Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego źrenice kociego oka zmieniają kształt? Można się mocno zdziwić
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 26.05.2023 18:15

Dlaczego źrenice kociego oka zmieniają kształt? Można się mocno zdziwić

oczy kota
pixabay/JakeWilliamHeckey

W przyrodzie rozstawienie oczu i kształt źrenicy świadczą o tym, w jaki sposób odżywia się zwierzę. Pionowe źrenice kota są ewenementem wśród drapieżników. Różnią się od owalnych źrenic dzikich kotów takich jak tygrys czy lew. Dowiedz się, dlaczego Matka Natura obdarzyła mruczki tak unikalnymi ślepiami.

Źrenice każdego ssaka mają zdolność do zmieniania wielkości w zależności od ilości dostępnego światła. Koty nie są pod tym względem wyjątkiem. Ich źrenice potrafią zmienić się od pionowej, ledwo widocznej kreski w wielkie i okrągłe czarne plamy. Mówi się, że to właśnie przez unikalne ślepia, koty od średniowiecza łączone były z nadprzyrodzonymi zjawiskami.

Przystosowanie do nocnych polowań

Kiedyś uznawano, że pionowe źrenice miały ułatwić kotu polowanie w nocy. Kłóci się to jednak z faktem, że po ciemku przybierają kształt okrągły. Poszukiwano więc nowej hipotezy.

Dzięki unikalnej budowie źrenic koty mogą znacznie zmniejszać ilość wpadającego do oka światła poprzez sam ruch powiek. Znika wtedy potrzeba akomodacji oka. Pionowe rozwieranie źrenicy pozwala na wyostrzenie obrazu przy jednoczesnym zachowaniu większej jasności niż przy okrągłych źrenicach. Ułatwia to kotu polowanie.

Wyprowadzili się do nowego domu, gdzie kot nie był im już potrzebny. Został sam, ale nie wszystko stracone

Pionowe źrenice u aktywnych drapieżców

Naukowcy wykryli zależność między kształtem źrenicy a sposobem polowania. Pionowe źrenice są powszechne u drapieżników polujących z ukrycia. Z kolei okrągłe występują częściej u łowców, którzy gonią ofiarę. 

Źrenice poziome są charakterystyczne u zwierząt roślinożernych. Zazwyczaj towarzyszy im szeroki rozstaw oczu, które położone są z boku głowy. Przykładem takiego gatunku jest koza, której prostokątne, poziomo ułożone źrenice nadają jej oczom charakterystyczny wygląd.

Nowa hipoteza na temat pionowych źrenic u kotów

Na uzyskanie nowych informacji na temat wpływu kształtu źrenic na przystosowanie zwierząt, pozwoliły symulacje komputerowe. W badaniu 214 gatunków zwierząt lądowych przeprowadzonym przez zespół prof. Martina Banksa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley zamodelowano pracę różnych rodzajów źrenic.

Naukowcy doszli do wniosku, że źrenice pionowe pozwalają lepiej ocenić odległość od ofiary. Występują natomiast głównie u tych drapieżników, które polują blisko ziemi, np. kotów domowych. Tłumaczy to, dlaczego inne dzikie koty mają źrenice bardziej owalne – są one w końcu od naszych mruczków zwyczajnie większe.

Zbadano też rolę źrenic poziomych w zwiększaniu pola widzenia. Pozwalają one na odbieranie światła z tyłu i boku, dzięki czemu zwierzę może zareagować na zachodzącego je od tyłu drapieżnika. Płaski, poziomy kształt sprawia też, że pochodzące od góry światło ich nie oślepia.

Źródło: wszystkookotach.pl, koty.pl

Loki został wybrany spośród setek bezpańskich psów. Nigdy nie zapomną, co zrobił w drodze do nowego domu
adoptowany pies
Schroniska przepełnione są zwierzętami, które tylko czekają, aż ktoś je adoptuje i pokocha. Tego szczęścia zaznał pies imieniem Loki, którego nowa właścicielka podzieliła się wzruszającym nagraniem w serwisie TikTok. W krótkim czasie pupil zyskał nowy dom, kochającą rodzinę i internetową sławę. Czternastosekundowe nagranie z jazdy samochodem ze schroniska wzbudzi silne emocje w każdym miłośniku psiaków.Użytkowniczka TikToka o imieniu Abigail (@abigailada12) nie spodziewała się, że w ciągu paru dni ona i jej nowo adoptowany pupil staną się internetowymi gwiazdami. A wszystko to za sprawą krótkiego wideo, którym podzieliła się w serwisie społecznościowym. Filmik pokazujący drogę psa Lokiego ze schroniska do domu zrobił furorę – zgromadził ponad dwa miliony polubień i tysiące komentarzy.
Czytaj dalej
Budowlańcy znaleźli w rurze kanalizacyjnej psa, nie był tam sam. To jednak nie koniec niespodzianek
pies w rurze kanalizacyjnej
Do schroniska Stray Rescue of St. Louis wpłynęło zgłoszenie od robotników, którzy w jednej w rur kanalizacyjnych zauważyli psa. Zwierzę nie pozwalało się do siebie zbliżyć, a nie mogło zostać tam z oczywistych względów bezpieczeństwa. Na miejsce udali się ratownicy, którzy za zadanie mieli schwytać czworonoga i przetransportować do ośrodka.Kiedy rozpoczęła się akcja odłowienia psa, okazało się, że jego niepokój jest uzasadniony. Mianowicie bronił szczeniąt, które znajdowały się tuż za nim w rurze. Wtedy wszyscy byli niemalże pewni, że to dzielna sunia broni swoich młodych. Jednak później na jaw wyszły zaskakujące fakty.
Czytaj dalej