Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Co pies wie o Tobie? Niezwykłe rzeczy, które potrafi wyczuć zwierzak
Monika Krupska
Monika Krupska 16.03.2021 01:00

Co pies wie o Tobie? Niezwykłe rzeczy, które potrafi wyczuć zwierzak

pies i właścicielka
unsplash/Marc Pell

Co wie o nas pies? Z pewnością wielu właścicieli zwierząt zastanawia się, jakie dane na nasz temat zbiera zwierzak. Czy wie, jakie rzeczy lubimy jeść? Którą nogą wstajemy z łóżka? Czy mamy alergię a może doskonale zna nasz sposób chodzenia? Czworonogi spędzają z nami każdą wolną chwilę, a co za tym idzie uczą się naszego zachowania, potrafią odczytać emocje i zachowania, które nami kierują. Zwierzaki gromadzą o nas "tajną" wiedzę, a kiedy jest potrzeba potrafią ustrzec nas przed niebezpieczeństwem czy poinformować o radosnej nowinie! W naszej roli jest, abyśmy nauczyli się odczytywać sygnały wysyłane przez zwierzaki. Dzięki temu możemy wiele dowiedzieć się o sobie. 

5 rzeczy, które wie o nas pies 

1. Zdolność wyczuwania choroby u człowieka - przeprowadzone dotychczas badania pokazały, że psy są w stanie wyczuć nasze choroby. Podczas eksperymentów czworonogi bezbłędnie wskazywały probówki, w których próbki badawcze zawierały np. komórki rakowe. Psy odniosły sukces wykrywając raka w 71% przypadków. Pies może wykryć raka na długo przed pierwszymi objawami. 

Czworonogi często chcąc zwrócić uwagę właściciela na dany problem nie przestają go lizać. Kiedy robią to cały czas w tym samym miejscu, prawdopodobnie próbują powiedzieć nam o chorobie. Psy potrafią wyczuć wczesne stadia nowotworów, a wszystko dzięki swojemu nosowi. 

2. Zdolność wyczuwania ciąży - psy stają się bardziej opiekuńcze, wrażliwsze a czasem i delikatniejsze względem właścicielek, które są w ciąży. Co prawda nie istnieją naukowe badania potwierdzające wykrywalność ciąży przez czworonogi, jednak wiele kobiet uważa, że psy wyczuwają błogosławiony stan. Zmysł węchu jest 1000 razy wrażliwszy u psa, niż u człowieka, a co za tym idzie pies wyczuwa zmiany hormonalne u kobiety. Czy pies powie nam kiedy jesteśmy w ciąży? Jego zachowanie może się zmienić, ale diagnozę lepiej zostawić lekarzowi. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

3. Zdolność wyczuwania spadku glukozy we krwi - psy pomagają osobom chorym na cukrzycę. Już w 1992 roku w USA zauważono, że zwierzaki wykazują specyficzne zachowania, gdy ich właściciele zaczynali wpadać w stan hipoglikemii. Czworonogi potrafią rozpoznać spadek cukru we krwi m.in. po zmianie zapachu naszego potu. Zwierzaki najczęściej bywają wtedy nerwowe, próbując zwrócić na siebie naszą uwagę.

4. Zdolność odczytania emocji - psy potrafią wyczuć, kiedy jesteśmy smutni, a kiedy szczęśliwi. Co ciekawe, dostosowują swoje nastroje do naszych, np. łącząc się z nami w bólu. Kiedy mamy gorszy dzień, jesienną chandrę czy odczuwany smutek po stracie bliskiej osoby zwierzaki próbują nas uspokoić, pocieszyć, nie chcą się bawić zabawkami. Psy pocieszają nas przez lizanie, kładzenie głowy na kolanach, warowanie przy nogach. 

5. Zdolność odczytania zamiarów - czworonogi potrafią odczytać nasze zamiary względem nich. Psy doskonale wiedzą, kiedy chcemy zabrać je do weterynarza, wykąpać czy skrócić pazurki! Zwierzaki obserwują nasze zachowania i potrafią odczytać zamiary. Właśnie dlatego często chowają się po kątach, stają się agresywne (jeszcze zanim wyciągniemy nożyczki do pazurków) czy trzęsą się na myśl, co je spotka. Według behawiorystów psy kojarzą i przewidują zdarzenia na podstawie przeżytych wcześniej doświadczeń. 

A jakie zdolności posiadają Wasze psy? Koniecznie podzielcie się z nami na naszej grupie Kochamy Zwierzęta!

Zobacz zdjęcie:

Pixabayfurry_portraits

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: