Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy psu trzeba myć zęby, a może gryzak wystarczy? Fakty i mity, każdy powinien wiedzieć, zanim będzie za późno
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 23.05.2023 14:28

Czy psu trzeba myć zęby, a może gryzak wystarczy? Fakty i mity, każdy powinien wiedzieć, zanim będzie za późno

pies z gryzakiem
pixabay/AnnaD

Dbanie o higienę zębów pupili często wygląda inaczej, niż powinno. Stan psich zębów jest bardzo istotny, nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Dowiedz się, czego unikać zajmując się psiakiem.

Na temat psiego uzębienia powstało wiele faktów i mitów. Oto co powinieneś wiedzieć, by jak najlepiej zająć się higieną zębów swojego zwierzaka.

Mity na temat uzębienia czworonogów

Każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z poradami dotyczącymi dbania o zęby swojego pupila. Często są to przekazywane między ludźmi mity, które mogą zaszkodzić psu.

Oto kilka mitów na temat uzębienia twojego czworonoga:

1. Winą brzydkiego oddechu psa jest dieta - zdrowe zęby nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Jest to pierwszy znak, że stan jamy ustnej jest nieodpowiedni. Jeśli dodatkowo psiak nie ma chęci zabawy, należy skonsultować się ze specjalistą. 

2. Psy same czyszczą zęby za pomocą kości - gryzienie twardych przedmiotów może zmniejszyć kamień nazębny, jednak nie zastąpi szczotkowania. Dodatkowo zabawa z kością może doprowadzić do ścierania zębów i problemów żołądkowych. Lepszą alternatywą są stomatologiczne przekąski dla zwierząt, które powinny być stosowane jedynie jako uzupełnienie higieny zębów.

3. Kamień nazębny powstaje przez picie twardej wody - osad powstający na zębach składa się z m.in. bakterii, złuszczonych komórek naskórka, białek, związków wapnia i fosforu, a także resztek jedzenia. Nie ma nic wspólnego ze stanem wody.

4. Kamień nazębny należy usunąć za pomocą wody utlenionej lub sody oczyszczonej - stosowanie tych składników jest pomocne w utrzymaniu czystości domu, jednak nie należy stosować ich w przypadku higieny zębów. Mogą spowodować uszkodzenie szkliwa, przez które kamień nazębny gromadzi się w większej ilości.

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

O tym powinien wiedzieć każdy właściciel psa

W celu zwiększenia wiedzy na temat odpowiedniej higieny zębów pupila warto poznać także kilka faktów. 

1. Prawie każdy pies ma problem z chorobami przyzębia - są to jedne z najczęstszych psich chorób. Statystycznie dotykają 44-63,3% psów, oraz występują częściej u małych ras. 

2. Zęby psów powinno się myć codziennie - o zęby pupila należy dbać jak o własne. Codzienne szczotkowanie oraz wizyty kontrolne u stomatologa zminimalizują konieczność wykonywania zabiegów w znieczuleniu.

3. Kamień nazębny jest przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych - stan zębów jest ściśle związany z ogólnym stanem zdrowia zwierzaka. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą wywołać lub nasilić wiele chorób ogólnoustrojowych, m.in. bakteryjne zapalenie nerek lub wsierdzia.

4. Nie wolno stosować past do zębów, które są przeznaczone dla ludzi - często zawierają w sobie szkodliwy dla psa ksylitol, a także znajduje się w nich zbyt wysoka dawka fluoru. W przeciwieństwie do ludzi, psy nie wypluwają pasty po umyciu zębów. Nawet najmniejsza ilość może poważnie zaszkodzić twojemu pupilowi. 

Jak zadbać o higienę uzębienia psa?

Regularna pielęgnacja zębów jest niezwykle istotna, by uniknąć rozwinięcia się wielu chorób, a przy tym także cierpienia zwierzęcia. Zbierający się osad jest stosunkowo łatwy do usunięcia, jednak w przypadku zaniedbania może się zmineralizować i zamienić w kamień nazębny. Stanowi doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów, a jego usunięcie domowymi metodami nie jest możliwe. Pozbycie się kamienia nazębnego odbywa się w gabinecie weterynaryjnym i przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego. Niekiedy ze względu na zły stan zębów, weterynarz postanawia je usunąć.

Domowe sposoby pielęgnacji mogą zaoszczędzić wam wiele stresu. Najłatwiej rozpocząć nawyk już w wieku szczenięcym. Zęby psa powinno się myć codziennie, za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty. Zaletą będzie także podawanie stomatologicznych przekąsek dla psów jako element uzupełniający higienę. 

Jeśli nie jesteś pewny jak dbać o zęby swojego zwierzaka - o wskazówki zapytaj swojego lekarza weterynarii. 

Źródło: virbac.com, rspca.org.uk, pedigree.pl

Pokazali, co wyszło z lasu pod Białymstokiem. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę, "Zgłupiałam"
zając w Parku Narodowym
Na facebookowym profilu Polskich Parków Narodowych udostępniono zdjęcie, które wywołało niemałe zamieszanie w sieci. Internauci zachodzą w głowę, co znajduje się na fotografii. Pod nią zamieszczono jedynie humorystyczny podpis “misiaczek”. Jesteś w stanie określić, co wyszło z puszczy?Natura potrafi zaskakiwać - to stwierdzenie nie podlega dyskusji. Chociaż szacuje się, że do dziś opisano około 2 mln zwierząt i roślin na Ziemi, to mało kto jest w stanie określić, czym jest tajemnicze stworzenie, które udało się uchwycić na zdjęciu z Puszczy Knyszyńskiej. Spróbuj określić, czym jest enigmatycznie wyglądający “misiaczek”.
Czytaj dalej
Tego już za wiele. Słynna kocia kawiarnia nie chce gościć małych dzieci, rodzice posunęli się za daleko
Dziecko dotyka kota
Kocie kawiarnie cieszą się wciąż dużą popularnością wśród odwiedzających, a zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym. “Biały Kot” z Gdyni wprowadził ważną zmianę, przez którą nie wszystkie maluchy będą mogły skorzystać z jej usług. Powód? Chodzi o bezpieczeństwo kocich rezydentów. Pracownicy chcą zadbać o to, by zwierzęta czuły się swobodnie i dobrze w lokalu. Kocia kawiarnia “Biały Kot” nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony odwiedzających. Mruczki towarzyszą w niej wszystkim chętnym, którzy rozsiądą się przy jednym ze stolików z ciastem czy kawą. Jednak teraz regulamin uległ zmianie i o tym, czy będzie można skorzystać z jej usług, zadecyduje wiek.
Czytaj dalej