Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - pies

pixabay/Michael_Luenen

Dlaczego pies warczy podczas zabawy? Ignorowanie sygnałów stresu u psa może mieć poważne konsekwencje

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Psy są zwierzętami, które uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy, w którym mogą wykorzystać swoje mocne szczęki. Aportowanie patyków, przeciąganie liny, czy podgryzanie rąk właścicieli to popularne formy rozrywki, w jakie angażują się nasi podopieczni. Najc

Żywiołowy i przede wszystkim zdrowy pies praktycznie nigdy nie odmówi zaproszenia do wspólnej zabawy ze swojej opiekunem czy innym czworonożnym przyjacielem. Zwierzęta te są naturalnie obdarzone silnymi szczękami, które lubią wykorzystywać podczas harców. Chętnie rozrywają rzucone im zabawki oraz przedmioty codziennego użytku na strzępy, łamią zębami patyki i kości, a czasami zaczepiają inne pupile, chcąc skłonić je do niewinnego pojedynku.

Czy warczenie, jakie pojawia się w tego typu sytuacjach, jest jednoznacznym sygnałem ostrzegawczym i zwiastuje zbliżające się zagrożenie? Odpowiedź na to pytanie może różnić się w zależności od okoliczności. Jak zatem powinniśmy zinterpretować zachowanie pupila i co najważniejsze, czy naszym obowiązkiem jest oduczenie go tego nawyku?

Czy pies warczący podczas zabawy stanowi niebezpieczeństwo?

Warczenie jest jednym z naturalnych sposobów komunikacji psa z otoczeniem, któremu towarzyszy szereg innych wokaliz, takich jak piski, czy chrząknięcia. Charakterystyczny sygnał dźwiękowy jest najczęściej rozumiany jako sygnał stresu i oznaka, że zwierzę nie czuje się komfortowo w danej sytuacji. Co więcej, stanowi ostrzeżenie dla drugiego zwierzęcia lub człowieka, że jeśli nie zostawi go w spokoju, to musi być świadomy konsekwencji. 

Oprócz tego, powarkiwanie może również sygnalizować ból odczuwany przez psa w sytuacji, gdy dotykamy go w nieumiejętny sposób. W tej sytuacji naszym zadaniem jest bacznie obserwowanie języka ciała czworonoga. Jeśli pies jest widocznie spięty, czujny i nieruchomy, a nawet eksponuje zęby, to w takiej sytuacji lepiej nie prowokować go do ataku. 

Jednakże warczenie może też wynikać z nieumiejętności radzenia sobie z emocjami. Opiekun psa musi od początku konsekwentnie stawiać szczeniakowi granice i uczyć go prawidłowego odnoszenia się do otoczenia. Podstawowe umiejętności socjalne nabywane są już w pierwszych tygodniach życia i to właśnie wtedy pies ćwiczy swoje zdolności fizyczne, a poprzez warczenie stara się zdominować swojego przeciwnika. Warto przy tym pamiętać, że pozwalanie maluchowi na gryzienie rąk nie jest tolerowaną formą zabawy i może przyczynić się do późniejszego wystąpienia problemów z agresją. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Warczenie nie takie straszne jak myślisz

Z drugiej strony, wesołe warczenie nie wiąże się z żadnym napięciem i może to być tylko przejawem pobudzenia emocjonalnego. Warczenie podczas zabawy czy gry wcale nie musi być równoznaczne z niebezpieczeństwem. Wręcz przeciwnie - pies w ten sposób pokazuje nam, że jesteśmy dla niego idealnym partnerem zabaw i w ten sposób podżega nas do kontynuowania przepychanek.

Najczęściej dźwięki ostrzegawcze wydobywają się z gardła naszego podopiecznego wtedy, gdy stara się wyrwać nam z rąk ulubioną zabawkę. Nie musisz się więc martwić. Zaborczość psiaka jest naturalną cechą i leży w jego instynkcie. Możesz zatem zinterpretować to jako sygnał, że jest szczęśliwy i zrelaksowany. Te same uczucia pojawiają się podczas ciągłego ruchu, kiedy pies biega, skacze, goni lub łapie drugiego psa. 

Jeśli jednak wciąż odczuwasz obawy w związku z zachowaniem swojego milusińskiego, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze zwierzęcym behawiorystą lub zapisanie go na szkolenie z posłuszeństwa. Eksperci z pewnością podpowiedzą, w czym tkwi dokładny problem, a także doradzą, jak oduczyć czworonoga niepożądanych nawyków.

Zobacz zdjęcie:

fot. Justin Veenema

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >