Swiatzwierzat.pl Psy Nietypowe diety psów. Spytaliśmy weterynarza, jak bezpiecznie je stosować
unsplash.com/Chewy

Nietypowe diety psów. Spytaliśmy weterynarza, jak bezpiecznie je stosować

11 stycznia 2021
Autor tekstu: Jakub Pasek

Dieta BARF, czyli surowe żywienie psa dostosowane do jego potrzeb biologicznych staje się coraz popularniejsza. Na rynku pojawia się też wiele karm dla zwierząt, skomponowanych wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego. Właściciele czworonogów coraz częściej zwracają uwagę na jakość i skład wybieranych karm, jak i decydują się na samodzielne ich przygotowanie.

Zalety diety BARF

Choć większość właścicieli wciąż decyduje się na zakup gotowej, przetworzonej karmy, surowa dieta dla psa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wielu weterynarzy i dietetyków zwierząt zaleca jej stosowanie. Wymaga ona jednak od opiekuna czworonoga pewnej dozy fachowej wiedzy.

- Niewątpliwymi zaletami diety BARF jest to, że właściciel jest świadomy pochodzenia jej poszczególnych składników oraz to, że może sam kontrolować jej skład. Dieta ta polega na podawaniu produktów surowych, a więc niepoddanych obróbce termicznej, przez co zawiera więcej cennych składników odżywczych, takich jak koenzym Q10, tauryna - wyjaśnił w rozmowie z nami lekarz z przychodni weterynaryjnej "Na Asnyka".

Dodatkową korzyścią jest fakt, że dzięki samodzielnemu komponowaniu posiłków, właściciele mogą obserwować reakcję pupila na dane pokarmy. Wdrażając nowy składnik, mają szansę upewnić się, że pies nie jest na niego uczulony i w razie potrzeby szybko go wyeliminować . W wielu wypadkach opiekunowie mogą przeoczyć ważne sygnały dotyczące źle skomponowanej diety.

Jak uniknąć błędów ustalając dietę psa?

- Bardzo często zwierzęta nie manifestują w żaden sposób tego, że ich dieta nie jest odpowiednio do nich skomponowana. Jeśli jednak już wystąpią objawy, są to najczęściej problemy ze skórą lub z układem pokarmowym - dodaje weterynarz.

I wśród niepokojących sygnałów wymienia m.in. problemy z wypróżnianiem, "bulgotanie w brzuchu" czy odbijanie się, jak i wyłysienia, zaczerwienienia skóry, swędzenie czy pokrzywki.

Choć na rynku istnieją gotowe karmy produkowane w zgodzie z wytycznymi diety BARF, większość jej zwolenników woli samemu przygotowywać posiłki pupila. Takie podejście wymaga jednak fachowej wiedzy, pozwalającej określić jego zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze.

- Przede wszystkim, zwolennicy tej diety mogą ją nieprawidłowo zbilansować i skomponować, co może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Przykładem może być nieodpowiednie określenie zapotrzebowania na fosfor i wapń, co może prowadzić do poważnych zaburzeń w układzie kostnym, zwłaszcza u młodych zwierząt - zaznaczył weterynarz.

Kluczowe znaczenie ma także jakość wykorzystywanych produktów, oraz higiena. W wielu wypadkach niezbędne będzie dużo częstsze mycie miski psa. Należy też przykładać dużą wagę do świeżości wykorzystywanego w tej diecie mięsa.

Czy dieta wegańska jest odpowiednia dla psa?

Choć w Polsce wciąż dominują tradycyjne sposoby żywienia psów, za granicą pojawia się coraz więcej wegańskich i wegetariańskich marek karmy. Ich stosowanie budzi u wielu osób poważne wątpliwości. Obecnie dysponujemy technologią pozwalającą na dostarczenie psu wszystkich składników odżywczych nawet po całkowitym wyeliminowaniu mięsa z jego diety.

Niezbędne jest jednak suplementowanie niektórych z nich w formie izolatów lub substancji syntetycznych. Najczęściej w wypadku roślinnego pożywienia dla czworonogów weterynarz zauważają braki witamin D i A, tauryny, kobalaminy, niektórych pierwiastki i kwasów tłuszczowych.

- Czy warto rezygnować z pokarmów, które całkowicie pokrywają zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze na rzecz ich syntetycznych zamienników? Oczywiście teoretycznie, jest to możliwe, jednak decydując się na taki rodzaj diety, właściciel zwierzaka koniecznie powinien skonsultować się ze zwierzęcym dietetykiem. Każde zwierzę jest inne i to, co u jednego osobnika sprawdzi się bardzo dobrze, u innego może mieć przykre konsekwencje - skomentował takie podejście weterynarz.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: swiatzwierzat.pl

Obserwuj nas w
autor
Jakub Pasek

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy