Dlaczego kot siedzi w kącie? Zwykła zabawa czy powód do niepokoju?
Przyłapałeś kiedyś swojego kota na tym, jak siedzi w kącie? Choć czasem to zwykła zabawa, zdarza się, że ten nawyk stanowi zwiastun poważnych problemów zdrowotnych. Właściciele powinni skupić się na obserwacji tego zachowania, bynajmniej nie na jego ignorowaniu. W ten sposób zwierzak może chcieć zakomunikować nam pewne rzeczy.
Dyskusji nie podlega fakt, że koty to niewolnicy rutyny, a przy tym mocni indywidualiści, którzy niemal zawsze podążają swoimi ścieżkami i wcale nie przejmują się autorytetem w postaci człowieka. W ich zachowaniach można dostrzec pewnie powtarzające się schematy, chociażby to, że chowają się w nieoczywistych miejscach . Okazuje się, że niektóre z nich mogą wywoływać niepokój u właścicieli.
Kocie zachowania - kiedy powinny skłonić nas zaniepokoić?
Chowanie się to nierozłączna część życia kota, gdyż wpisuje się w cykl łowiecki. Nie wszyscy mogą zdawać sobie z tego sprawę, lecz to także element zabawy, która zapewnia mu szczęście i komfort. Nie bez powodu mruczki lubią zajmować miejsca na wysokościach, bowiem to właśnie stamtąd mają widok na wszystko, co je otacza i czują się przy tym bezpieczniej. Jednak co sądzić o tych kotach, które spędzają większość czasu przesiadując w kącie?
Istnieje kilka powodów, dla których nasi mruczący milusińscy chowają się po kątach . Niektóre z nich nie powinny świadczyć o niczym niepokojącym, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że w ten sposób zwierzak może pokazywać, że z jego stanem fizycznym i psychicznym dzieje się coś niedobrego. Taki zwyczaj nie wziął się znikąd.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody, dla których kot szuka ustronnego miejsca w domowym zaciszu. Choć nie wszystkie świadczą o problemach, najlepiej bacznie przyjrzeć się swojemu podopiecznemu, by upewnić się, że na pewno wszystko z nim w porządku. W razie zaobserwowania niepokojących zmian w jego codziennej rutynie, najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii bądź behawiorysty.
Dlaczego kot siedzi w kącie?
1. Realizacja cyklu łowieckiego
Naturalnym sposobem zdobywania pokarmu przez koty jest polowanie, dlatego c ykl łowiecki to zjawisko, które towarzyszy każdemu kotu niezależnie od trybu życia, jaki prowadzi. Kocie polowanie od pokoleń przebiega w bardzo schematyczny sposób, który maksymalizuje szanse na powodzenie. Wychodzące zwierzęta realizują go naturalnie – polują na owady, myszy czy jaszczurki, jednak mruczki domowe nie mają takiej możliwości. Takie osobniki szukając kryjówki mogą być właśnie w trakcie wypatrywania swojej ofiary, np. pająka wijącego sieci albo ćmy latającej przy ścianie.
2. Potrzeba eksploracji, zabawa
Oczywistym jest, że w rogu pokoju dźwięk rozchodzi się inaczej. To także zauważają bystre kociaki, które mogą chcieć przyjrzeć się z bliska temu zjawisku. Bardziej intensywne odgłosy mogą wyzwolić w nich również chęć do zabawy. Co więcej, mruczki mogą wykazywać zainteresowanie odblaskami i cieniami rzucanymi na ścianę przed znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. W tym wypadku zupełnie nie masz się czym przejmować.
3. Bezpieczne schronienie i prywatność
Podobnie do ludzi, niektóre koty także potrzebują odrobiny prywatności . Choć te mocno przywiązane od opiekuna stworzenia chcą towarzyszyć mu podczas każdej czynności – nawet w łazience , nadchodzi czas, że potrzebują jedynie własnego towarzystwa. Do pełni szczęścia w swoim domu musi mieć zapewnione miejsce, które będzie traktował jako bezpieczną przystań wprost stworzoną do relaksu. W takiej chwili nie należy mu przeszkadzać, a kiedy nabierze ochoty do kontaktu z człowiekiem i dalszej wspólnej zabawy, na pewno szybko znajdzie się u boku właściciela.
4. Regulacja poziomu stresu
Zajmując miejsce w kącie, mruczek chce również w ten sposób wyciszyć się i opanować stres , który może mu towarzyszyć. Nawyk chowania się po kątach może być skutkiem pojawienia się nowego członka rodziny bądź innych stresogennych czynników. Pozwól mu zatem odpocząć w narożniku pokoju w samotności. Jeśli takie zachowanie staje się stałym nawykiem, warto w takiej sytuacji szukać porady u specjalisty, aby nie dopuścić do pogłębienia się zaburzeń równowagi psychicznej u Twojego milusińskiego.
5. Choroba i złe samopoczucie
Jeśli przesiadywaniu w kącie towarzyszą inne, niepokojące objawy, m.in. zmniejszenie apetytu, ospałość, brak ochoty na pieszczoty czy drażliwość, może być to sygnał alarmowy . Takie zachowanie może wskazywać na to, że kotu coś dolega. W takiej sytuacji nie ma czasu na zastanawianie się, czym to może być spowodowane. Najlepiej udać się do specjalisty, który szybko przeprowadzi szereg badań i postawi odpowiednią diagnozę.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!
źródło: apetete.pl