Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Co odstrasza meszki? Prosty w przygotowaniu specyfik wykurzy je w mig
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 11.07.2024 06:00

Co odstrasza meszki? Prosty w przygotowaniu specyfik wykurzy je w mig

jak odstraszyć meszki
fot. canva/ 3DFOX

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, ciesząc się piękną pogodą w ogrodach, nad wodą lub na tarasie. Niestety, to również okres, w którym meszki potrafią być niezwykle uciążliwe. Ich ukąszenia są bolesne i mogą zepsuć nawet najprzyjemniejsze chwile spędzane na zewnątrz. Na szczęście istnieje metoda, która pozwoli nam cieszyć się latem bez obaw o te natrętne owady. Wystarczy parę kropel, aby je skutecznie odstraszyć.

Czym są meszki?

Meszki (Simuliidae) to małe, krwiopijne zwierzęta należące do rzędu muchówek. Choć są blisko spokrewnione z komarami, różnią się od nich zarówno wyglądem, jak i trybem życia. Mierzą od 1 do 6 mm, ich ciało jest krępe i masywne, a skrzydła krótkie i szerokie. Owady te są aktywne głównie w ciągu dnia, a szczególnie wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Występują w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak rzeki, jeziora, stawy i bagna, ponieważ ich larwy rozwijają się w wodzie. Dorosłe osobniki żywią się nektarem, jednak samice potrzebują krwi do produkcji jaj. To właśnie one są odpowiedzialne za uciążliwe ukąszenia, które mogą powodować silne reakcje alergiczne, obrzęki, świąd i ból.

Meszki są nie tylko uciążliwe dla ludzi, ale mogą również stanowić zagrożenie dla zwierząt gospodarskich, takich jak bydło, konie i owce. Ich ukąszenia mogą prowadzić do poważnych infekcji i chorób. W niektórych rejonach świata owady te są wektorami groźnych chorób, takich jak onchocerkoza, znana również jako "ślepota rzeczna", która dotyka miliony ludzi w Afryce i Ameryce Południowej. Dlatego warto znać skuteczne metody odstraszania i zapobiegania ich obecności w naszym otoczeniu.

jak odstraszyć meszki
fot. canva/ Chris6
500 plus na psa i kota. Ostatnie dni na złożenie wniosków na dofinansowanie Jak pozbyć się sierści z ubrań? Ten gadżet z Action to niezbędnik opiekuna psa i kota

Skuteczna mikstura odstraszająca meszki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odstraszenie meszek jest użycie olejku lawendowego. Wystarczy zmieszać kilka kropel ekstraktu z wodą i spryskać skórę, aby owady trzymały się z daleka. Jego zapach działa jak naturalna moskitiera, tworząc barierę ochronną, której insekty nie chcą przekraczać. Co więcej, można również nanieść go na okienne ramy i na meble na tarasie, aby zapewnić sobie spokój, zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

sposób na meszki
fot. canva/ PixelsEffect

Jeśli ktoś nie przepada za zapachem lawendy, równie skutecznie działają olejki z eukaliptusa lub anyżu. Te naturalne ekstrakty nie tylko odstraszają meszki, ale także mogą przynieść ulgę naszym zatokom, które latem są mocno narażone na infekcje. 

Jak pozbyć się meszek z domu?

Żeby skutecznie zminimalizować ryzyko przedostania się meszek do domu, warto odpowiednio zabezpieczyć jego otoczenie. Regularne udrażnianie rynien i odpływów z zalegających liści, piasku i innych zanieczyszczeń jest kluczowe. Zatrzymująca się woda tworzy idealne warunki do rozmnażania owadów, więc dbanie o czystość może znacząco zmniejszyć ich liczebność.

sposób na meszki
fot. canva/ Quanoucee

Doskonałym rozwiązaniem są również moskitiery w oknach. Siatki te nie wpływają na funkcjonalność okien, a skutecznie blokują drogę owadom. Dostępne są w różnych wariantach, w tym jako namioty czy baldachimy, które można rozstawić nad łóżkiem, leżakiem, hamakiem czy tarasem.

Jeśli meszki jednak już przedostały się do wnętrza, pomocna będzie aromatyczna pułapka. Do miseczki lub butelki należy wlać mieszankę octu i cukru, której zapach przyciągnie owady. Po kontakcie z substancją insekty przyklejają się lub toną, co skutecznie eliminuje problem.