Swiatzwierzat.pl

unsplash/LEE WOOYOUNG

Dlaczego kot sika do butów? Nie jest to bynajmniej złośliwość, mruczek widzi to inaczej

31 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Niewątpliwie każdemu opiekunowi mruczka zdarzyło się przyłapać pupila, kiedy ten załatwił się poza swoją kuwetą. Biada temu, kto zostawi obuwie na podłodze, gdyż mruczkom zdarza się do nich załatwiać potrzeby fizjologiczne. Wtedy pojawia się pytanie, dlaczego kot sika do butów? Co sprawia, że wybiera akurat to miejsce zamiast swojej toalety? I najważniejsze - czy rzeczywiście robi to ze złośliwości?

To pewne, że nikt nie chciałby włożyć stopy do buta bądź kapcia, którego nieprzyjemny zapach ewidentnie wskazuje na to, że kota załatwił do niego swoją potrzebę. Co gorsza, może się to przydarzyć również z obuwiem gościa. Dlaczego mruczki sikają do butów i czy da się oduczyć ich takiego zachowania?

Dlaczego kot wybiera akurat buty na załatwienie swoich potrzeb?

Choć utarło się przekonanie, że koty załatwiają się do butów, aby zwrócić uwagę właściciela lub mu dokuczyć, wbrew pozorom koty nie mają na celu zdenerwować domowników oraz gości. Mruczki nie są zdolne do przejawów złośliwości, ponieważ nie myślą abstrakcyjnie. A zatem to jedynie cecha osobnicza - poprzez oddawanie moczu psy czasem starają się skomunikować z innymi osobnikami oraz ludźmi.

Koci zmysł węchu jest ponad 10 razy lepszy niż u ludzi, gdyż odpowiada za najważniejsze życiowe czynności tych zwierząt. To nim mruczki kierują się w ocenie potencjalnego zagrożenia, zbierając informacje o otoczeniu. Z kolei buty noszone przez człowieka mają na sobie wiele zapachów. To sprawia, że stanowią dla nich bardzo interesujący obiekt.

Mnóstwo aromatów przynoszonych na butach z zewnątrz, lub jak w przypadku gości, zupełnie innego otoczenia, to dla mruczka mnóstwo nowych informacji do przyswojenia. Niektóre z nich mogą wywołać u niego negatywne emocje, stres lub strach, a jednym ze sposobów radzenia sobie z nimi u kotów jest pomieszanie nieznanego zapachu ze swoim. Mruczące stworzenia uważają, że do tego idealnie nadaje się ich mocz.

Co ciekawe, znacznie częściej wybierają buty męskie, ponieważ panowie mają większą tendencję do pocenia się. Podobnie zresztą sytuacja wygląda ze skarpetkami, torbą, plecakiem i przedmiotami z siłowni.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Intensywny zapach to nie wszystko

Okazuje się jednak, że sikanie do butów nie zawsze oznacza chęć zaznaczenia swojego terenu przez kota. Takie zachowanie mogą wywoływać również inne sytuacje, nawet te zdrowotne. Jeśli zwierzak załatwia się notorycznie poza wyznaczonym do tego miejscem, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultować jego stan z weterynarzem. 

- U podłoża tych problemów mogą leżeć infekcje dróg moczowych i inne problemy zdrowotne - mówi Salla Mikkola z Uniwersytetu Helsińskiego, która badała powody, dla których koty załatwiają się poza kuweta.

Takie zachowanie może powodować również niekomfortowa kuweta, żwirek lub miejsce, w którym jest ustawiona. Niektóre zwierzaki kojarzą ją również z bólem, który towarzyszył im podczas wydalania, kiedy chorowały. 

- Ustaliliśmy, że najmniej kuwetowych problemów wystąpiło u kotów, które wykastrowano do czwartego miesiąca życia, a najwięcej u kotów niesterylizowanych i samców. Starsze koty i koty żyjące w rodzinach z dziećmi bardziej dbały o czystość swoich kuwet. Wśród innych czynników istotna statystycznie okazała się aktywność/zabawa, towarzyskość wobec kotów, rasa i problemy z układem moczowym - dowiadujemy się z przeprowadzonych badań.

Dlaczego kot sika do butów? Nie jest to bynajmniej złośliwość, mruczek widzi to inaczej
pixabay/Pexels
 

Czy da się oduczyć kota sikania do butów?

Chociaż niektóre zachowania zwierząt pozostają niezrozumiałe dla ich opiekunów, nie ulega wątpliwości, iż koty nie odróżniają dobra od zła. Co zatem zrobić, aby oduczyć pupili niepożądanego zachowania i czy jest to w ogóle możliwe?

Oczywiście najprostszym sposobem będzie chowanie butów do szafki i niedopuszczenie do tego, by zwierzak miał do nich dostęp. Oprócz tego należy kontrolować stan kuwety. Koty zazwyczaj nie załatwiają się do wcześniej zabrudzonego miejsca. Po żadnym pozorem nie należy jednak karać pupila. On sam nawet nie skojarzy, czym skarcenie jest spowodowane. 

źródło: koty.pl; naukawpolsce.pl

Buldog francuski

Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów w USA. Dlaczego stał się przedmiotem mody?

CZYTAJ DALEJ
Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce

Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Odnaleźli zaginioną 25-letnią kotkę po dwóch latach rozłąki. Jej reakcja na właścicieli wywołuje łzy
Czytaj więcej >

Koty

Niewidomy kot przytula każdego, kogo spotka. Marzy tylko o kochającej rodzinie
Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego źrenice kociego oka zmieniają kształt? Można się mocno zdziwić
Czytaj więcej >

Koty

Kotek podąża za każdym, kogo spotka. Na jego obróżce znajduje się ważny apel
Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot cierpliwie czekał na ławce, żeby ktoś zwrócił na niego uwagę. Do czasu
Czytaj więcej >

Koty

Czekała na pociąg, nagle mignęło jej małe stworzenie na torach. W akcji specjalne służby, musieli je ocalić
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Koty

Koty

Kamila Sabatowska

Przygarnęli kotkę, która dopiero co została mamą. Zerknęli na łapki kociąt i przetarli oczy ze zdziwienia
Czytaj więcej >
Koty

Kamila Sabatowska

Ile kotów potrafisz dostrzec na obrazku? To zagadka dla prawdziwych koneserów testów na spostrzegawczość
Czytaj więcej >
Koty

Lena Tomaszewska

Adoptowała 18-letnią kotkę, nie spodziewała się, że zwierzę odwdzięczy się w ten sposób
Czytaj więcej >
Koty

Lena Tomaszewska

Gdzie głaskać kota, aby sprawić mu największą przyjemność? Te miejsca zdecydowanie omijaj
Czytaj więcej >
Koty

Lena Tomaszewska

Rasy kotów z najpiękniejszymi oczami. Ich spojrzenie hipnotyzuje
Czytaj więcej >
Koty

Klaudia Piechocka

Wołasz kota po imieniu? Popełniasz znaczący błąd
Czytaj więcej >