Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies gryzie własny ogon? Nie lekceważ tego znaku
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 05.06.2022 21:45

Dlaczego pies gryzie własny ogon? Nie lekceważ tego znaku

pies gryzie ogon
Fot. Zuberka, canva.com

Niektóre zachowania zwierząt mogą świadczyć o towarzyszących im chorobach lub problemach behawioralnych. Tak jest także w przypadku kiedy pies gryzie własny ogon, dlatego nie powinno się tego ignorować. To może być ważny sygnał dla właściciela!

Gryzienie ogona u szczeniaków jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Psie maluchy się po prostu bawią w ten sposób. Jednak kiedy zachowuje się tak dorosły pies, warto się temu dokładniej przyjrzeć!

Dlaczego pies gryzie własny ogon?

Przyczyn gryzienia własnego ogona przez psy, może być wiele. A oto one:

  • Nuda

Gryzienie własnego ogona może być sposobem na dostarczenie sobie rozrywki w przypadku psów, którym właściciele jej nie zapewniają. Czworonogi potrzebują aktywności i zabawy, a jeżeli właściciele nie zabierają ich na długie spacery, podczas których mogłyby rozładować nadmiar energii, to starają się same sobie z tym poradzić. Może to być także sposób na zwrócenie uwagi opiekuna, który często okazuje się być skuteczne, ponieważ właściciel od razu reaguje na takie zachowanie. Tworzy się wtedy błędne koło. W tym przypadku rozwiązanie problemu jest niezwykle łatwe. Wystarczy bowiem poświęcić swojemu pupilowi więcej uwagi i czasu.

  • Stres

Gryzienie ogona może być także objawem przewlekłego stresu, na jaki narażony jest zwierzę. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Wówczas warto skorzystać z pomocy behawiorysty.

  • Pasożyty – pchły i wszy u psa

Kolejnym powodem, dla którego pies może gryźć własny ogon, jest obecność pasożytów skórnych. Wówczas zwierzę odczuwa dokuczliwy świąt, z którym stara się sobie jakoś poradzić. U weterynarza można dostać preparaty oraz obroże, które mają działanie odstraszające pasożyty.

  • Alergia

Psy, które mają alergię, również odczuwają świąd. Z tego powodu mogą nawet wgryzać się w swój ogon. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza, który wykona odpowiednie badania, a w razie takiej konieczności przepisze także specjalne lekarstwa.

  • Zapalenie gruczołów przyodbytniczych

Jeżeli pies gryzie swój ogon bliżej nasady lub w połowie jego długości, to prawdopodobnie cierpi z powodu zapalenia gruczołów przyodbytniczych. Schorzeniu może towarzyszyć swędzenie u nasady ogona, które jest spowodowane stanem zapalnym gruczołów znajdujących się w okolicy odbytu. Dzieje się tak jeżeli działanie tych gruczołów jest zaburzone, co powoduje zablokowanie wydzieliny, którą psy znaczą teren, a z kolei to prowadzi do stanu zapalnego. W takiej sytuacji należy zabrać psa do weterynarza, który pomoże w wyleczeniu czworonoga.

  • Zaburzenia socjalizacji

Pierwsze tygodnie życia są najistotniejsze dla prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dlatego w tym okresie bardzo ważne jest przeprowadzenie socjalizacji, podczas której nauczy się zasad komunikacji z innymi psami, ludźmi i otoczeniem. Jeżeli socjalizacja zostanie pominięta lub zrealizowana nieprawidłowo, może prowadzić do wielu zaburzeń behawioralnych, w tym gryzienia własnego ogona. W tym przypadku pomocny okaże się psi behawiorysta.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zwierzaki.pl