Swiatzwierzat.pl

pixabay/AnnaD

Czy psu trzeba myć zęby, a może gryzak wystarczy? Fakty i mity, każdy powinien wiedzieć, zanim będzie za późno

23 Maja 2023

Autor tekstu:

Klaudia Piechocka

Dbanie o higienę zębów pupili często wygląda inaczej, niż powinno. Stan psich zębów jest bardzo istotny, nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Dowiedz się, czego unikać zajmując się psiakiem.

Na temat psiego uzębienia powstało wiele faktów i mitów. Oto co powinieneś wiedzieć, by jak najlepiej zająć się higieną zębów swojego zwierzaka.

Mity na temat uzębienia czworonogów

Każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z poradami dotyczącymi dbania o zęby swojego pupila. Często są to przekazywane między ludźmi mity, które mogą zaszkodzić psu.

Oto kilka mitów na temat uzębienia twojego czworonoga:

1. Winą brzydkiego oddechu psa jest dieta - zdrowe zęby nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Jest to pierwszy znak, że stan jamy ustnej jest nieodpowiedni. Jeśli dodatkowo psiak nie ma chęci zabawy, należy skonsultować się ze specjalistą. 

2. Psy same czyszczą zęby za pomocą kości - gryzienie twardych przedmiotów może zmniejszyć kamień nazębny, jednak nie zastąpi szczotkowania. Dodatkowo zabawa z kością może doprowadzić do ścierania zębów i problemów żołądkowych. Lepszą alternatywą są stomatologiczne przekąski dla zwierząt, które powinny być stosowane jedynie jako uzupełnienie higieny zębów.

3. Kamień nazębny powstaje przez picie twardej wody - osad powstający na zębach składa się z m.in. bakterii, złuszczonych komórek naskórka, białek, związków wapnia i fosforu, a także resztek jedzenia. Nie ma nic wspólnego ze stanem wody.

4. Kamień nazębny należy usunąć za pomocą wody utlenionej lub sody oczyszczonej - stosowanie tych składników jest pomocne w utrzymaniu czystości domu, jednak nie należy stosować ich w przypadku higieny zębów. Mogą spowodować uszkodzenie szkliwa, przez które kamień nazębny gromadzi się w większej ilości.

kotka i kocięta

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

CZYTAJ DALEJ

O tym powinien wiedzieć każdy właściciel psa

W celu zwiększenia wiedzy na temat odpowiedniej higieny zębów pupila warto poznać także kilka faktów. 

1. Prawie każdy pies ma problem z chorobami przyzębia - są to jedne z najczęstszych psich chorób. Statystycznie dotykają 44-63,3% psów, oraz występują częściej u małych ras. 

2. Zęby psów powinno się myć codziennie - o zęby pupila należy dbać jak o własne. Codzienne szczotkowanie oraz wizyty kontrolne u stomatologa zminimalizują konieczność wykonywania zabiegów w znieczuleniu.

3. Kamień nazębny jest przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych - stan zębów jest ściśle związany z ogólnym stanem zdrowia zwierzaka. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą wywołać lub nasilić wiele chorób ogólnoustrojowych, m.in. bakteryjne zapalenie nerek lub wsierdzia.

4. Nie wolno stosować past do zębów, które są przeznaczone dla ludzi - często zawierają w sobie szkodliwy dla psa ksylitol, a także znajduje się w nich zbyt wysoka dawka fluoru. W przeciwieństwie do ludzi, psy nie wypluwają pasty po umyciu zębów. Nawet najmniejsza ilość może poważnie zaszkodzić twojemu pupilowi. 

Jak zadbać o higienę uzębienia psa?

Regularna pielęgnacja zębów jest niezwykle istotna, by uniknąć rozwinięcia się wielu chorób, a przy tym także cierpienia zwierzęcia. Zbierający się osad jest stosunkowo łatwy do usunięcia, jednak w przypadku zaniedbania może się zmineralizować i zamienić w kamień nazębny. Stanowi doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów, a jego usunięcie domowymi metodami nie jest możliwe. Pozbycie się kamienia nazębnego odbywa się w gabinecie weterynaryjnym i przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego. Niekiedy ze względu na zły stan zębów, weterynarz postanawia je usunąć.

Domowe sposoby pielęgnacji mogą zaoszczędzić wam wiele stresu. Najłatwiej rozpocząć nawyk już w wieku szczenięcym. Zęby psa powinno się myć codziennie, za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty. Zaletą będzie także podawanie stomatologicznych przekąsek dla psów jako element uzupełniający higienę. 

Jeśli nie jesteś pewny jak dbać o zęby swojego zwierzaka - o wskazówki zapytaj swojego lekarza weterynarii. 

Źródło: virbac.com, rspca.org.uk, pedigree.pl

zając w Parku Narodowym

Pokazali, co wyszło z lasu pod Białymstokiem. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę, "Zgłupiałam"

CZYTAJ DALEJ
Dziecko dotyka kota

Tego już za wiele. Słynna kocia kawiarnia nie chce gościć małych dzieci, rodzice posunęli się za daleko

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

PiesCiekawostki

Podobne artykuły

Psy

7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
Czytaj więcej >

Psy

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele psów muszą uważać na spacerach. Ktoś rozrzuca na nie pułapki
Czytaj więcej >

Psy

Poszła na spacer ze szczeniakiem. Po tym co się stało, nie było szans na ratunek
Czytaj więcej >

Psy

Pies uciekł z luku bagażowego. Pokazali, jak zachowała się obsługa lotniska
Czytaj więcej >

Psy

W jaki sposób pies ostrzega przed atakiem? Agresja jest zawsze poprzedzona szeregiem sygnałów, warto je znać
Czytaj więcej >
Klaudia Piechocka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]