Swiatzwierzat.pl
piesek katar z nosa

pixabay/RonaldPlett

Dlaczego psu kapie woda z nosa? Dowiedz się, czy powinieneś się martwić

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Katar u psa nie zawsze oznacza coś strasznego, jednak nie należy tego bagatelizować. Zatkany nos może wiązać się z budową czaszki czworonoga, infekcją lub chorobą. Jeśli widzimy, że z psa nosa ciągle kapie woda powinniśmy sprawdzić, co mu dolega i pomóc z

U yorków czy buldogów francuskich często można zaobserwować katar. Na problemy z nozdrzami wpływ ma budowa czaszki czworonogów i rzadko można coś z tym zrobić. Jednak katar może mieć także inne przyczyny, z którymi pomoże uporać się weterynarz. Kiedy powinniśmy zgłosić się z psem do specjalisty?

Najczęstsze przyczyny psiego kataru

Wydzielina z nosa, która cieknie przez kilka godzin może być początkiem infekcji - bakteryjnej, wirusowej czy grzybiczej. Dodatkowe objawy mogą obejmować kaszel, krztuszenie się, zapalenie spojówek, powiększenie węzłów chłonnych, gorączkę czy krwawienie z nosa. Kolejną przyczyną może być alergia, która może pojawić się u psa w każdym wieku. Wystąpieniu reakcji alergicznej towarzyszy m.in. katar, kaszel, świąd, krwawienie z nosa, wydzielina z oczu i problemy z oddychaniem. 

Psy intensywnie węszące mogą przypadkiem włożyć do swojego nosa ciało obce. Jeśli podejrzewasz, że czworonóg ma w sobie np. źdźbło trawy, nie próbuj wyciągać jego samemu. Za pomocą specjalnych narzędzi, weterynarz pozbędzie się niechcianej rzeczy, a następnie poda zwierzęciu antybiotyk, aby uniknąć infekcji. 

Kolejną przyczyną, która może powodować u psa katar są guzy. Nowotwory najczęściej spotykają starsze psiaki, jednak nie jest to regułą. Krwisty, ropny lub śluzowy wyciek z nosa może oznaczać polipy lub guzy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Leczenie psiego kataru 

Katar u psa nie przejdzie "od ręki", konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. W zależności od przypadku weterynarz dobierze odpowiednie leczenie dla naszego czworonoga. Może okazać się, że koniecznie będzie podanie antybiotyku. W przypadku alergii należy zbadać, na co pies jest uczulony. 

Podczas leczenia czworonoga należy otoczyć go specjalną opieką, zapewnić spokojne miejsce z dala od hałasu. Czworonóg powinien mieć dostęp do jedzenia (zalecanego przez lekarza), miski z wodą i ciepłego koca. Lepiej odizolować psa od innych zwierząt, tak aby uniknąć ewentualnego zarażenia. 

Choć jest podobny do ludzkiego, psi katar może oznaczać całkiem co innego. Warto wiedzieć, co może do niego prowadzić i jak go leczyć.

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Tagi:

Monika KrupskaAutor

Redaktor prowadzą swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >