Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dzikie zwierzęta wciąż nie czują wiosny? Przyłapano jelenie w zimowej szacie
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 12.04.2022 16:53

Dzikie zwierzęta wciąż nie czują wiosny? Przyłapano jelenie w zimowej szacie

stado
facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe/

Fotopułapka Kazimierza Nóżki uchwyciła stado jeleni w "jeszcze zimowej szacie". Niezwykłe nagranie z leśnej puszczy zostało opublikowane na profilu w mediach społecznościowych przez Nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach.

Chmarę jeleni udało się przyłapać Kazimierzowi Nóżce, cenionemu ekspertowi, leśnikowi oraz współautorowi ksiażek o Bieszczadach. Dzięki fotopułapce umieszczonej w lesie udało mu się udokumentować jelenie w ich naturalnym środowisku, podczas gdy posilały się na polanie.

Niezwykłe nagranie z bieszczadzkiej puszczy

Na nagraniu można zobaczyć z bliska pięć dorosłych osobników, które na leśnej polanie zatrzymały się na posiłek.

Jeszcze w zimowej szacie... – zauważył leśnik.

Nagranie wywołało spore poruszenie wśród internautów. W końcu nie codziennie widuje się dzikie zwierzeta w ich naturalnym środowisku i to w odległości mniejszej niż metr.

A po czym odróżnić zimową szatę od letniej u zwierzyny płowej? Jak głosi sama nazwa, w zimie ubarwienie grzbietu ciała jelenia zmienia się na szare, bez plam, natomiast letnia suknia ma czerwono-brunatno-rudawe ubarwienie o różnych odcieniach.

Zobacz nagranie:

Jak odróżnić sarnę od jelenia?

Pod postem wypowiedział się jeden z internautów, pytając, czy zarejestrowane zwierzęta to sarny ze względu na brak poroża. Bardzo często jelenie są mylone z sarnami, ale tak naprawdę to dwa zupełnie odrębne gatunki. Warto pamiętać, że wbrew powszechnej opinii sarna wcale nie jest żoną jelenia.

Samicę jelenia nazywamy łanią, samca byk, natomiast ich młode to cielę. Jeśli zaś chodzi o drugi gatunek, eksperci wyjaśniają, że samicą sarny jest koza, samcem kozioł, a ich potomstwo to koźlęta.

Ponadto jelenie od saren różnią się przede wszystkim wielkością. Te pierwsze są znacznie większe. Nawet największa sarna jest mniejsza od najmniejszego, dorosłego jelenia. Jelenie, a konkretnie samce łatwo jest odróżnić od saren za sprawą imponującego i mocno rozbudowanego poroża, podczas gdy poroże samców sarny, nazywane profesjonalnie parostkami, są stosunkowo niewielkie.

Miejmy nadzieję, że leśnicy wkrótce podzielą się kolejnymi nagraniami mieszkańców Bieszczad już w odmiennej "stylizacji". Zanim jednak to się stanie, wciąż musimy jeszcze trochę poczekać.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: facebook.com, youtube.com, wiadomosci.wp.pl