Turysta wracał z Morskiego Oka, wtem usłyszał szelest. Szybko złapał aparat, czegoś takiego się nie widuje
Wycieczka nad Morskie Oko jest nieodłącznym elementem zwiedzania polskich gór. Zaskakujące mogą być jednak nie tylko piękne widoki. Na turystę uskuteczniającego piesze wycieczki czekała inna niespodzianka, a dokładniej dzicy mieszkańcy Tatr. Podzielił się w mediach społecznościowych swoim odkryciem. Dla takich zdjęć powstał Internet.
Las to tajemnicze miejsce, w którym można znaleźć wiele zadziwiających rozmaitości w postaci rzadko widywanych roślin czy zwierząt. Pewnemu turyście wracającemu szlakiem z Morskiego Oka udało się uchwycić niezwykły moment swawolnej zabawy i czułości między niedźwiedzicą a jej potomstwem. Te zdjęcia sprawią, że na waszych ustach pojawi się uśmiech.
Niedźwiedzie napotkane na szlaku nad Morskie Oko
Przemek Krupa podczas wyprawy w Tatry usłyszał szelest, a następnie dostrzegł rodzinę niedźwiedzi brunatnych. Bezzwłocznie zrobił im zdjęcie, a następnie umieścił je na facebookowej grupie “Tatromaniacy”, skupiającej sympatyków górskich wypraw.
Gdzie możemy spotkać niedźwiedzie brunatne? Według ekspertów z Carpathian Black Bear Project, niedźwiadki występują głównie w gęstych zaroślach, młodniku iglastym, okolicach bogatych w owoce leśne lub miejscach dokarmiania zwierząt.
Post cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników gór. Komentarze są jednak podzielone - marzeniem jednych jest spotkać rodzinkę podczas wyprawy, natomiast drudzy woleliby uniknąć takiego widoku.
Zwierzątko niewiele większe od liścia spało na leśnej ściółce. Nie wiedziała, czym jest, dopóki nie podniosło łebkaCo zrobić w przypadku bliskiego spotkania z niedźwiedziem?
Obserwatorzy zaczęli zastanawiać się, jak zachować się w danej sytuacji. Spotkanie z niedźwiedziem brunatnym może nie skończyć się dobrze, gdyż nie należy zapominać, iż jest on niebezpiecznym drapieżnikiem. Unikanie bliskich spotkań jest najskuteczniejszą formą zapewnienia bezpieczeństwa.
Spacerując, warto wypatrywać świeżych śladów zwierząt i zachowywać się głośno, by zwierzę usłyszało cię zawczasu i mogło usunąć się z drogi. Niedźwiedzie mają dobrze rozwinięty zmysł węchu i słuchu, w miarę możliwości będą próbowały uniknąć spotkania z człowiekiem.
W przypadku trafienia na zwierzę należy zachować rozsądek i w miarę możliwości powoli się wycofać. Nie należy panikować i uciekać, może to spowodować pogoń. Warto pokazać mu, że ma do czynienia z człowiekiem. W tym celu należy wyprostować sylwetkę, niskim głosem dać znać o swojej obecności i wolno wymachiwać rękoma nad głową.
Ataki niedźwiedzi w Polsce
W Polsce agresywne zachowania niedźwiedzi są rzadkością. Najczęstszą przyczyną jest zaskoczenie zwierzęcia, np. spacerując pod wiatr. Każde spotkanie ze stworzeniem jest zagrożeniem, zazwyczaj jednak mniejszym niż się nam wydaje. Niedźwiedź nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary. W większości przypadków atakuje w obronie, gdy poczuje się zagrożony.
Okres godowy niedźwiedzi brunatnych przypada na maj-czerwiec. Zwierzęta są wtedy bardzo aktywne i pokonują długie dystanse w poszukiwaniu partnera, co może zwiększyć szanse bliskiego spotkania.
Źródło: Facebook, gazeta.pl, carpathianbear.pl