Swiatzwierzat.pl

facebook/Australian Reptile Park

Dlaczego wombat robi kupę w kształcie sześcianów? Odpowiedź może zaskoczyć

3 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Wombaty to ssaki, których grono miłośników rozprzestrzeniło się na cały świat. Jesteśmy przekonani, że nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę, że zwierzęta te robią dość nietypową kupę. Konkretnie chodzi o jej kształt, a na pytanie, dlaczego tak się dzieje, istnieje nawet naukowe wytłumaczenie.

Dlaczego wombaty robią kwadratową kupę? Na pewno to pytanie zadaje sobie każdy, kto chociaż raz miał okazję ją ujrzeć. Okazuje się, że kształt odchodów, który wyróżnia się na tle ekskrementów innych ssaków, nie jest dziełem przypadku. Możecie się mocno zdziwić!

Wombat to ssak, którego kupa przybiera najdziwniejszy kształt

Niektórzy uważają, że wombaty swoim wyglądem przypominają przerośniętego chomika. Długość ciała tych osobników zazwyczaj wynosi ok, 80-130 cm, a waga waha się w granicach 17-40 kg. Choć ich zęby mogłyby wskazywać na to, że należą do przedstawicieli gryzoni, nic bardziej mylnego. Wombaty zalicza się do torbaczy. Ssaki te żywią się głównie trawą, korzonkami i liśćmi. Naturalne rejony ich występowania to Australia i Tasmania.

Mogłoby się wydawać, że to naprawdę milutkie zwierzęta, jednak z natury są samotnikami. Tworzą nory, których korytarze mogą osiągać nawet do dwudziestu metrów długości, które finalnie zamieszkują same. Prawdziwą ciekawostką na temat wombatów stanowi… kształt ich kupy. Wydaliny wombatów przybierają wyjątkowo nietypowy kształt. Mianowicie odchody tego uroczego zwierzaka mają kształt kostki, którą układają w stosiki. 

Zagadka, dlaczego wombat robi kupę w kształcie sześcianu, spędzała sen z powiek naukowcom od lat. Wszystko dlatego, że to jedyne zwierzę, którego odchody przybierają tak wyjątkowy kształt. W wyniku obserwacji oraz badań nad mieszkańcami Australii odkryto, że jest to całkiem przydatna umiejętność z biologicznego punktu widzenia.

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego wombat robi kwadratową kupę?

Kwadratowy kształt kupy wombata jest niezmiernie ważny dla jego prawidłowego funkcjonowania. Otóż dzięki niej zwierzęta te oznaczają swoje terytorium, przekazują związki zapachowe, informują o stanie hormonalnym oraz identyfikują konkretne osobniki. Z uwagi na to, że wombaty zazwyczaj załatwiają swoje potrzeby na kamieniach, sześcienny kształt zapewnia, że kupa nie zsunie się z niego tak łatwo, jakby miało to miejsce w przypadku kulki lub podłużnego stożka.

Należy również zaznaczyć, że wombaty wypróżniają się średnio około 80 razy w przeciągu nocy. Aby organizm mógł wyciągnąć jak najwięcej z ubogiej w mikroelementy diety, jelita są naprawdę długie. Kiedy strawiony pokarm dociera do samego końca, jest wysuszony, a spłaszczona górna i dolna ściana jelita grubego powoduje, że kał opuszcza ciało w kształcie sześcianów.

Cukiernia w Pradze doceniła wombaty w nietypowy sposób

Co ciekawe, ogród zoologiczny w czeskiej Pradze jest jednym z nielicznych w Europie, które wśród swoich podopiecznych mają wombaty. Chcąc podkreślić jego wyjątkowość, jedna z praskich cukierni stworzyła specjalne czekoladki, które swoim kształtem nawiązują do kupy uroczych torbaczy. Tak więc będąc w stolicy Czech wszyscy miłośnicy wombatów mogą zaopatrzyć się w pamiątkę nawiązującą do ulubionych milusińskich. 

 

źródło: lastampa.it; animalistka.pl

Baby Fruit to kotek inny niż wszystkie. Nauczył się czerpać z życia pełnymi łapkami

Baby Fruit to kotek inny niż wszystkie. Nauczył się czerpać z życia pełnymi łapkami

CZYTAJ DALEJ
Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie

Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Martwa lisica zawieszona na znaku drogowym. To nie pierwszy raz, "Człowiek potrafi być bestią"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tak gronostaj wdzięczył się przed kamerą. Już założył wdzianko na wiosnę, "Chciał sławy i ją ma"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Kleszcze pojawiły się wcześniej, atakują ludzi i zwierzęta. Po powrocie z lasu, wykorzystaj ten patent
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Wyciekło nagranie z chińskiego zoo. Skrajnie wychudzony lew ledwo może chodzić
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Ryś przeciął drogę i dumnie wkroczył w las. Leśnicy nie kryją zdumienia: "Coś takiego zdarza się raz na..."
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jaka będzie wiosna w Polsce? Odpowiedzi szukajmy u bocianów, "To będzie dziwny sezon"
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]