Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies podnosi łapę przy sikaniu? Nie chodzi o wygodę
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 09.02.2024 12:10

Dlaczego pies podnosi łapę przy sikaniu? Nie chodzi o wygodę

dlaczego pies sika
pies, źródło: pexels/samsonkatt

Psy posiadają całą gamę zachowań, które są typowe dla tych czworonogów. Jednym z nich jest podnoszenie łapy przy sikaniu. Co ten gest oznacza w psiej komunikacji i dlaczego dla naszych pupili to takie ważne?

Spacer dla psa to nie tylko podstawowa potrzeba

Spacer dla psa jest czymś więcej niż tylko możliwością załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Zachowaniem charakterystycznym dla samców jest podnoszenie łapy podczas sikania. I choć jako właściciele czworonogów doskonale znamy ten psi zwyczaj to czy wiemy, co on oznacza dla naszych pupili?

Samce w przeciwieństwie do suczek podczas spaceru załatwiają znacznie więcej potrzeb za pomocą oddawania moczu. Zamiast załatwić się raz a porządnie pies chodzi i wącha, wyszukując co raz to nowe miejsca, gdzie jeszcze może się załatwić. Często pod koniec przechadzki możemy zaobserwować, że mimo iż opróżnił już pęcherz do cna, nadal podnosi łapę i próbuje obsikać jeszcze jeden krzaczek. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że natury nie da się oszukać nawet wśród największych kanapowców. 

Zostawiła psa pod opieką siostry, wkrótce potem dostała nagranie. Nigdy więcej nie zostawi ich samych Pośrednik wszedł do mieszkania i zamarł. Lokatorzy się wyprowadzili, ale nie zabrali wszystkiego

Dlaczego pies podnosi łapę przy sikaniu? To zachowanie wynika z psiej natury

Od zarania dziejów wilki i dzikie psy oznaczały teren zapachem moczu. Pojawienie się nowego osobnika na terenie zajmowanym przez dane stado było od razu wyczuwalne. Uruchamiało to szybką reakcję i pozwalało pozbyć się intruza. Znaczenie terenu pomagało również wyznaczyć granice zajmowanego terytorium, dzięki czemu zwierzęta nie wchodziły sobie w drogę. Z biegiem czasu udomowiliśmy psy i zmieniliśmy je w najwierniejsze nam kanapowce. To jednak nie zmieniło ich prawdziwej natury.

@alansadlik Po co pies podnosi łapę jak znaczy teren?😳 #piesek #alansadlik #behawiorysta ♬ I Know It's True - AGM3

Pies komunikuje się z innymi przedstawicielami swojego gatunku poprzez pozostawione przez siebie ślady. Oddany w ziemię mocz zostaje w większości wchłonięty przez glebę, co oznacza, że zapach nie będzie długo wyczuwalny. Pozostawienie swojego śladu na drzewach, hydrantach, słupkach czy budynkach sprawi, ze informacja dla innych psów będzie utrzymywała się znacznie dłużej.

Trzeba zadrzeć łapę najwyżej jak się da

Co najciekawsze podnoszenie łapy przez psa to nie tylko kwestia wygody i dostępu do obsikiwanego terenu. Okazuje się, że czworonogi te podnoszą łapę, aby swoim konkurentom wydać się większe. Im wyżej pozostawią ślad, tym pies odczytujący wiadomość będzie myślał, że szedł przed nim wysoki osobnik. 

Chęć wydania się większym często wpędza psy w kłopoty. Próbując zadrzeć łapę jak najwyżej, często zapominają o zachowaniu równowagi. Zaliczenie upadku podczas sikania, choć wygląda zabawnie, zapewne nie należy do najprzyjemniejszych. W końcu nasz pies próbował umieścić ślad jak najwyżej, żeby siać postrach na mieście, a tu taka wtopa. Miejmy nadzieję, że żaden inny pies tego nie widział.