Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy kot może mieć ADHD? Odpowiedź może zaskakiwać
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 23.01.2020 18:07

Czy kot może mieć ADHD? Odpowiedź może zaskakiwać

język
instagram.com/rexiecat

Czy kot może mieć ADHD? To pytanie spędza sen z powiek wielu właścicielom mruczków. Twój zwierzak nie potrafi usiedzieć w miejscu nawet na minutę? Ciągle go gdzieś nosi i nie daje ci zmrużyć oka w nocy? Mamy dla ciebie zaskakujące wiadomości.

Koty znajomych kochają się wylegiwać i ruszają się z miejsca tylko po to, żeby coś przekąsić. Tymczasem twój zwierzak zachowuje się zupełnie nieprzewidywanie, a kiedy wspólnie się bawicie, z was dwojga ty szybciej opadasz z sił. Zastanawiasz się, czy kot może mieć ADHD? W końcu mruczki zapadają na niektóre choroby, które są utrapieniem dla ludzi… Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu zwierzakowi, jeśli wykazuje podobne objawy. Dowiedz się, czy to możliwe, żeby chodziło właśnie o ADHD.

Czy kot może mieć ADHD?

Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że koty mogą cierpieć na ADHD. Najczęściej właściciele, którzy zwracają się do weterynarzy i behawiorystów w podobnych przypadkach, słyszą diagnozę: zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Na czym one polegają?

Z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi mamy do czynienia wówczas, kiedy nasz mruczek nieustannie wraca do wykonywania pewnych czynności. Najczęściej chodzi o częste wylizywanie sierści, drapanie się albo gryzienie ogona. Zwierzak nie jest w stanie przestać, a kiedy próbujemy go zatrzymać, zaczyna się denerwować i stresować.

Niestety, właściciele raczej bagatelizują objawy zaburzeń, zrzucając je np. na nadmierne zamiłowanie pupila do higieny osobistej albo rodzaj zabawy. Niestety, przymus powtarzania pewnych czynności w kółko prowadzi do ogromnej frustracji, a nawet samookaleczeń.

Co to jest ADHD?

ADHD nazywamy zespół zaburzeń, który objawia się poważnymi problemami z koncentracją i nadmierną aktywnością ruchową. Dotknięte nią osoby nie są w stanie wysiedzieć zbyt długo w miejscu i nie potrafią się skupić na zbyt długi czas.

Najczęściej wspominamy o problemie z ADHD w kontekście uczniów, którzy z powodu zaburzeń mają problemy z nauką i przeszkadzają innym dzieciom. Jednak im bardziej rośnie świadomość właścicieli zwierząt, odnośnie do potrzeb i pielęgnacji podopiecznych, tym częściej pojawia się pytanie, czy kot może mieć ADHD. W końcu takie zachowania są niezwykle uciążliwe nie tylko dla otoczenia, ale przede wszystkim osób nimi dotkniętych.

Jak pomóc kotu?

Jeśli nasz kot przejawia objawy podobne do ADHD, a weterynarz i behawiorysta wykluczyli zespół obsesyjno-kompulsywny, poszukajmy przyczyny w trybie życia naszego mruczka. Jakie mogą być przyczyny jego nadpobudliwości?

Jeśli kot spędza całe dnie w domu i rzadko wyprowadzasz go na spacery, prawdopodobnie usiłuje znaleźć ujście dla niewykorzystanych pokładów energii. Częstsze wizyty na zewnątrz powinny zniwelować problem. Kocur może czuć się sfrustrowany faktem, że w czterech ścianach nie ma okazji zapolować na ptaka lub gryzonia, jak podpowiada mu instynkt. Z kolei kocięta, podobnie jak szczenięta, zwyczajnie są o wiele bardziej żywe i energiczne, niż dorosłe mruczki i nie należy dopatrywać się w tym powodów do niepokoju.

Zobacz zdjęcia kotów. To naprawdę urocze stworzenia!

czy kot może mieć adhd

Czy kot może mieć ADHD? To naturalne, że kocięta są bardzo energiczne i ciekawskie, a co z dorosłymi mruczkami?

czy kot może mieć adhd
czy kot może mieć adhd
fot. unsplash.com Makhmutova Dina

Nie próbuj zmuszać kota z zaburzeniami, żeby przestał powtarzać daną czynność. Inaczej tylko narazisz go na stres. Lepiej udaj się do specjalisty.

czy koty mogą mieć adhd

Właściciele często nie zauważają, że ich mruczki cierpią na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

czy koty mogą mieć adhd

Nadpobudliwość jest uciążliwa nie tylko dla domowników, ale przede wszystkim samego kota.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego koty boją się ogórków? Kontrowersyjne filmiki podzieliły właścicieli kotów
  2. Jak być dobrym opiekunem dla kota? 5 praktycznych porad, by zgotować kotu raj na ziemi
  3. Jakich ludzi nie lubią koty? Odpowiedź może mocno zaskakiwać