Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Małe, wtulone w siebie warchlaki podbijają sieć. Wideo pokazuje, jakie naprawdę są dziki
Zuza Siwek
Zuza Siwek 24.03.2022 19:05

Małe, wtulone w siebie warchlaki podbijają sieć. Wideo pokazuje, jakie naprawdę są dziki

warchlaki w lesie
facebook.com/Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe fot. Jarosław Ramucki

Dziki coraz częściej można spotkać nawet w dużych polskich miastach. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia potrafią wyrządzać szkody, ponadto w wielu osobach wzbudzają lęk. Kilka lat temu dyskusja wokół tych zwierząt przybrała na sile, w związku z planami ich depopulacji w Polsce. Profil Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe na Facebooku opublikował wideo, które pokazuje jednak dziki w nieco innym świetle.

Nagranie z warchlakami

Na krótkim wideo pokazano, jak małe dziki radzą sobie z panującymi na zewnątrz minusowymi temperaturami. Nagrano je, kiedy mróz wynosił 9 stopni.

Widzimy, jak małe warchlaki tulą się do siebie, by się ogrzać. Trudno nie spojrzeć łaskawym okiem na stadko maluchów, które zazwyczaj malowane są jako niebezpieczne dla człowieka.

- Zimno dziś, bo 9 stopni mrozu. Jak tu się przed nim ochronić, kiedy ma się dopiero dni kilka życia za sobą? Zobaczcie jak radzą sobie małe dziki - głosi podpis pod filmem.

Wideo zdobyło ponad 2 tysiące reakcji i jest licznie komentowane. Choć niektórzy są zauroczeni widokiem malutkich warchlaków, inni wciąż podkreślają, jak nie podoba im się fakt zapuszczania się dzików poza lasy i nazywają je szkodnikami.

Dlaczego ludzie boją się dzików?

Faktycznie, dorosłe dziki - zwłaszcza lochy z dziećmi - zdesperowane, by znaleźć pożywienie, mogą być niebezpieczne. Pamiętajmy jednak, że to działalność człowieka doprowadziła do tego, że leśne zwierzęta coraz częściej wypuszczają się poza swoje naturalne środowisko, by przeżyć.

- Dziki są gatunkiem dominującym w zespole dużych ssaków w naszych ekosystemach. Jako zwierzęta wszystkożerne pełnią w lasach rolę sanitarną oraz mają istotny wpływ na wiele elementów środowiska. Dziki żywią się m.in. owadami będącymi szkodnikami drzew, gryzoniami oraz padliną. Buchtując w poszukiwaniu pokarmu i roznosząc nasiona, odgrywają ważną rolę w naturalnym odnowieniu lasu i w procesach obiegu materii w przyrodzie - pisali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w liście do premiera RP Mateusza Morawieckiego w styczniu zeszłego roku.

List dotyczył planowanego odstrzału dzików w formie walki z Afrykańskim Pomorem Świń - wirusem ASF. Eksperci przestrzegali wówczas przed pochopną decyzją o depopulacji, przekonując, że dziki są ważnym elementem ekosystemu, nie tylko przez wymienione wyżej względy, ale także dlatego, że są ważnym pokarmem dla wilków.

Problem ASF do tej pory nie zniknął. Zdania na temat najlepszych metod walki z wirusem wciąż są mocno podzielone.

Nawet jeśli ktoś nie jest miłośnikiem zwierząt, trudno się kłócić z tym, że nagranie przedstawiające małe warchlaki jest dość poruszające. Zmarznięte maluchy garną się do siebie, by jak najlepiej się ogrzać. Czemu nie ma z nimi lochy - tego się z nagrania nie dowiadujemy.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: facebook.com/zdrojowagora, naukawpolsce.pap.pl