Swiatzwierzat.pl
Kot gryzie

pixabay/Vicrain

Dlaczego kot gryzie właściciela i jak go tego oduczyć?

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Podrapane ręce, czasami też plecy – te obrażenia to dla właścicieli kotów nic nowego. Takich urazów przy wspólnym życiu z kotem raczej nie da się uniknąć. Czasami jednak potrafią być one jeszcze poważniejsze, szczególnie

Kot nie zawsze jest grzecznym zwierzątkiem

Często zapominamy, że nasz domowy kot jest zwierzęciem drapieżnym i po prostu będzie wykazywał tej drapieżności oznaki. Chcielibyśmy, żeby był miłym futrzakiem, który się łasi, który śpi u właściciela na kolanach, który po prostu pięknie wygląda i zachowuje się na co dzień łagodnie. To tak naprawdę pobożne życzenia i wyidealizowane wyobrażenie na temat kotów, które od czasu do czasu zmieniają się w prawdziwych, zwierzęcych furiatów. Można to zauważyć podczas wspólnej zabawy, kiedy daje o sobie znać instynkt łowiecki i kot pokazuje co potrafi. W zapamiętaniu skacze, chwyta zabawkę mocno pazurami i w zależności od rodzaju materiału, może też ją gryźć. 

Takie zachowanie jest najzupełniej normalne, jednak kiedy próbujemy kota głaskać, a ten rzuca się na naszą rękę, to już wydaje nam się po prostu niebezpieczne. Dlaczego kot traktuje nasze dłonie niczym zwierzynę? A może jest to dla niego nadal forma zabawy? Cóż, przestaje być to zabawne gdy zaczyna to robić zbyt często. Czasem agresja kota staje się uciążliwa do tego stopnia, że bezradny właściciel pozbywa się go z mieszkania. Czy można w jakiś sposób temu zaradzić?

Dlaczego kot gryzie właściciela – gryzienie to zabawa

Zachowanie kota, które możemy określić jako niepożądane zawsze zależy od kontekstu. Niekoniecznie gryzienie właściciela w dłonie może być objawem agresji. Dlatego znalezienie przyczyny takiego zachowania powinno pomóc nam w rozwiązaniu problemu. 

Kot może na przykład traktować gryzienie właściciela jako rodzaj dobrej zabawy. Mogło się to zacząć już wtedy, kiedy nasz koci towarzysz był jeszcze uroczym maluchem i podczas zabawy pozwoliliśmy mu na drapanie i gryzienie, które wtedy nie było jeszcze tak uciążliwe. Takie zachowanie jest przykładem nieprawidłowej socjalizacji i niestety sami do tego doprowadziliśmy.

Dlaczego kot gryzie właściciela – wczesne odseparowanie kota od matki

Jednym z najczęstszych ludzkich błędów, skutkujących później różnymi konsekwencjami jest wczesne zabranie kota od matki. Czasami jest to koniecznością, w przypadku kiedy kotka porzuca swoje dzieci, jednak najlepszym momentem, powodującym najmniej problemów jest okres między ósmym i dwunastym tygodniem życia. Koty poznały już wtedy podstawy kociej komunikacji i mogą spożywać inny pokarm niż mleko. Pamiętajmy, że kot nie powinien być zabierany od matki natychmiast, trzeba go do tej zmiany stopniowo przygotować. Kot zabrany zbyt wcześnie i bez przygotowania jest przerażony, sfrustrowany i nie poznał dobrze zasad życia w grupie. A to może skutkować niekontrolowaną agresja, która przejawia się właśnie w gryzieniu właściciela.

Dlaczego kot gryzie właściciela – a może kot tylko się broni?

Czasami kot może ugryźć nas zupełnie przypadkowo. Może się to zdarzyć, kiedy na przykład na niego nadepniemy i jest to wtedy naturalna reakcja obronna. Kot może to też zrobić ze złości, kiedy nie może się w danej chwili wyładować na kimś innym. Czasem musimy sobie też odpowiedzieć na trudne pytanie. A może nam samym zdarza się wyładować na kotu złość? Nasz pupil sobie to zapamiętuje i w odpowiedniej dla niego chwili jest w stanie odpowiedzieć agresją. 

