Swiatzwierzat.pl
Przemyt ptaków

SERFOR PERU

Celnicy udaremnili przemyt dzikich zwierząt. Setki z nich stłoczono w klaustrofobicznej przestrzeni

20 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Funkcjonariusze peruwiańskiej policji oraz służby celno-skarbowej zatrzymali autobus jadący w kierunku Boliwii i udaremnili przemyt 581 ptaków. Setki z nich stłoczono w maleńkich drewnianych klatkach - bez jedzenia i wody.

Już od 1975 r. Konwencja Waszyngtońska (CITES) kontroluje i ogranicza międzynarodowy handel ponad 34 tys. gatunków roślin i zwierząt. Polscy celnicy zatrzymują co roku tysiące okazów chronionej fauny i flory, ale w pewnym regionach świata liczby przypadków przestępczości wobec dzikich zwierząt jest nieporównywalnie większa.

Ptakom się upiekło. Celnicy udaremnili przemyt dzikich zwierząt

Handlarze dzikimi zwierzętami zostali złapani w miejscowości Arequipa w Peru. Służby zatrzymały autobus, którym się przemieszczali i podczas jego kontroli odkryto kilkanaście drewnianych klatek znajdujących się na tyle pojazdu. Bynajmniej nie były one puste.

ptaki-1

Do środka załadowano 581 ptaków, którym nie okazano wsparcia w zapewnieniu podstawowych potrzeb: dostępu do wody i jedzenia. W dodatku brak odpowiedniej wentylacji oraz panujący wewnątrz klatek ścisk sprawiły, że tylko 60 z nich przeżyło.

scale (63)
zdjęcie ilustracyjne: kot

Kot nie służy do głaskania. Dlaczego mruczek nie jest pieszczotliwy?

CZYTAJ DALEJ

Zwierzęta, które padły ofiarą przemytników, to szafranki złotogłowe, które są często porywane i przewożony z innych krajów na konkursy śpiewu ptaków. Zasięg występowania tych zwierząt obejmuje znaczną część Ameryki Południowej. Mimo, iż liczebność światowej populacji nie została oszacowana, to Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała ten gatunek ptaka za pospolity. Istnieją jednak obawy, że populacja zięb szafranowych będzie stale malała z winy przemytników zwierząt.

scale (64)

Ptaki nie miały dostępu do jedzenia ani wody

Szafranki złotogłowe zostały schwytane w lasach deszczowych, po czym miały zostać sprzedane w Brazylii za pośrednictwem nielegalnego rynku. Urzędnicy skonfiskowali ptaki, które transportowano bez niezbędnych zezwoleń, a następnie przekazali je do ośrodka zajmującego się rehabilitacją dzikich zwierząt.

- To dzikie ptaki, a w takich klatkach musiały cierpieć na wysoki poziom stresu. Niestety wiele z nich tego nie przeżyło – powiedział Richard Thomas, koordynator TRAFFIC, organizacji prowadzącej kampanię przeciwko przemytowi dzikich zwierząt, dodając, że służby wszczęły oficjalne śledztwo ws. przemytu ptaków.

scale (65)
crop

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: The dodo, earth.org

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >