Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot gryzie właściciela i jak go tego oduczyć?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 01:00

Dlaczego kot gryzie właściciela i jak go tego oduczyć?

Kot gryzie
pixabay/Vicrain

Kot nie zawsze jest grzecznym zwierzątkiem

Często zapominamy, że nasz domowy kot jest zwierzęciem drapieżnym i po prostu będzie wykazywał tej drapieżności oznaki. Chcielibyśmy, żeby był miłym futrzakiem, który się łasi, który śpi u właściciela na kolanach, który po prostu pięknie wygląda i zachowuje się na co dzień łagodnie. To tak naprawdę pobożne życzenia i wyidealizowane wyobrażenie na temat kotów, które od czasu do czasu zmieniają się w prawdziwych, zwierzęcych furiatów. Można to zauważyć podczas wspólnej zabawy, kiedy daje o sobie znać instynkt łowiecki i kot pokazuje co potrafi. W zapamiętaniu skacze, chwyta zabawkę mocno pazurami i w zależności od rodzaju materiału, może też ją gryźć. 

Takie zachowanie jest najzupełniej normalne, jednak kiedy próbujemy kota głaskać, a ten rzuca się na naszą rękę, to już wydaje nam się po prostu niebezpieczne. Dlaczego kot traktuje nasze dłonie niczym zwierzynę? A może jest to dla niego nadal forma zabawy? Cóż, przestaje być to zabawne gdy zaczyna to robić zbyt często. Czasem agresja kota staje się uciążliwa do tego stopnia, że bezradny właściciel pozbywa się go z mieszkania. Czy można w jakiś sposób temu zaradzić?

Dlaczego kot gryzie właściciela – gryzienie to zabawa

Zachowanie kota, które możemy określić jako niepożądane zawsze zależy od kontekstu. Niekoniecznie gryzienie właściciela w dłonie może być objawem agresji. Dlatego znalezienie przyczyny takiego zachowania powinno pomóc nam w rozwiązaniu problemu. 

Kot może na przykład traktować gryzienie właściciela jako rodzaj dobrej zabawy. Mogło się to zacząć już wtedy, kiedy nasz koci towarzysz był jeszcze uroczym maluchem i podczas zabawy pozwoliliśmy mu na drapanie i gryzienie, które wtedy nie było jeszcze tak uciążliwe. Takie zachowanie jest przykładem nieprawidłowej socjalizacji i niestety sami do tego doprowadziliśmy.

Dlaczego kot gryzie właściciela – wczesne odseparowanie kota od matki

Jednym z najczęstszych ludzkich błędów, skutkujących później różnymi konsekwencjami jest wczesne zabranie kota od matki. Czasami jest to koniecznością, w przypadku kiedy kotka porzuca swoje dzieci, jednak najlepszym momentem, powodującym najmniej problemów jest okres między ósmym i dwunastym tygodniem życia. Koty poznały już wtedy podstawy kociej komunikacji i mogą spożywać inny pokarm niż mleko. Pamiętajmy, że kot nie powinien być zabierany od matki natychmiast, trzeba go do tej zmiany stopniowo przygotować. Kot zabrany zbyt wcześnie i bez przygotowania jest przerażony, sfrustrowany i nie poznał dobrze zasad życia w grupie. A to może skutkować niekontrolowaną agresja, która przejawia się właśnie w gryzieniu właściciela.

Dlaczego kot gryzie właściciela – a może kot tylko się broni?

Czasami kot może ugryźć nas zupełnie przypadkowo. Może się to zdarzyć, kiedy na przykład na niego nadepniemy i jest to wtedy naturalna reakcja obronna. Kot może to też zrobić ze złości, kiedy nie może się w danej chwili wyładować na kimś innym. Czasem musimy sobie też odpowiedzieć na trudne pytanie. A może nam samym zdarza się wyładować na kotu złość? Nasz pupil sobie to zapamiętuje i w odpowiedniej dla niego chwili jest w stanie odpowiedzieć agresją. 

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?