Swiatzwierzat.pl
Cmentarz EA

Piotr Molecki/East News

Czy można wejść z psem na cmentarz? Sprawdź, co mówią o tym przepisy

22 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zbliża się czas, w którym wiele osób wybierze się na cmentarz w celu odwiedzenia grobów swoich bliskich. To wyjątkowe i magiczne miejsce, a wchodząc na jego teren, powinniśmy okazać szacunek i respektować zasady, jakie na nim panują. Niektórzy zastanawiają się, czy mogą udać się tam z czworonożnymi członkami rodziny. Czy można wejść z psem na cmentarz? Wyjaśniamy.

Wszyscy właściciele psów powinni na bieżąco zapoznawać się z przepisami, które dotyczą ich czworonogów - również tych, które mówią o dostępności wskazanych publicznych miejsc dla zwierząt. Tyczy się to nie tylko szlaków górskich czy supermarketów, ale także cmentarzy.

Czy można wejść z psem na cmentarz?

Wszystkich Świętych to szczególne święto, które obchodzone jest 1 listopada ku czci wszystkich świętych osób. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nami; naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty oraz zapalając znicze.

Nierzadko cmentarze, na których pochowano zmarłych krewnych, znajdują się nawet kilkaset kilometrów od miejsca naszego miejsca zamieszkania, dlatego jak co roku tysiące kierowców wyruszą w podróż. Czy jeśli towarzyszy nam w niej pies możemy zabrać go ze sobą na cmentarz?

dog-gb67d882cd 1920

fot. pixabay/Couleur

mops

Kobieta zabroniła psu wchodzić na łóżko. Reakcja jej męża powoduje, że wszyscy się rozpływają

CZYTAJ DALEJ

Co mówi prawo o psie na cmentarzu?

Regulaminy cmentarzy zazwyczaj jasno informują o tym, że na ich terenie zwierzęta przebywać nie mogą. Wyjątek stanowią psy, które są przewodnikami osób niepełnosprawnych. Aby bardziej zwrócić uwagę właścicieli psów na ten zakaz, na bramach i furtkach często znajdują się tabliczki, które o nim przypominają.

Niezastosowania się to tych wytycznych może grozić srogą karą pieniężną. Otóż właściciel czworonoga, który mimo to zdecyduje się wejść z nim na ten teren, może otrzymać mandat nawet w wysokości 500 zł.

Co ciekawe, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do rady miasta w Gdańsku o wycofanie z obrotu prawnego uchwały zakazującej wprowadzania psów na cmentarze komunalne. Jego zdaniem obowiązki właścicieli zwierząt są jasno określone w uchwale, która mówi o obowiązkach właścicieli zwierząt domowych. Czytamy w niej m.in. o "nakazie wyprowadzania psów w miejscach publicznych na smyczy lub w kagańcu, a także zobowiązując osoby utrzymujące zwierzęta do podjęcia działań mających na celu niedopuszczenie do zakłócania ciszy i spokoju oraz natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta".

Na obecną chwilę nic na wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości uległ zmianom zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt na tereny cmentarzy komunalnych. Co za tym idzie, zanim się tam wybierzemy, należy zostawić pupila w domu.

Z psem na cmentarz? Po prostu nie wypada

Negatywne podejście do obecności psów na cmentarzach mają także inne osoby odwiedzające groby. Głównie wątpliwości poddają czystość zwierząt w tym miejscu. Zazwyczaj są przeciwne temu, aby psy mogły towarzyszyć swoim właścicielom w miejscu przeznaczonemu kultowi zmarłych.

- Zbliża się Wszystkich Świętych. Częściej ostatnio jestem na tym cmentarzu. Widuję panie, które przychodzą tu ze swoimi psami. W dodatku bez smyczy - denerwuje się Czytelniczka dziennika toruńskiego "Nowości". - Pies, m.in. biały pudel, biega między grobami. Nie mogę na to patrzeć. Jeśli już ktoś musi przyjść na cmentarz z psem, to powinien trzymać go na smyczy. I jak najszybciej wyjść.

- To bardzo niestosowne zachowanie - mówi pani Teresa, cytowana przez dziennik "Głos Pomorza". - Ci, którzy wchodzą z małymi pieskami, niosą je na rękach. Ale właściciele większych psów prowadzą je na smyczy, a czasami nawet pozwalają im biegać wolno. A przecież psy nie tylko chodzą po cmentarzu, ale również się na nim załatwiają.

- Ostatnimi czasy pojawiły się na włocławskim cmentarzu osoby spacerujące  z pieskami. Reakcja właścicieli na zwrócenie im uwagi była zaskakująca - żadnego zażenowania, skruchy, wręcz agresja, jak w ogóle mogłam im zwrócić uwagę? Cmentarz to dla mnie miejsce święte. Nie rozumiem w ogóle tych osób, jak mogą bezcześcić groby odchodami swoich pupili - napisała do redakcji "Dzień Dobry Włocławek" Czytelniczka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: podrozezpsem.pl; samorzad.pap.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >