Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dziewczynka nie przestawała się drapać. W jej łóżku kryły się groźne insekty
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.04.2022 13:37

Dziewczynka nie przestawała się drapać. W jej łóżku kryły się groźne insekty

Zdjęcie ilustracyjne: Dziewczynka
pixabay/Bob_Dmyt

Pracownik firmy INSEKTPOL otrzymał zgłoszenie od samotnej matki, której 8-letnia córka uskarżała się na bolesne swędzenie ciała. Na miejscu okazało się, że w łóżko dziecka jest zapluskwione. Skąd więc biorą się pluskwy i jak się ich pozbyć?

Jarosław Ryms z firmy INSEKTPOL od blisko 13 lat zajmuje się walką ze szkodnikami zamieszkującymi nasze domy. Mimo, iż robactwa w dalszym ciągu uchodzi za temat tabu, ekspert zdradza kulisy swojej pracy i ujawnia, że obecność insektów w domach nie musi mieć związku z brakiem higieny.

Dziecko co noc było gryzione przez pluskwy

Specjalista od dezynfekcji, dezynsekcji oraz deratyzacji prowadzi konto na Tiktoku, które obecnie obserwuje ponad 76 tysięcy internautów. W jednym z najnowszych filmów opowiedział o jednej z interwencji w Olsztynie. Dotyczyła ona dziecięcej sypialni, w której zalęgły się pluskwy. Ryms wyjaśnił, że jego firma dostała zgłoszenie od samotnej matki, która niepokoi się o zdrowie swojego dziecka. Kobieta oznajmiła, że jej 8-letnia córka "skarży się i płacze, że coś ją swędzi, coś ją gryzie".

- Pojechaliśmy na miejsce i zobaczcie, jaka była przyczyna – powiedział mężczyzna, a w następnych sekundach nagrania widać psa rasy beagle, który wabi się Bibi. Czworonożny pomocnik jest specjalnie przeszkolony do szukania pluskiew, które wydzielają specyficzny i intensywny zapach.

Czworonóg nie potrzebuje dużo czasu, by zlokalizować źródło uciążliwego swędzenia. Psiak niemal od razu wskakuje na ramę łóżka i wskazuje siedlisko niebezpiecznych owadów, żyjących w środowisku ludzkim. Każdy róg dziecięcego łóżka jest zapluskwiony. Nagranie można obejrzeć TUTAJ.

Jak sprawdzić, czy w twoim łóżku są pluskwy?

Pluskwy domowe to skaczące stworzenia, które potrafią dać się we znaki, a ich obecności nie można bagatelizować. Owady te charakteryzują się eliptycznym kształtem ciała i czerwono-brązowym kolorem. Są jednak mało widoczne i trudne do usunięcia, ponieważ chowają się w pęknięciach, szczelinach i rogach mebli, przede wszystkim łóżka bądź materaca.

Wbrew powszechnej opinii pluskwy wcale nie biorą się z brudu! Wręcz przeciwnie - wolą czyste powierzchnie, w których z łatwością mogą się przemieszczać. Możemy przynieść je do domu z hotelu, szpitala, schroniska, pociągu, autobusu, kina, teatru, pracy czy od znajomych u których nocowaliśmy. Czasami wprowadzają się do naszych mieszkań wraz z używanymi meblami czy ubraniami.

Pluskwy żywią się wyłącznie krwią człowieka i zwierząt, aczkolwiek mogą przetrwać nawet kilka miesięcy bez pożywienia. Preferują ciemność, dlatego gryzą nas głównie wtedy, gdy śpimy. Mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, jako że przenoszą choroby, a drapanie pozostawionych przez nie ugryzień może wywołać infekcję.

Przykład pogryzień przez pluskwy:

Jeśli zaczniemy się uskarżać na dokuczliwe swędzenie, w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie obejrzeć łóżko i meble tapicerowane. Sprawdź uważnie wszystkie powierzchnie, w które nie przyszłoby Ci normalnie zaglądać. Niestety, jeśli znajdziemy jajo, młode bądź dorosłe osobniki, to w zdecydowanej większości przypadków oznacza to konieczność wezwania profesjonalnej pomocy. Zwalczanie uporczywych szkodników na własną rękę, np. poprzez wymrażanie suchym lodem lub gorącym powietrzem może okazać się niewystarczająco skuteczne.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źrodło: tiktok/INSEKTPOL, bros.pl

Tagi: Owady Zdrowie