Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies podnosi przednią łapę? Poznaj 4 możliwe powody
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 14.08.2022 11:26

Dlaczego pies podnosi przednią łapę? Poznaj 4 możliwe powody

Pies podnosi łapę
unsplash/Rafaëlla Waasdorp

Interakcje między psem a człowiekiem opierają się na innych rodzajach komunikacji niż te które zachodzą między dwojgiem ludzi. Większość opiekunów, a nawet osób, które nie mają stałego kontaktu ze zwierzętami, wie, że gdy czworonóg macha ogonem, czuje się szczęśliwy. A co próbuje przekazać, gdy podnosi przednią łapkę do góry? Nie chodzi wyłącznie o skupienie.

Specyficzne gesty, jakie wykonują czworonożni przyjaciele człowieka, rozbudzają naszą ciekawość i skłaniają do szukania przyczyn konkretnych zachowań. Jeśli bacznie obserwujesz zwierzaki, to zapewne zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego psy podnoszą łapę. Okazuje się, że istnieją co najmniej 4 możliwe powody, dla których przybierają tę pozę.

Dlaczego pies podnosi łapkę?

Niebywałe umiejętności odczytywania ludzkich gestów, emocji i nastrojów sprawiły, że więź pomiędzy psem i człowiekiem jest wyjątkowo silna. Pies jest nie tylko niezastąpionym pomocnikiem człowieka, ale przede wszystkim jego partnerem i najlepszym przyjacielem, a na dodatek obiektem fascynacji naukowców, behawiorystów oraz samych opiekunów.

Nie ma wątpliwości, że psy potrafią odczytywać intencje ludzi, jednak prawdziwe pytanie brzmi, czy my jesteśmy w stanie prawidłowo zinterpretować wysyłane przez nich sygnały niewerbalne? Weźmy na przykład charakterystyczną pozycję, w której pupil podnosi przednią łapkę do góry.

Wydaje się, że uniesienie łapy na stojąco to oznaka niezdecydowania — pies myśli o tym, co powinien zrobić dalej, ale w rzeczywistości ten pozornie mało istotny gest zawiera ważny komunikat, który powinien zaalarmować właściciela.

Powody, dla których pies unosi przednią łapkę

1. "Pomóż mi, jestem ranny!"

Pierwsza myśl, jaka powinna przyjść opiekunowi do głowy na widok psa unoszącego przednią łapkę, to potencjalny uraz. Zwierzę kulejące i trzymające kończynę w powietrzu mogło doznać skaleczenia czy też kontuzji w postaci uszkodzenia mięśni czy złamania kości. Konieczna może okazać się wizyta u weterynarza.

2. "Teraz mi nie przeszkadzaj, skupiam się!"

Kiedy pies unosi przednią łapę, może to oznaczać, że jest w pełni skupiony na czymś i czeka na idealny moment, aby rozpocząć atak bądź pogoń za wybranym obiektem. To powszechne zachowanie, zwłaszcza wśród psów ras myśliwskich, nazywane stójką.

Jeśli czworonóg jest specjalnie przeszkolony do uczestnictwa w polowaniach, to po zwietrzeniu zwierzyny podnosi przednią łapę, wskazując myśliwemu miejsce, w którym się ukrywa. Podczas wykonywania stójki pies zamiera w bezruchu i w napięciu czeka na ruch swojego właściciela.

To także wyraz ciekawości oraz zaintrygowania, któremu zazwyczaj towarzyszy delikatnie przekręcanie głowy w reakcji na ulubioną zabawkę, komplement czy kochane przez wszystkie czworonogi słowo "spacer".

3. "Tak bardzo się stresuję!"

Uniesienie przedniej łapy może być oznaką silnych stanów emocjonalnych, np. niepokoju, stresu, lęku lub strachu. Zwierzę mogło znaleźć się w niekomfortowej sytuacji, w której czuje się niepewnie. Wówczas rolą właściciela jest uspokojenie pupila i odwrócenie jego uwagi od potencjalnego zagrożenia.

4. "Nie olewaj mnie, pragnę Twojej uwagi!"

Psy, jako zwierzęta udomowione przez człowieka nie są już zwierzętami stadnymi, ale w dalszym ciągu potrzebują zainteresowania i czułości ze strony swojego opiekuna. Przybieranie charakterystycznej pozycji z uniesioną przednią kończyną może być więc taktyką, by zwrócić na siebie uwagę ulubionego człowieka. Towarzyszyć temu będzie machanie ogona, robienie maślanych oczu czy kładzenie łapki na kolanie. Kto potrafiłby odmówić tak słodkiemu widokowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: psy.pl, animalhealthfoundation.org/

Tagi: Pies Porady