Swiatzwierzat.pl Pozostałe Czarna owca wśród watahy wilków. Niezwykłe nagranie trafiło do sieci
Nadleśnictwo Wichrowo - Lasy Państwowe

Czarna owca wśród watahy wilków. Niezwykłe nagranie trafiło do sieci

26 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Pracownicy Nadleśnictwa Wichrowo opublikowało za pośrednictwem mediów społecznościowych nagranie z okolic Lidzbarka Warmińskiego. Wśród watahy wilków dostrzeżono niezwykle rzadkiego osobnika. Leśnicy nie wykluczają możliwości, że może być hybrydą.

Hybryda wilka i psa w polskich lasach? To bardziej prawdopodobne, niż myślisz! Fotopułapka umieszczona pośrodku lasu uchwyciła moment, w którym "czarna owca" ruszyła na spacer w towarzystwie watahy wilków.

Czarny wilk czy pies?

- Skrzyżowanie leśnych dróg w Leśnictwie Kłębowo. Nasi leśnicy ustawili w tym miejscu fotopułapkę. Miała zarejestrować przypadki nielegalnego jeżdżenia quadami po lesie. Aktywowana czujnikiem ruchu kamera zarejestrowała jednak prawdziwą sensację… watahę wilków wśród których był osobnik o całkowicie czarnym ubarwieniu - donoszą leśnicy. Na nagraniu udostępnionym w sieci rzeczywiście widać, że stworzenie kroczące obok wilków ma dużo ciemniejsze umaszczenie niż jego pobratymcy. Choć czworonóg wyróżnia się na tle pozostałych zwierząt, widać, że jest pełnoprawnym członkiem stada.

Leśnicy zastanawiają się, czy udokumentowany osobnik jest hybrydą wilka oraz psa, czy też zwykłym psem. W tej kwestii wciąż nie wysunięto jednoznacznych wniosków.

Procedury w tego typu przypadkach są precyzyjne - nietypowy osobnik zostanie odłowiony w celu przeprowadzenia badań genetycznych. Wysoce prawdopodobne jest, że zostanie wyeliminowany. Dlaczego grozi mu taki los?

Hybrydy psów i wilków muszą zginąć?

Wilki coraz chętniej podchodzą do domostw. W efekcie rozrostu ich populacji i kolonizacji nowych obszarów zwierzęta częściej odwiedzają miejsca intensywnej rekreacji ludzi, a także udomowionych czworonogów.

Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia hybrydyzacji, czyli skrzyżowania wilka z psem. Co więcej, jeśli w lesie, gdzie żyje samica wilka, wałęsają się psy, może dojść do skojarzenia. Narodzone z takiego połączenia potomstwo wyróżnia się przede wszystkim ciemnym umaszczeniem - tak, jak na filmie z Leśnictwa Kłębowo.

- Jedną z hipotez występowania anomalii w ubarwieniu wilków, jest hybrydyzacja wilka z psem domowych, w wyniku czego powstają geny odpowiedzialne za dziedziczenie koloru sierści - wyjaśnia rzecznik prasowy olsztyńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

Taka mieszanka stanowi jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w hodowli psów i ochronie dzikich zwierząt, ponieważ zanieczyszczenie puli genetycznej w dłuższej perspektywie może doprowadzić do… wyginięcia rasowych wilków. Nie trzeba tłumaczyć, że owe zjawisko jest niepożądane.

Po zaobserwowaniu "wilkopsów" leśnicy są zobligowanie do powiadomienia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zadecyduje o dalszym losie stworzenia. Niestety, nierzadko w takich sytuacjach dochodzi do eliminacji dzikich psów i hybryd z wilkami. Dlaczego muszą zginąć? Paradoksalnie - żeby chronić wilki.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Lasy Państwowe

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy