Swiatzwierzat.pl

unsplash/Diogo Nunes, facebook/Włodzimierz Ślemp

Czujesz się, jakbyś był obserwowany? Nie trać czujności w lesie, okryte puchem maluchy bawią się w chowanego

18 Maja 2023

Autor tekstu:

Klaudia Piechocka

W ostatnich dniach wiosna wita nas ciepłą i przyjemną pogodą, zachęcającą do wędrówek na łonie natury. Na swojej drodze możemy spotkać najróżniejsze zwierzęta, lecz niektórych warto wypatrywać w gałęziach lub pod drzewami. W tym okresie młode ptaki próbują swoich sił w locie, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w ich otoczeniu.

Jeśli czujesz się obserwowany w lesie, prawdopodobnie masz rację. Z gałęzi drzew mogą spoglądać na ciebie puchate maluchy, które pod bacznym okiem rodziców przygotowują się do samodzielnego rozpostarcia skrzydeł i poszybowania w przestworza. 

Młoda sowa poza dziuplą wcale nie potrzebuje naszej pomocy. Czeka ją nauka latania

Niedawno informowaliśmy o tym, jak zachować się w przypadku spotkania na swojej drodze niedźwiedzi i lisów. Tym razem przybliżamy sytuację natrafienia na leśnych adeptów szkółki latania, czyli podloty.

Jeśli w lesie zauważysz coś podobnego do latawca z mniszka lekarskiego, to prawdopodobnie jest to młoda sowa tuż po opuszczeniu dziupli. Młode ptaki próbują swoich sił w locie, nie od razu jednak z sukcesem. Ich droga ku dojrzałości oraz samodzielności jest usłana wieloma porażkami. 

Widząc maluchy poza dziuplą, na usta mogą cisnąć się słowa “och, jaka biedna sówka! Gdzie twoja mama?”, przy czym naturalnie odczuwamy chęć niesienia pomocy. Nie powinniśmy jednak dotykać podlotów, o ile nie są w ewidentnym niebezpieczeństwie. Zainteresowanie ludzi młodymi zwierzętami może mieć tragiczne skutki, gdyż bezbronnymi stworzeniami mogą zainteresować się wrony, które odczuwają silną potrzebę zwalczania konkurencji. 

 

plakat Meet my Buddies

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

CZYTAJ DALEJ

Spotkania kontrolowane, czyli jak postępować z sową?

Dlaczego sowy opuszczają dziuple? Jak zauważa Ewelina Kurach z Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”, to naturalne zachowanie mające na celu zwiększyć prawdopodobieństwo przetrwania większej liczby osobników. Rozpraszając się po sąsiednich gałęziach, odwodzą drapieżniki od swojego bezpiecznego schronienia i zapobiegają atakom na cały lęg. Czasem jednak niektórym z podlotów, jak to zresztą często bywa w przypadku maluchów, zdarzy się stracić równowagę i spaść na ziemię.

Warto jednak mieć na uwadze, iż osobniki, które nie potrafią nadal latać, są nadal pod opieką rodziców, którzy przynoszą im pokarm, także poza dziuplą. Choć nie powinniśmy dotykać małych sów, możliwe jest obserwowanie ich z bezpiecznej odległości. W przypadku spotkania zwierzęcia w lesie możemy zrobić zdjęcie lub nagrać krótki filmik bez użycia lampy błyskowej. 

Przykładem może być film autorstwa pana Włodzimierza Ślempa, który dwa tygodnie temu trafił na młodą sowę siedzącą na gałęzi.

Jeśli jednak nie mamy takiej okazji, warto obejrzeć cudze filmiki lub nagrania kamer ukazujących na żywo życie ptaków.

Sowy w Polsce

Sowy nadal są tajemniczymi i mało znanymi ptakami. Choć sympatia ludzi w ich kierunku nie jest wielka, są jedną z najciekawszych grup ptasiego świata. 

Na świecie istnieje 222 gatunków sów, w Polsce spotyka się jedynie 13 z nich. Najliczniejszymi są puszczyki i uszatki, rzadziej występują: płomykówki, pójdźki, włochatki, puszczyki uralskie, sóweczki, puchacze i uszatki błotne.

Ptaki spotkać można w prawie każdym środowisku. Żyją tam, gdzie znaleźć mogą bezpieczne miejsce do odbycia lęgu i teren polowań. Są drapieżnikami, przystosowanymi do poszukiwania pokarmu zarówno podczas nocy, jak i dnia. 

W różnych miastach Polski odbywa się raz w roku Noc Sów. Jest to wydarzenie edukacyjne, które gości każdą zainteresowaną osobę, niezależnie od wieku i wiedzy na temat dzikich zwierząt.

Źródło: Facebook, Youtube, gov.pl

zając w Parku Narodowym

Pokazali, co wyszło z lasu pod Białymstokiem. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę, "Zgłupiałam"

CZYTAJ DALEJ
Dziecko dotyka kota

Tego już za wiele. Słynna kocia kawiarnia nie chce gościć małych dzieci, rodzice posunęli się za daleko

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >

Pozostałe

Kobieta uskarżała się na jednostronne brzęczenie w uchu. Lekarz znalazł w środku gnieżdżącego się intruza
Czytaj więcej >
Klaudia Piechocka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]