Swiatzwierzat.pl Koty Czy koty widzą w ciemności? Rozwiązujemy zagadkę
Fot. Melodie Wallen, canva.com

Czy koty widzą w ciemności? Rozwiązujemy zagadkę

1 czerwca 2022
Autor tekstu: Wioleta Piróg

Czy mruczki rzeczywiście widzą w ciemności? Chociaż wokół tego tematu narosło wiele mitów, prawdą jest, że żadne zwierzę nie widzi w zupełnym mroku. Warto zatem sprawdzić, jakie tajemnice kryją w sobie kocie oczy i czym różni się ich percepcja w porównaniu z człowiekiem. Koty to zwierzęta, które słyną ze swojego zamiłowania do całodniowego lenistwa i drzemek. Za to w nocy budzą się ich pierwotne instynkty. Stworzenia te potrafią świetnie poruszać się w ciemności. Pomaga im w tym budowa ciała, ale przede wszystkim ich wyjątkowo dobry wzrok. Nie znaczy to jednak, że potrafią widzieć w całkowitym mroku.

Czy koty widza w ciemności?

Koty zdecydowanie lepiej widzą w ciemności niż ludzie - w tej kwestii nie ma wątpliwości. Powodem tego stanu rzeczy jest odmienna budowa oka.

Koty posiadają od 6 do nawet 8 razy więcej pręcików odpowiedzialnych za widzenie w ograniczonym oświetleniu. Oznacza to, że potrzebują 6 razy mniej światła od człowieka, żeby widzieć tak samo dobrze w identycznych warunkach.

Jednakże mruczki także mają swoje słabości, bowiem k ocie oko widzi świat w trichromii - za sprawą mniejszej liczby czopków odpowiedzialnych za widzenie kolorów postrzegają świat w ograniczonych barwach. Można to porównać do patrzenia przez okulary z filtrem niebiesko-fioletowym, zielonym i żółtym, dlatego zwierzęta te nie rozpoznają czerwieni.

Koty świetnie odnajdują się w ciemności

Koty, w przeciwieństwie do ludzi, posiadają także błonę odblaskową, która odbija światło w kierunku fotoreceptorów, zwiększając skuteczność nocnego widzenia. Odpowiada ona także za efekt świecących w ciemności oczu kotów.

Te czworonogi mają także większe źrenice i mocno zaokrąglony kształt rogówki, co sprzyja przystosowaniu wzroku do ilości wpadającego do oka światła. Niemniej jednak widzenie peryferyczne nie jest mocną stroną tych zwierząt. Obraz "w kącie oka" jest lekko rozmazany, ale w dalszym ciągu pozwala na wykrycie choćby najmniejszego ruchu potencjalnej ofiary.

Podsumowanie

Wbrew pewnym stereotypom - koty n ie widzą w całkowitej ciemności - żadne znane nam stworzenie tego nie potrafi. Potrzebują do tego chociażby niewielkiego promienia światła, a kiedy już taki będzie, to panująca nocą ciemność nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zooart.com.pl, koty.pl

Obserwuj nas w
autor
Wioleta Piróg

Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy