Swiatzwierzat.pl
pies liże śnieg

unsplash.com/Kameron Kincade

Czy pies może jeść śnieg? Odpowiadamy, jak biały puch wpływa na organizm zwierzęcia

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Czy pies może jeść śnieg? Wiele czworonogów uwielbia łapać spadające z nieba płatki lub gryźć leżący na ziemi biały puch. Większość osób pozwala im na to, uznając takie zabawy za niegroźne. W rzeczywistości zimowe harce mogą mieć przykre kon

Czy pies może jeść śnieg? Właściciele zwierząt często sądzą, że jedzenie śniegu jest sposobem pupila na zaspokojenie pragnienia w trakcie zimowego spaceru. Zazwyczaj jednak powody tego postępowania są zupełnie inne. Podobnie jak małe dziecko, które po raz pierwszy widzi śnieg, pies także jest podekscytowany tym zjawiskiem. Z emocjami radzi sobie gryząc go, lub ryjąc w nim pyskiem.

Czy pies może jeść śnieg?

Nie powinno się pozwalać czworonogowi na takie zachowania. Jeśli podczas opadów śniegu pies złapie pyskiem kilka płatków, to z pewnością nic mu się nie stanie. Jedzenie śniegu staje się problematyczne, gdy zwierzak gryzie go przez całą trasę przechadzki, lub zostaje sam w ogrodzie. Choć biały puch może wydawać się kompletnie nieszkodliwy, a jedzący go pies słodki, może nieść za sobą wiele poważnych zagrożeń.

1. W puchu mogą leżeć twarde odłamki lodu. Choć psie zęby są mocne i przystosowane do gryzienia i żucia przedmiotów, twarda jak kamień bryła zamarzniętej wody może spowodować ich ukruszenie lub nawet złamanie. 

2. Zjedzony śnieg może wywołać choroby gardła. Jeśli pies pochłania duże ilości posiadającego ujemną temperaturę puchu, może przeziębić sobie gardło. Infekcje dróg oddechowych są u psów bardzo niebezpieczne. Czasem ciężko dostrzec ich objawy, dopóki nie rozwinie się obrzęk lub zwierzę nie straci apetytu.

3. Higiena. Zagadnienie tego czy pies może jeść śnieg, jest podobne do pytania o to, czy powinno się pozwalać mu pić z kałuży. Choć w większości wypadków w wodzie nie będzie żadnych groźnych dla niego mikrobów, jednak nie warto podejmować zbędnego ryzyka. 

4. Duża ilość zjedzonego śniegu może powodować wymioty. Wielu właścicieli skarży się także na fakt, że pies wymiotuje po jedzeniu śniegu. Powodem może być nadmiar płynów w żołądku zwierzęcia, lub zatrucie brudnym puchem, lub znajdującymi się pod nim nieświeżymi pokarmami.

Jak zniechęcić psa do jedzenia śniegu?

Podobnie jak w wypadku innych niepożądanych zachowań, także i to możemy skorygować, jeśli poświęcimy na to odrobinę czasu. W większości wypadków jedzenie śniegu wynika z ciekawości lub ekscytacji zwierzęcia. Jedną z metod będzie więc zaoferowanie mu innej rozrywki.

Zimą warto jest zabierać na spacery zabawkę lub kijek, które odwrócą uwagę zwierzaka od białego puchu. Możemy też posłużyć się w tym celu jedzeniem lub suchą karmą. Psy szybko uczą się od siebie nawzajem różnych zachowań, powinno się też zwracać uwagę na to, by pupil nie bawił się ze zwierzakiem utwierdzającym go w tym nawyku.

Najskuteczniejszą metodą jest jednak nauka psa komendy "Zostaw". W niektórych wypadkach jedzenie śniegu może być objawem zachowań kompulsywnych, obsesyjnych czy nerwicy. Wtedy niezbędna może okazać się pomoc behawiorysty.

Zobacz zdjęcie:

Źródła: swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >
BRAK

Psy

Konający pies został uratowany. Dziś już nie przypomina dawnego siebie

Czytaj więcej >
facebook/psiabezdomnosc

Psy

Martwa suczka znaleziona w reklamówce. Sprawa trafi na policję

Czytaj więcej >