixabay/Alexas Fotos

Fala pogryzień przez psy. Policja apeluje: masz pupila, to go pilnuj

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

W związku z kolejnymi przypadkami pogryzień przez psy policja apeluje do właścicieli, aby uważniej pilnowali swoich pupili. Pogryzienie przez zwierzę wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nawet jeśli konsekwencją ataku są tylko powierzchowne rany. Istnieje bowiem ryzyko zarażenia wścieklizną.

W ciągu jednej doby w samym tylko powiecie suskim (woj. małopolskie) doszło do aż dwóch niebezpiecznych zdarzeń z udziałem czworonogów. W obu przypadkach doszło do niedopilnowania zwierząt przez ich właścicieli. Podczas jednego z ataków ucierpiał 7-letni chłopczyk.

Rośnie liczba pogryzień przez psy

13 kwietnia wczesnym popołudniem 41-letnia kobieta została zaatakowana przez owczarka należącego do jej sąsiada. Czworonóg wybiegł z posesji przez otwartą bramę, kiedy spacerowiczka szła do domu ze swoim dzieckiem. Policja ukarała właściciela mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Do drugiego incydentu doszło zaledwie kilka godzin później na terenie gminy Budzów. Znajdującego się na drodze osiedlowej 7-letniego chłopca zaatakował pies rasy mieszanej, który wybiegł z ogrodu przez otwartą furtkę. Zwierzę nie miało aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Ojciec dziecka szybko zareagował, dzięki czemu nie doszło do tragedii. Chłopiec z powierzchownymi obrażeniami trafił do szpitala, a właścicielka psa otrzymała dwa mandaty w wysokości 500 zł: za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa oraz za brak aktualnych szczepień czworonoga.

Nosorożec

Mały nosorożec znalazł przyjaciela innego gatunku. „O tej historii powinien powstać film"

CZYTAJ DALEJ

Małopolska policja zwraca się z apelem do właścicieli zwierząt o niebagatelizowanie problemu, gdyż skutki zachowań psów wynikają najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi. Należy pamiętać, że to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie naszych zwierząt oraz ewentualne szkody.

Niebezpiecznym dla ludzi lub szkodliwym dla środowiska sytuacji można zapobiec. Dlatego policja apeluje o ostrożność. Wystarczy pozostawić niezamkniętą bramę lub furtkę posesji, by doszło do nieodwracalnej tragedii. Oprócz tego, do najczęstszych błędów popełnianych przez opiekun zwierząt domowych należy również:

  • nieprzestrzeganie terminów szczepień

  • niezapewnienie psu właściwych warunków bytowych

  • brak szkoleń i dyscypliny

Nie spuszczaj psa ze smyczy w lesie

Policja apeluje nie tylko o pilnowanie psów na własnych posesjach, ale także podczas spacerów w lesie. Wiosna, słoneczna pogoda i kwitnąca roślinność zachęca nas do coraz większej aktywności na świeżym powietrzu. Bardzo często na wiosenne spacery z naszymi czworonogami wybieramy się do lasu, zapominając, że wchodzimy na teren, będący naturalnym środowiskiem wielu dzikich zwierząt, dla których ta pora roku jest czasem migracji oraz okresem rozrodczym.

Z tego względu my również przyłączamy się do apelu, by podczas spacerów w lesie nie spuszczać luzem psów, nie hałasować i nie schodzić z wyznaczonych ścieżek w głąb lasu.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: malopolska.policja.gov.pl, info112.pl, pap.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >