Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Chciała tylko sprzedać swoje żółwie, do drzwi zapukała policja. Kobieta nie wiedziała, w co się pakuje?
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.09.2023 15:22

Chciała tylko sprzedać swoje żółwie, do drzwi zapukała policja. Kobieta nie wiedziała, w co się pakuje?

Żółw inwazyjny
Żółw inwazyjny, źródło: szczecin.policja.gov.pl

Rynek zoologiczny intensywnie rozwija się od wielu lat. Coraz więcej ludzi decyduje się na posiadanie egzotycznych gatunków zwierząt w charakterze pupila domowego. Jednak okazuje się, że posiadanie niektórych istot bez oficjalnego zezwolenia organów państwowych jest nielegalne. Co więcej, sprzedaż takich stworzeń jest przestępstwem. Pewna 42-latka, próbowała sprzedać na jednej ze znanych platform dwa żółwie, które są w Polsce uznawane za gatunek inwazyjny. Sprawą zajęła się policja. 

Nieznajomość prawa szkodzi

Jedynym gatunkiem żółwia naturalnie występującym na terenie Polski jest żółw błotny. Niestety, między innymi w związku z pojawieniem się inwazyjnych gatunków, gady te są poważnie zagrożone. 

W celu ochrony rodzimych gatunków konieczne jest prowadzenie kontroli nad handlem zwierzętami egzotycznymi. Dlatego utrzymywanie niektórych żółwi w celach hobbystycznych jest dozwolone jedynie po uzyskaniu zgody na przykład w urzędzie powiatowym. Co więcej, posiadanie oraz sprzedaż zwierząt, które nie posiadają legalnych dokumentów, jest jednoznaczne z łamaniem prawa. 

W Polsce, za inwazyjne gatunki gadów uznawane są:

  • żółw ozdobny;
  • żółw ostrogrzbiety;
  • żółw malowany;
  • żółw jaszczurowaty.
pexels-tom-fisk-17920409.jpg
Żółw jaszczurowaty, źródło: pexels.com @Tom Fisk
Oprawca nie poprzestał na jednym strzale. Kotka ma ciało podziurawione jak sito, ale nie wszystko stracone

Próbowała sprzedać nielegalne zwierzęta

Jednym z obowiązków policjantów pracujących w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Szczecinie, jest kontrolowanie ofert sprzedaży zwierząt na popularnych platformach ogłoszeniowych.

Kilka dni temu, specjaliści ustalili, że 42-letnia kobieta ze Szczecina usiłuje sprzedać dwa żółwie ozdobne, należące do gatunku inwazyjnego. Funkcjonariusze policji, po wizycie w mieszkaniu właścicielki gadów przekonali się, że kobieta faktycznie posiada dwa osobniki żółwi inwazyjnych. 

133-148248.jpg

Przedstawiciele prawa przyłapali ją na gorącym uczynku

42-latka nie miała dokumentów, które poświadczałyby legalność pochodzenia zwierząt. Gady zostały odebrane dotychczasowej właścicielce i przekazane pod opiekę specjalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Następnie rozpoczęto czynności śledcze mające na celu ustalenie pochodzenia żółwi. Kobieta została przesłuchana. 

Wiele osób decydujących się na posiadanie zwierząt egzotycznych nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele z nich jest sprzedawanych nielegalnie. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie nietypowego pupila trzeba zapoznać się z obowiązującym prawem. 

Należy pamiętać o tym, że nieznajomość prawa szkodzi, a wszelkie działania związane z kontrolowaniem rynku zoologicznego mają na celu dbanie o dobrostan zwierząt, zarówno tych egzotycznych jak i tych, które występują naturalnie na terenie naszego kraju. 

Źródło: szczecin.policja.gov.pl

Polecane