Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Czy bojownik dogada się z welonem? Jakie rybki łączyć w akwarium? Reaguj, zanim narodzi się konflikt
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 15.06.2023 09:13

Czy bojownik dogada się z welonem? Jakie rybki łączyć w akwarium? Reaguj, zanim narodzi się konflikt

Akwarium z rybkami
pixabay/geraldrose

Pasjonaci akwarystyki wiedzą, że nigdy nie kończy się na jednej rybce. Patrząc na samotne zwierzę przemierzające wodę, zazwyczaj uznajemy, że potrzebuje ono towarzystwa. Dobranie odpowiednich współlokatorów dla rybki nie jest jednak takie proste. Przed początkującym akwarystą stoi trudne zadanie – musi znaleźć kompanów, z którymi zwierzę się dogada.

Złe dobranie rybek do towarzyskiego akwarium może skończyć się konfliktami. Wrogo nastawione zwierzęta będą wtedy walczyć o terytorium i pokarm. Może się to źle skończyć. Wzajemna agresja jest sygnałem, że ryby nie powinny ze sobą mieszkać. Dlatego tak ważne jest korzystanie w trakcie dobierania towarzyszy. Istotne będzie także dobranie warunków panujących w akwarium tak, aby wszystkie ryby czuły się komfortowo.

Akwarium towarzyskie – ozdoba domu, która przyciąga wzrok

Akwarystyka jest nie tylko odprężającym hobby, ale też źródłem doznań estetycznych. Stojące w pokoju akwarium z kolorowymi rybkami przyciąga wzrok i stanowili element wystroju. Połyskujące, przemierzające wodę rybki można oglądać godzinami. Wiele osób marzy o zaprojektowaniu akwarium towarzyskiego, które z dumą będą mogły eksponować.

Złożona z wielu rodzajów rybek kolekcja wymaga od właściciela znajomości kilku ważnych praw rządzących zachowaniem tych małych zwierząt. Przede wszystkim, wszyscy mieszkańcy akwarium muszą mieć komfortowe warunki do życia. Zwróć uwagę na:

  • temperaturę – optimum dla rybek może być różne, należy unikać łączenia ryb ciepło- i zimnolubnych;
  • rodzaj wody – ryby słodkowodne i słonowodne nie mogą żyć ze sobą, nie istnieją warunki korzystne dla obu tych rodzajów ryb;
  • pochodzenie geograficzne – różnice między rybkami z dwóch różnych kontynentów mogą być po prostu nie do pogodzenia;
  • ruchliwość – nie powinno łączyć się rybek szybkich i energicznych z tymi, które wolą spokojniejszy tryb życia;
  • towarzyskość – nie każdy rodzaj rybek lubi mieć współlokatorów, więc wybierajmy te, które przyjmą ich z radością.

Ważne też, żeby nie łączyć drapieżników z ofiarami. Może się to skończyć drastycznymi scenami. Należy pamiętać, że każdy gatunek ma inny temperament, więc tak samo jak u ludzi, współlokatorzy mogą ich po prostu irytować.

butterfly-cichlid-gd8131a3c8_1280.jpg
pixabay/Kullerkeks
Sezon na truskawki w pełni. Czy psy mogą jeść truskawki? Jest 1 warunek, o którym nie wolno zapomnieć

Uważaj, żeby w akwarium nie zrodził się konflikt

Nawet w przypadku towarzyskich rybek, w akwarium może zrodzić się konflikt. Miło nastawione zwierzęta mogą reagować agresją, szczególnie w tych 3 przypadkach:

  • okres godowy;
  • walka o terytorium;
  • walka o pokarm.

W rybkach mogą odezwać się naturalne instynkty. Prymitywna chęć rozrodu sprawia, że mogą być agresywne w trakcie walki o samicę, albo kiedy uważają, że ich prawa do rozmnażania są zagrożone.

Kiedy łączymy kilka gatunków ryb w obrębie jednego akwarium, musimy wziąć pod uwagę ich terytorialność. Niektóre zwierzęta do życia potrzebują więcej miejsca, a osobistą przestrzeń traktują poważnie. Jeśli trafimy na taką terytorialną rybkę, możemy mieć problem. Prawdopodobnie będzie odpędzała współlokatorów i zagarniała jak najwięcej przestrzeni dla siebie. Może być przy tym agresywna.

Ciężko kontrolować sprawiedliwy podział pokarmu wśród zwierząt. Niektóre mogą zagarniać więcej jedzenia dla siebie i walczyć z innymi rybkami o przydział. Może to prowadzić do niedożywienia bardziej uległych zwierząt i aktów agresji.

guppy-g2a8f44b75_1280.jpg
pixabay/basuka

Jakie ryby mogą być ze sobą w akwarium? Nie popełniaj tego błędu

Najbardziej powszechną rybką widzianą w akwariach towarzyskich jest gupik. To przyjaźnie nastawione zwierzę, które łatwo dogaduje się z innymi słodkowodnymi współlokatorami. Chociaż są łatwe w hodowli, ze względu na ich piękne kolory nawet doświadczeni akwaryści ulegają ich urokowi. Te ciepłolubne rybki łatwo dogadają się z bystrzykami, zbrojnikami niebieskimi, danio pręgowanym i kiryskami. Raczej nie powinno się ich trzymać z większymi rybami, które mają tendencję do podgryzania im płetw.

Danio pręgowany jest dobrym wyborem to akwarium towarzyskiego. Ta przyjazna ryba występuje w wielu kolorach, a jej pielęgnacja jest bardzo łatwa. Trzyma się blisko gupików, tworząc nierozłączny duet. Bywają agresywne wobec powolnych rybek, jako że same są pełne energii. Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo agresywnych zachowań, warto zainwestować w roślinność, która uspokoi te ryby. Chociaż jego najlepszym kompanem jest głównie gupik, może współegzystować z innymi gatunkami, np. mieczykami.

Bystrzyki neonowe poza towarzystwem gupików bardzo dobrze znoszą inne małe ryby słodkowodne. Dobrym towarzyszem dla nich będzie pielęgniczka motylkowata.

Problemy może sprawiać bojownik, który cechuje się agresją wobec innych ryb. Nie powinien mieszkać w jednym akwarium z gupikami, które padają ofiarą ataków. Inne kolorowe, drapieżne ryby też odpadają. Problem pojawi się również w obecności glonojada, który może zaatakować bojownika w trakcie nocnego żerowania. Chociaż na pierwszy rzut oka problemy z załatwieniem tej rybce kompana są nie do przeskoczenia, dzięki dobremu dobraniu towarzyszy nie powinno stanowić to problemu. Jeśli umieścimy bojownika w jednym akwarium z kiryskami pancernymi, razborami klinowymi czy piskorkami, samce nie powinny atakować innych ryb. To waleczne zwierzę zachowuje z przedstawicielami tych gatunków neutralne stosunki.

Źródło: zooart.com.pl, fera.pl, zwierzolubny.pl

Wyszło na jaw, że serce Igi Światek skradł ktoś wyjątkowy. Niestety jest to nieodwzajemniona miłość
Iga Świątek
Niedawno Iga Świątek po raz trzeci sięgnęła po wygraną w prestiżowym turnieju Rolanda Garrosa. Utalentowana polska tenisistka jest na ustach wszystkich miłośników sportu na całym świecie. Zupełnie nie ma się co dziwić, bo kolejne sukcesy, jakie osiąga w swojej karierze, tylko potwierdzają jej wielki talent. Okazuje się, że motorem napędowym do działania jest miłość do zwierząt, a zwłaszcza kotów.Choć Iga Świątek nie ucieka od rozmów z dziennikarzami, a nawet sama chętnie wdaje się w dyskusje z internautami w swoich social mediach, znacznie częściej zamykają się one w tematyce sportowej. Okazuje się jednak, że tenisistka opowiedziała o wyjątkowym członku rodziny, który totalnie skradł jej serce. Tego mogą o niej nie wiedzieć nawet najwierniejsi fani.
Czytaj dalej
Brud, smród i masa kołtunów. Z winy właścicieli Abi ledwo mogła chodzić, aż ciężko rozpoznać, co to za rasa
Skrajnie zaniedbana suczka
Pod opieką Kaliskiego Stowarzyszenia Pomocy Dla Zwierząt Help Animals znalazła się skrajnie zaniedbana suczka. Zwierzę z trudem mogło chodzić ze względu na przerośnięte pazury i sfilcowaną sierść, do której przyklejone były odchody. Właścicielka zdawała się być zaskoczona decyzją o interwencyjnym odebraniu pupila."Interweniowaliśmy na jednej z posesji w Kaliszu. Nie pamiętamy, abyśmy z tego typu sytuacją mieli do czynienia" - przekazali przedstawiciele Help Animals, zdradzając szczegóły interwencji za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Czytaj dalej