Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak być dobrym opiekunem dla kota? 5 praktycznych porad, by zgotować kotu raj na ziemi
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 18.01.2019 11:35

Jak być dobrym opiekunem dla kota? 5 praktycznych porad, by zgotować kotu raj na ziemi

Jak być dobrym opiekunem dla kota?
fot. unsplash.com Japheth Mast

Jak być dobrym opiekunem dla kota? Chcesz, by twój ukochany futrzak czuł się szczęśliwy, a wszystkie jego potrzeby były zaspokojone? Świetnie trafiłeś! Oto 5 praktycznych porad, by zgotować kotu raj na ziemi. Będzie naprawdę zachwycony!

Mówi się, że to nie człowiek jest właścicielem kota, lecz kot –człowieka. Opiekunowie tych uroczych zwierzaków przyznają żartobliwie, że ich opieka nad pupilem dokładnie tak wygląda! By spełnić potrzeby swojego kociego „pana i władcy”, są gotowi do wielu poświęceń i starań. Starannie wybierają karmę i smakołyki, kupują wymyślne drapaki i zabawki, dbają o futerko i pazurki kiciusiów, a one rewanżują się mruczeniem, miłością i przywiązaniem. Zastanawiasz się, czym jeszcze możesz się przypodobać swojemu futrzakowi? Chcesz wiedzieć, jak być dobrym opiekunem dla kota? Te porady można zastosować w każdym przypadku – skuteczność gwarantowana!

Jak być dobrym opiekunem dla kota?

1. Poświęcaj mu wiele czasu

Istnieje fałszywe przekonanie, że koty nie potrzebują spędzać tyle czasu ze swoim opiekunem, co na przykład psy. To nieprawda! Fakt, że te zwierzaki lubią chodzić własnymi ścieżkami, nie oznacza, że nie potrzebują dużo ciepła i czułości.

Nawet jeśli nie jesteś w stanie poświęcić swojemu pupilowi uwagi w danej chwili, pamiętaj, żeby nadrobić zaległości jeszcze tego samego dnia. Zdarza się, że koty przychodzą, ponieważ domagają się jedzenia, ale częściej pupilowi chodzi po prostu o spędzenie czasu z panem lub panią. Jak bawić się z kotem? Oczywiście do jego ulubionych zajęć należy ściganie zabawki na sznureczku i gonienie piłeczki, jednak śmiało możesz wykorzystać także przedmioty znalezione w szufladzie.

Nie zapominaj o pieszczotach! Koty potrafią wyraźnie dać do zrozumienia, kiedy są zadowolone, a kiedy drapanie już im się znudziło i mają ochotę na coś innego. Pamiętaj, że nic nie powinno się odbywać na siłę: jeśli kiciuś po prostu nie chce być głaskany i tulony, zostaw go w spokoju. Gdy poczuje ochotę na mizianie, sam do ciebie przyjdzie.

2. Pamiętaj o jego potrzebach

Zdrowa dieta, składająca się z suchej i mokrej karmy, woda i specjalne mleko do picia, regularne posiłki – nie wolno o tym zapominać! Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, koniecznie znajdź kogoś, kto będzie dokarmiał zwierzaka. Zostawianie mu jedzenia „na zapas” jest błędem, a niejedzenie długi czas prowadzi do problemów z żołądkiem.

Brudny kot to szczęśliwy kot? Bynajmniej! Swędzenie nie jest przyjemne dla nikogo, również dla zwierząt. Nawet gdy kocurek rzadko przebywa poza domem, kąpiele są niezbędne, by mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli należysz do grona właścicieli persa lub kota innej rasy, wymagającej regularnej pielęgnacji sierści, nie zaniedbuj tego. Inaczej doprowadzisz do sytuacji, kiedy stanie się ona skołtuniona, a jedynym wyjściem będzie radykalne cięcie.

Wypuszczasz kota na dwór bez opieki? To błąd! Wielu wolontariuszy i pracowników schronisk apeluje, by jak najszybciej odejść od tego zwyczaju. Nawet jeśli zwierzak za każdym razem wracał, pewnego dnia może mu się przytrafić wypadek albo inne nieszczęście. Dlatego zacznij wyprowadzać kota… na smyczy. Podobny widok jest coraz częstszy, szczególnie w wielkich miastach i nie powinien budzić w nikim śmiechu. Poza tym bezpieczeństwo pupila stanowi priorytet!

3. Jak być dobrym opiekunem dla kota? Dbaj o zdrowie swojego mruczka

Uważasz, że jeśli kot nie skarży się na zdrowie, nie ma potrzeby pójścia z nim do weterynarza? Trudno cię za to winić: w końcu Polacy należą do narodów, które stronią od regularnych badań i wizyt u lekarza, co często prowadzi do nieszczęścia, gdy o chorobie dowiadują się, gdy jest w zaawansowanym stadium.

Nic dziwnego, że później – nawet kochający i troskliwi – właściciele przenoszą te szkodliwe nawyki na zwierzęta! Jak często chodzić z kotem do weterynarza? Optymalnym wyjściem są dwie wizyty kontrolne w roku. Nie wspominając, rzecz jasna, o obowiązkowych szczepieniach, których należy bezwzględnie przestrzegać. Dzięki temu, jeśli nasz zwierzak zachoruje, dowiemy się o tym na wczesnym etapie.

4. Może twój kot marzy o powiększeniu rodziny?

Często osoby, które są właścicielami kotów, nie poprzestają tylko na jednym osobniku! Pragną obdarzyć miłością jeszcze więcej zwierzaków i chcą, by nie czuły się samotne, kiedy ich opiekun wychodzi z domu.

Co jednak jeśli nasz kocurek nie zaakceptuje swojego adoptowanego brata albo siostry? Szczególnie że koty zazdrośnie strzegą swojego terytorium. Zanim sprowadzimy do domu jeszcze jednego kota, upewnijmy się, że będzie żył w zgodzie z naszym podopiecznym. Jak to zrobić? Musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie wymuszaj na zwierzakach kontaktu: zorganizuj nowemu członkowi rodziny jakieś spokojne, oddalone od legowiska drugiego zwierzaka miejsce. Najlepiej, gdy na początek będą dzieliły ich drzwi. Nie wolno ci zaniedbywać żadnego z kotków: poświęcaj po równo uwagi każdemu, by nie czuły się o siebie zazdrosne.

Kiedy zwierzaki już zdadzą sobie sprawę, że nie są same, a po drugiej stronie czeka inny kot, możesz pozwolić im się zobaczyć – oczywiście pod twoją kontrolą. Nie wtrącaj się, dopóki sytuacja nie stanie się naprawdę dramatyczna, np. zaczną ze sobą walczyć. By uniknąć oberwania rykoszetem, wykorzystaj jakąś narzutę, którą okryjesz jednego z kocich awanturników. Powtarzaj ich nadzorowane spotkania do czasu, aż się zaakceptują. Wszystko powinno potrwać kilka-kilkanaście dni.

5. Traktuj go z miłością i szacunkiem

Nie wolno krzyczeć na kota ani zachowywać się wobec niego agresywnie! Zwrócenie zwierzakowi uwagi tak, by posłuchał, wcale nie wymaga głośnego krzyku, lecz stanowczości i słyszalności.

Rzucanie w niego przedmiotami, np. poduszką, gdy za głośno mruczy, także jest niedopuszczalne. Dla nas to „tylko” poduszka, a on może stracić równowagę i solidnie się poobijać. Jak być dobrym opiekunem dla kota? Pamiętajmy, że kota należy karać tylko w sytuacjach, w których rozumie, co przeskrobał. Co innego zwrócenie uwagi, że nasikał w niedozwolonym miejscu, a co innego złość, że jego piski obudziły nas w środku nocy i próba karania go milczeniem.

Zobacz zdjęcia kotów: to naprawdę wspaniałe zwierzęta!

jak być dobrym opiekunem dla kota

Chcesz, by twój mruczek miał rodzeństwo? Pamiętaj, że koty na początku mogą nie darzyć się sympatią.

jak być dobrym opiekunem dla kota
jak być dobrym opiekunem dla kota
fot. unsplash.com Rodrigo Pereira

Pamiętaj, by zapewnić swojemu kotu stały dostęp do czystej wody!

jak być dobrym opiekunem dla kota

Wszystkie mruczki uwielbiają, kiedy ich opiekun poświęca im czas i obdarza pieszczotami!

jak być dobrym opiekunem dla kota
fot. unsplash.com Anton Darius | @theSollers

Pamiętaj, że jeśli podarujesz swojemu kotu miłość i troskę, on zrewanżuje się tym samym.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Gdzie koty lubią być głaskane? Mapa kociego ciała
  2. Jak nazwać kota? Naukowcy mają na ten temat teorię
  3. Jakich ludzi nie lubią koty? Odpowiedź może mocno zaskakiwać