Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy psy potrafią wyczuć duchy?
Jakub Pasek
Jakub Pasek 24.03.2022 18:42

Czy psy potrafią wyczuć duchy?

pies patrzy w gore
pixabay.com/Timur85

Psy często potrafią zaskakiwać swoich opiekunów. Wiele osób donosi o przypadkach, w których ich pupil zaczynał w nocy szczekać na coś, czego one nie dostrzegały. Czy możliwe jest, by czworonóg widział lub wyczuwał tam coś poza fizycznego? Znane są także relacje mówiące o nietypowych dowodach przywiązania zwierząt do swoich właścicieli, utrzymującym się nawet po ich śmierci. Być może instynkt i niebywała intuicja, którą mogą pochwalić się futrzaki, pozwalają im wyczuć obecność ducha?

Psy dostrzegają rzeczy, które niejeden człowiek przeoczy

By zrozumieć, czemu może powstawać takie wrażenie, warto skoncentrować się przez chwilę, na narzędziach, za pomocą których nasz pies poznaje otaczający go świat. Posiada on zmysły dużo czulsze od ludzkich.

Jego węch pozwala wyczuć rzeczy znajdujące się nawet kilometr od miejsca, w którym się znajduje. Czują zapachy pozostawione w danej przestrzeni wiele godzin, czy nawet jeśli są dostatecznie intensywne wiele dni wcześniej.

Słuch psa także funkcjonuje na innym poziomie od ludzkiego. Często potrafią usłyszeć cichsze dźwięki i dokładniej określić ich położenie w przestrzeni niż człowiek. Z tego względu nasz pupil może szczekać na rzeczy, których "nie ma". Często po prostu jego reakcja ma związek z czymś, czego nasz zmysły nie rejestrują. 

Czy psy widzą duchy?

Nie istnieją żadne dowody na istnienie istot paranormalnych. Nauka nie zajmuje się tym przedmiotem, ze względu na to, że ich istnienia nie da się zanegować. Mimo to, wiele osób wierzy w ich istnienie.

Można przytoczyć setki relacji ze spotkań ludzi ze zmarłymi krewnymi, dobrymi duszami, niebezpiecznymi i złośliwymi duchami czy doświadczających działania uroków magicznych. Badacze zwani kryptozoologami zajmują się między innymi paranormalnymi zdolnościami zwierząt, jak i badaniami nad gatunkami powszechnie uznanymi za nieistniejące, takimi jak yeti czy Wielka Stopa. Ich zdaniem, psy mogą być obdarzone intuicją pozwalającą na wykrywanie zamiarów ludzi, zbliżającej się śmierci czy nieszczęścia.

Robią to odczytując zmiany "pola morficznego". Mogą posługiwać się zdolnościami przypominającymi telepatię. Ich istnienie nie jest jednak w żadnej mierze potwierdzone. Każdy z przedstawicieli tej dziedziny wiedzy przedstawia inną teorię wyjaśniającą ten mechanizm.

Zakres zdolności, którymi mają posługiwać się czworonogi, także różni się w zależności od publikacji. Choć ta dyscyplina oficjalnie uznana jest za pseudonaukę, znajdziemy wiele osób, które instynktownie dochodzą do podobnych wniosków. 

Z pewnością istnieje wiele dowodów na to, że zwierzęta widzą znacznie więcej, niż ludzie. Na obecną chwilę eksperci nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy obecność bliżej nieokreślonych istot jest przez nie wyczuwalna. Jednakże niewykluczone, że kiedyś w końcu poznamy odpowiedź na to pytanie, czy psy potrafią wyczuć obecność bliskich, którzy odeszli.

źródło: wamiz.pl