pies siedzi
Źródło: pixabay.com/Sonja-Kalee

5 łatwych komend, których możesz nauczyć psa. Co pies powinien umieć robić?

24 Lipca 2020

Pies potrafi odczuwać przyjemność z nauki nowych komend i spełniania stawianych mu przez właściciela wyzwań. Szczególnie, gdy trening przebiega w przyjemnej, sprzyjającej atmosferze, a szkoleniowiec stosuje metody pozytywne zamiast kar. Szkolone zwierzaki przejawiają też dużo mniej niepożądanych zachowań, nawet jeśli trening nie obejmuje takich kwestii.

Pies zazwyczaj szybko opanowuje podstawowe komendy, niezbędne między innymi do funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Jeśli nasz pies ma problem z wysiedzeniem kilku minut, gdy robimy szybkie zakupy, lub nie może się opanować w obecności bodźców, do których nie jest przyzwyczajony to znak, że powinniśmy włożyć więcej energii w jego trening i socjalizację. Źle wychowane zwierzę stwarza większe ryzyko ucieczki lub reagowania nieuzasadnioną agresją. Przyzwyczajenie psa do reagowania na proste komunikaty ułatwia nam kontrolę nad zwierzakiem także i w innych sytuacjach.

Wyszła z yorkiem na spacer, stała się tragedia. Kobieta boi się o dzieciWyszła z yorkiem na spacer, stała się tragedia. Kobieta boi się o dzieciCzytaj dalej

5 komend, które każdy psiak powinien znać

Poniższą listę możemy traktować jak minimum oczekiwań, jakie powinniśmy stawiać przed naszym psem. Zaledwie kilka, nawet 20 minutowych sesji powinno wystarczyć, by nawet najbardziej oporny zwierzak przyzwyczaił się do tych prostych komend.

1. Siad! - to najprostsza z komend, psy instynktownie znają pozycję, jaką chcemy żeby przyjęły. Wystarczy, że pies zacznie kojarzyć ją z komunikatem werbalnym. By to osiągnąć musimy przygotować sobie psi smakołyk, przytrzymać go blisko nosa psa, po czym przesunąć ją ponad jego głowę. Pies powinien od razu przyjąć pozycję siedzącą, wtedy głośno i stanowczo mówimy "siad". Manewr warto powtórzyć wielokrotnie w różnych sytuacjach.

2. Do mnie! - ta komenda przydaje się, gdy prowadzimy psa bez smyczy. Często będziemy chcieli by przestał zajmować się innym zwierzakiem, lub węszyć w miejscu, które nie budzi naszego zaufania. Nauka tej komendy także jest bardzo prosta. Zniżamy się do poziomu pysku psa, przypiętego do smyczy. Mówimy "Do mnie!", po czym delikatnie pociągamy za sznurek. Gdy futrzak znajdzie się przy nas, nagradzamy go, głaszcząc i podając mu smakołyk.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Nagły zwrot akcji, od jutra znika zakaz. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło
2. Szczęśliwy finał dla jednej z suczek z Radys. Znalazła kochający dom, choć adopcja była wymagająca
3. Labrador czekał cały tydzień na pana przed szpitalem. Nie wiedział, że już nigdy nie wróci

3. Leżeć! - nauka psa tej komendy będzie trudniejsza niż dwóch poprzednich. By pies się położył powinniśmy posłużyć się intensywnie pachnącym smaczkiem. Trzymając go w zaciśniętej dłoni, zbliżamy go do pysku psa, po czym przykładamy do ziemi. Pies powinien podążać wzrokiem i ruchem głowy za przekąską w naszej ręce. Gdy zbliży łeb do ziemi przyciągamy rękę bliżej siebie, tak by musiał się położyć, by nie stracić perspektywy na smakołyk. Gdy znajdzie się na ziemi wypowiadamy komendę i częstujemy go zasłużoną nagrodą.

4. Zostaw! - czworonogi często, w trakcie spaceru znajdują rzeczy, które wydają im się jadalne. W wielu wypadkach odchorowują swoje kulinarne przygody. Ta komenda, pozwala sprawić, by pies wypuścił z pyska pokarm, którego nie powinien przyjmować. Do nauki, potrzebne będą dwa, najlepiej różne, jednak równie kuszące przysmaki. Wyciągamy obie ręce w kierunku psa. Gdy zbliży się do jednej z nich i zacznie wąchać naszą dłoń, stanowczo mówimy "Zostaw to!". Pies będzie próbował lizać naszą dłoń, dotykać jej łapą i na różne sposoby dostać się do jedzenia. Ignorujemy to zachowanie aż nie przejdzie do drugiej dłoni. Wtedy nagradzamy go trzymanym w niej smakołykiem. Powtarzamy tak długo, aż od razu po usłyszeniu komendy pies nie straci zainteresowania przysmakiem, którego nie może dostać.

5. Zostań - to najbardziej wymagająca z omawianych w tym artykule komend. Musimy posadzić psa, po czym wypowiedzieć frazę i odejść parę kroków. Jeśli pies zacznie za nami iść, sadzamy go z powrotem. Jeśli wytrzyma przynajmniej chwile nagradzamy go. Gdy uda się nam odejść na parę kroków, możemy dodać komendę zwalniającą, na przykład "już". Po jej wypowiedzeniu pies powinien do nas przyjść. Wypowiadając komendę zwalniającą wykonujemy zapraszający gest. Gdy pies podejdzie powinien dostać nagrodę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Byli przekonani, że uratowali szczeniaczki labradora. Kiedy lekarz powiedział im, co to za zwierzęta, zaparło im dech w piersiach
  3. Urodziło im się siwe dziecko. Myśleli, że jest chore. Okazało się wyjątkowe
  4. Kradli i sprzedawali psy na mięso. Spotkała ich surowa kara
  5. Nie widać końca historii z pumą Nubią. Porozumienie z zoo w Poznaniu zostało zerwane?
  6. Pokazała zdjęcie syna z pierwszego i ostatniego dnia szkoły. Lata minęły, a przyjaciel pozostał
  7. Niepokojące wieści z południa Polski. Grał na weselu. Miał koronawirusa. Sytuacja jest poważna

Źródło: cesarsway.com

Następny artykuł