Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dziwne ślady sfotografowane w polskim lesie. Leśnicy wyjaśniają, skąd się tam wzięły
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 19.08.2022 12:58

Dziwne ślady sfotografowane w polskim lesie. Leśnicy wyjaśniają, skąd się tam wzięły

Las
fot. Rudolf Jakkel z Pexels, canva.com, facebook.com/nadlesnictwo.dojlidy

Jeśli będąc w lesie, zobaczycie pod nogami wydrapaną ziemię, możecie zacząć się rozglądać. Jak informują pracownicy Nadleśnictwa Dojlidy, to sygnał świadczący o obecności wilków. "Drapania nasilają się sezonowo – od października do końca stycznia, po czym ich ilość maleje" - informują leśnicy. Post opublikowany przez Nadleśnictwo Dojlidy może być prawdziwą gratką dla miłośników przyrody. Pracownicy podzielili się ciekawostką dotyczącą zachowania wilków w lasach. Wielu nie miało o tym pojęcia.

Dziwne ślady w lesie? Możliwe, że w pobliżu były wilki

Jeśli będziemy mieli wystarczająco dużo szczęścia, to podczas spaceru natkniemy się na nietypowe ślady pozostawione przez mieszkańców lasu. Rozdrapana ziemia i ślady pazurów mogą świadczyć o oznaczeniu terenu przez wilki, które w ten sposób pozostawiają po sobie wydzieliny z gruczołów międzypalcowych. - Woń wydzielana przez zwierzęta służy przede wszystkim do komunikacji zarówno wewnątrzgatunkowej, jak i międzygatunkowej. Może ostrzegać, wabić bądź alarmować, co jest niezwykle istotne szczególnie w przypadku gatunków terytorialnych. Jednym z nich jest wilk, który podczas życia i funkcjonowania w stadzie w dużej mierze porozumiewa się za pomocą węchu (olfaktorycznie), czego przykładem są znakowania terenu - tłumaczą przedstawiciele nadleśnictwa.

Wilki porozumiewają się przy pomocy węchu

Wilki podczas funkcjonowania w stadzie porozumiewają się w sposób olfaktoryczny, czyli za pomocą węchu. Co ciekawe, zaprezentowany typ znakowania wykorzystują wilki, które rozmnażają się w grupie. Zwykle robią to między październikiem a styczniem, gdyż wtedy występuje ich okres godowy. Samotne osobniki nie zostawiają po sobie podobnych śladów.

- Granice rewirów wyznaczają zapachy pozostawione zarówno przez członków grupy rodzicielskiej jak i młodociane osobniki. Tak wilki demonstrują liczebność stada. W tym celu znakują teren odchodami, moczem oraz… zadrapaniami gruntu, podczas których pozostawiają wydzieliny z gruczołów międzypalcowych. Takie ślady pełnią nie tylko funkcję zapachową, ale też wizualną - tłumaczą leśnicy. Czy mieliście kiedyś okazję zobaczyć podobne ślady w polskim lesie? Niewątpliwie mogą one zafascynować, ale i przestraszyć. Nie trzeba jednak panikować, gdyż zwierzęta te są najczęściej płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: podroze.onet.pl, turystyka.wp.pl

Tagi: Wilk Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?