Dlaczego kot gryzie właściciela – to może być objaw choroby

Bywa też tak, że przyczyna agresji kota jest bardzo poważna i ma zdrowotne podłoże. Kot może cierpieć na złośliwą odmianę raka, mieć guza w mózgu lub po prostu jest chory na wściekliznę, bo być może w porę go nie zaszczepiliśmy. Na ból i fizyczny dyskomfort może reagować agresją. Jeśli to się powtarza i na przykład zaobserwowaliśmy zmiany w wyglądzie lub w zachowaniu kota, od razu powinniśmy udać się do specjalisty, który potwierdzi lub wykluczy zdrowotne podłoże kociej agresji.

Dlaczego kot gryzie właściciela – a może po prostu z miłości?

Blisko związany z właścicielem kot może w różny sposób oddawać mu swoje oddanie. Jednym z nich jest delikatne podgryzanie, także w dłonie. Jeśli pozostaje delikatne, raczej nie mamy powodu do niepokoju. Jeśli jednak ta miłość jest okazywana coraz bardziej intensywnie i kot zaczyna podgryzać coraz częściej, trzeba zacząć myśleć nad tym, jak kota tego oduczyć. 

Dlaczego kot gryzie właściciela – zacznijmy od obserwacji pupila

Dobrym sposobem na przewidywanie ataków kota jest jego uważna obserwacja. Kot ma charakterystyczną mowę ciała i powinniśmy potrafić wychwycić ten moment, kiedy zamierza nas zaatakować. Do najbardziej powszechnych sygnałów ostrzegawczych należą: uderzanie ogonem o podłoże, marszczenie pyszczka, prychanie, pokładanie uszu, nagła zmiana postawy, przerwanie mruczenia, jeśli akurat zajmowaliśmy się pieszczeniem kota. Każda z tych oznak może zakończyć się atakiem na dłonie właściciela, który wiedząc co za chwilę może się zdarzyć, jest w stanie szybko cofnąć ręce. Choć jest to tylko rodzaj uniku, a nie całkowite remedium na ataki kota. Czy można go zatem oduczyć gryzienia?

Dlaczego kot gryzie właściciela – bądźmy konsekwentni

Jeśli podejmujemy decyzję, że trzeba w końcu oduczyć kota gryzienia, musimy być w naszym postanowieniu konsekwentni. Nie może być tak, że czasami pozwolimy mu podgryzać, a innym razem przepędzimy zwierzę krzykiem. Jeśli chcemy pozbyć się problemu, musimy działać konsekwentnie.

Na pewno nie można zacząć kota karać cieleśnie. Jest to absolutnie niewskazane i może prowadzić do eskalacji agresywnych zachowań, z którymi będzie nam jeszcze trudniej sobie poradzić. 

Kiedy zauważymy, że podczas zabawy z kotem ten ma zamiar nas ugryźć, powinniśmy natychmiast przerwać interakcję. Można wtedy wspomóc się dźwiękową reakcją i wydać z siebie okrzyk bólu, ponieważ koty nie lubią wysokich dźwięków. Najlepiej będzie jednak, jeśli po przerwaniu zabawy przestaniemy na kota zwracać uwagę i zaczekamy, aż sam się uspokoi.

Zamiast kar cielesnych możemy stosować coś całkiem przeciwnego, czyli system wynagrodzeń. Jeśli kot powstrzyma się od ataku, dajmy mu w nagrodę smakołyk. Jeśli czynność powtórzymy kilka razy lub więcej, kot zanotuje sobie w głowie, że znacznie bardziej opłaca mu się zachowywać grzecznie, niż atakować właściciela.

Może się także okazać, że problem jest bardziej rozbudowany, na przykład związany z silnym stresem pupila i lekarz zaleci podawanie kotu leków uspokajających. To również jedno z rozwiązań, ale najważniejsza w całym procesie jest jednak właściwa postawa właściciele. Tylko rozwiązując problem w konsekwentny sposób możemy spodziewać się pozytywnych rezultatów. W przeciwnym wypadku, kot nadal pozostanie domowym agresorem i będzie dalej uprzykrzał nam życie.

Tagi:

Polska

Tomasz MiecznikowskiAutor

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Dlaczego kot liże mnie po twarzy? Przyczyn tego zachowania jest kilka

Czytaj więcej >

Koty

Gdzie i dlaczego koty się chowają? 5 najczęstszych powodów

Czytaj więcej >

Koty

Pierwsze zakupy dla kota – o czym należy pamiętać?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot drapie meble? Przyczyną złość? Wręcz przeciwnie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot nie reaguje na imię? Naukowcy poznali odpowiedź

Czytaj więcej >

Koty

Jak ulżyć kotu podczas upału? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

Czytaj więcej >