Swiatzwierzat.pl
pies gryzie ogon

Fot. Zuberka, canva.com

Dlaczego pies gryzie własny ogon? Nie lekceważ tego znaku

5 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Niektóre zachowania zwierząt mogą świadczyć o towarzyszących im chorobach lub problemach behawioralnych. Tak jest także w przypadku kiedy pies gryzie własny ogon, dlatego nie powinno się tego ignorować. To może być ważny sygnał dla właściciela!

Gryzienie ogona u szczeniaków jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Psie maluchy się po prostu bawią w ten sposób. Jednak kiedy zachowuje się tak dorosły pies, warto się temu dokładniej przyjrzeć!

Dlaczego pies gryzie własny ogon?

Przyczyn gryzienia własnego ogona przez psy, może być wiele. A oto one:

  • Nuda

Gryzienie własnego ogona może być sposobem na dostarczenie sobie rozrywki w przypadku psów, którym właściciele jej nie zapewniają. Czworonogi potrzebują aktywności i zabawy, a jeżeli właściciele nie zabierają ich na długie spacery, podczas których mogłyby rozładować nadmiar energii, to starają się same sobie z tym poradzić. Może to być także sposób na zwrócenie uwagi opiekuna, który często okazuje się być skuteczne, ponieważ właściciel od razu reaguje na takie zachowanie. Tworzy się wtedy błędne koło. W tym przypadku rozwiązanie problemu jest niezwykle łatwe. Wystarczy bowiem poświęcić swojemu pupilowi więcej uwagi i czasu.

  • Stres

Gryzienie ogona może być także objawem przewlekłego stresu, na jaki narażony jest zwierzę. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Wówczas warto skorzystać z pomocy behawiorysty.

  • Pasożyty – pchły i wszy u psa

Kolejnym powodem, dla którego pies może gryźć własny ogon, jest obecność pasożytów skórnych. Wówczas zwierzę odczuwa dokuczliwy świąt, z którym stara się sobie jakoś poradzić. U weterynarza można dostać preparaty oraz obroże, które mają działanie odstraszające pasożyty.

Kot siedzi tyłem

Dlaczego kot odwraca się do mnie bokiem lub tyłem?

CZYTAJ DALEJ

  • Alergia

Psy, które mają alergię, również odczuwają świąd. Z tego powodu mogą nawet wgryzać się w swój ogon. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza, który wykona odpowiednie badania, a w razie takiej konieczności przepisze także specjalne lekarstwa.

  • Zapalenie gruczołów przyodbytniczych

Jeżeli pies gryzie swój ogon bliżej nasady lub w połowie jego długości, to prawdopodobnie cierpi z powodu zapalenia gruczołów przyodbytniczych. Schorzeniu może towarzyszyć swędzenie u nasady ogona, które jest spowodowane stanem zapalnym gruczołów znajdujących się w okolicy odbytu. Dzieje się tak jeżeli działanie tych gruczołów jest zaburzone, co powoduje zablokowanie wydzieliny, którą psy znaczą teren, a z kolei to prowadzi do stanu zapalnego. W takiej sytuacji należy zabrać psa do weterynarza, który pomoże w wyleczeniu czworonoga.

  • Zaburzenia socjalizacji

Pierwsze tygodnie życia są najistotniejsze dla prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dlatego w tym okresie bardzo ważne jest przeprowadzenie socjalizacji, podczas której nauczy się zasad komunikacji z innymi psami, ludźmi i otoczeniem. Jeżeli socjalizacja zostanie pominięta lub zrealizowana nieprawidłowo, może prowadzić do wielu zaburzeń behawioralnych, w tym gryzienia własnego ogona. W tym przypadku pomocny okaże się psi behawiorysta.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zwierzaki.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

50 psów umierało z głodu. Koszmar w pseudohodowli nowofundlandów trwał od lat

Czytaj więcej >

Psy

Czy sprzedasz swojego psa? Poruszający eksperyment społeczny przywraca wiarę w ludzi

Czytaj więcej >

Psy

Film z lecznicy dla zwierząt trafił do sieci. Pokazali, jak weterynarz traktuje swoich pacjentów

Czytaj więcej >

Psy

Czego pies chce, gdy puszcza oczko? Miłość kryje się w najprostszych gestach

Czytaj więcej >

Psy

Biegacz zobaczył psa uwięzionego pod głazami. Nie było czasu do stracenia, zbliżał się przypływ

Czytaj więcej >

Psy

Kobieta bez chwili namysłu rzuciła się do wzburzonego morza. Ryzykowała życiem dla ukochanego psa

Czytaj więcej >