Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - mops

unsplash/Mink Mingle

Po co psom tyle luźnej skóry? 3 zaskakujące powody, o których większość ludzi nie ma pojęcia

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego psy mają nadmiar skóry? Okazuje się, że fałdki na karku, szyi czy innych obszarach ciała zwierzaka to nie tylko ułatwienie w przenoszeniu szczeniąt przez matkę. Luźna skóra pełni niebywale ważne funkcje

Właściciele zwierzaków doskonale wiedzą, że w luźną skórę w okolicy karku i szyi wyposażony jest każdy pies. W zależności od poszczególnej rasy u niektórych pupili zwisających fałdek jest więcej i są one bardziej widoczne. W oczach niektórych miłośników zwierząt wyróżniający się wygląd "pomarszczonych" czworonogów jest zdecydowanym atutem i powodem, dla którego ludzie decydują się je adoptować.

Przykładami ras, które słyną z pofałdowanej skóry są przede wszystkim mopsy, buldogi francuskie, shar peie, czy mastify neapolitańskie. Luźna skóra to w ich przypadku znak rozpoznawczy, który przy okazji potrafi rozbawić niemal każdego. W ciągu ostatnich lat powyższe rasy wzbudziły wielkie zainteresowanie i stały się jednymi z najpopularniejszych zwierzaków hodowanych w domach na całym świecie. Warto jednak zadać sobie pytanie, jakie podstawowe funkcje pełni nadmiar skóry u tych, jak i wszystkich innych czworonogów? 

Jaką funkcję pełnią luźne fałdki na ciele zwierzaka?

W ogólnej świadomości właścicieli psów kryje się wiele mitów dotyczących czworonożnych piękności w "za dużej" skórze. Niektórzy są przeświadczeni, że fałda na karku czworonoga służy do gromadzenia wody czy tłuszczu w organizmie. Oczywiście stwierdzenia te nie przekładają się na rzeczywistość. Psy nie są wielbłądami i na bieżąco uzupełniają wodę, a ich fałda na karku nie ma wpływu na izolację termiczną podczas zimy. 

Pojawiają się też opinie, iż psy z nadmiarem skóry są zwyczajnie otyłe. To kolejne błędne stwierdzenie na temat tych zwierząt, gdyż luźna skóra świadczy o przeciwnym stanie rzeczy. Zwykle psy cierpiące na nadwagę są bardziej zbite, dlatego mają mniej luźnej skóry, niż osobniki o prawidłowej wadze ciała. Zatem jakie funkcje pełni luźna skóra na ciele najlepszych przyjaciół człowieka? Oto prawdziwe powody dziwacznej budowy domowych czworonogów!

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

1. Zabezpieczenie podczas walki - Fałda w okolicy karku oraz szyi psa ma za zadanie chronić go przed uszkodzeniami ciała oraz pogryzieniami. Atakujące się psy w pierwszej kolejności celują właśnie w to miejsce, gdyż instynkt podpowiada im, by z początku unieruchomić przeciwnika, a dopiero potem zadać mu obrażenia. Luźna skóra chroni mięśnie, kości oraz narządy wewnętrzne przed penetracją zębów oraz innych ostrych przedmiotów w głąb ciała. 

2. Sposób noszenia szczeniąt - Podstawową funkcją fragmentu skóry znajdującej się tuż za głową psa jest ułatwienie suce przenoszenia młodych. Robi to wtedy, gdy maluchy dopiero uczą się pełzania. Wówczas matka szczenięcia chwyta zębami za luźną fałdę na karku swojego potomstwa i w ten sposób może przetransportować je w inne miejsce. Warto zaznaczyć, że przenoszenie szczeniąt przez matkę jest w pełni bezpieczne. 

3. Strząsanie wody - Luźna skóra na ciele psa pozwala również na szybsze pozbycie się nadmiaru wilgoci z sierści i magazynowanie energii, umożliwiającej przetrwanie w nawet najbardziej wymagających warunkach. Psi kręgosłup ma ograniczone możliwości skrętu, jednak nadmiar skóry pozwala pokonać anatomiczne niedogodności i przyspiesza proces wytrząsaniu wody. 

Znając podstawowe funkcje luźnej skóry u psów, na sam koniec warto zastanowić się, czy można przenosić czy łapać je za kark? O ile delikatne głaskanie lub łapanie fałdy palcami nie powinno stanowić dyskomfortu dla zwierzęcia, to już przenoszenie dorosłych psów w taki sposób może sprawiać im ogromny ból! Pamiętaj, niewłaściwe obchodzenie się z czworonogami w "za dużej" skórze może wyrządzić im poważną krzywdę, zaś brak pielęgnacji może doprowadzić do namnożenia się bakterii i wystąpienia poważnych infekcji skórnych. 

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

  • Kot zabił czteromiesięczne niemowlę. Zwierzę wskoczyło do wózka

  • Jan Lityński może zostać patronem warszawskiego schroniska. Rafał Trzaskowski chce złożyć wniosek

  • Bieszczady. Niedźwiedź przeszedł tuż obok człowieka. Był tak zamyślony, że go nie zauważył

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >

Psy

Ranny pies czeka pośrodku drogi na śmierć. A kierowcy? Wstrząsające nagranie

Czytaj więcej >
Szczeniak atakuje pitbulla, fot. YouTube/ViralHog

Psy

Szczeniak bez wytchnienia atakuje pitbulla. Na jego miejscu każdy straciłby cierpliwość

Czytaj więcej >