Swiatzwierzat.pl
buda dla psa

pixabay./angel6000

Jak stworzyć budę dla psa? To prostsze niż myślisz

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Każdy pies mieszkający na podwórku powinien mieć zapewnione schronienie. Buda musi schronić przed słońcem, deszczem, śniegiem, ogólnie nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. W sklepach do wyboru jest mnóstwo bud, jednak domek można

Przed przystąpieniem do budowy, należy narysować projekt budy dla psa. W internecie można trafić na mnóstwo gotowych pomysłów, nie trzeba samemu obmyślać konstrukcji. Ważne, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich wymiarów ma być buda? Owczarek nie będzie chciał siedzieć w zbyt małym i ciasnym domku, a niewielki psiak może czuć się niekomfortowo w zbyt dużym schronieniu, gdzie hula wiatr. 

Jak zbudować budę dla psa? 

Najprostszym sposobem na pobranie wymiarów jest zmierzenie legowiska czworonoga. Nasza buda powinna być w stanie je zmieścić bez większych przeszkód, tak aby czworonóg czuł się w niej komfortowo. Jeśli pies nie posiada własnego spania, należy zmierzyć zwierzaka i dodać 20 cm. W przypadku szczeniaków może okazać się to zgubne. Wtedy najlepiej sprawdzić w sieci/książkach wymiary dorosłego psa i zbudować mu budę na lata.

Projekt budy musi uwzględniać także wielkość wejścia. Należy zmierzyć wysokość psa od karku do ziemi i dodać 5 cm. Do szerokości pupila należy dodać ok. 10 cm. Wejście powinno znajdować się na wprost zwierzęcia, tak aby nie musiał do domku wskakiwać czy schylać się próbując wejść do środka. 

Po naszkicowaniu projektu, zebraniu odpowiednich wymiarów można przejść do wyboru materiałów. Jeśli pies będzie przebywał w budzie w okresie jesienno-zimowym, albo będzie to dla niego codzienne miejsce do spania nie należy zapominać o ociepleniu domku! Budę można przygotować z:

- drewnianych desek i krawędziaków - płyt OSB (do tego izolacja ze styropianu 2-5cm grubości)

Nie należy zapominać o:- folii izolacyjnej (na dnie podłogi) - kątownikach- preparat impregnujący- wkręty - narzędzia (piła, pilarka, wiertarka, wkrętarka, metrówka, poziomica, szlifierka) itp. 

Przygotowanie budy w 3 krokach

1. Budowę budy zaczynamy od stworzenia podłoża, dopiero później stawiamy ścianki. Szkielet tworzymy z krawędziaków, później montujemy zaimpregnowaną płytę OSB lub drewniane deski, pod którymi powinna znajdować się folia izolacyjna. Wszystkie elementy należy wcześniej odpowiednio dociąć. 

2. Na wybudowanym podłożu stawiamy szkielet naszej budy. Tworzymy go z krawędziaków. Do boków przybijamy deski lub montujemy płyty OSB. Nie zapominamy o wycięciu wejścia do budy. Stelaż ocieplamy styropianem, warto później zakryć go płytą OSB, tak aby pies nie drapał, nie gryzł go. 

3. Obecnie popularne jest tworzenie zdejmowanych (otwieranych) dachów, tak aby można było później łatwo wyczyścić budę psa. Dach możemy stworzyć z desek lub płyt OSB, należy stworzyć dwuspadowy stelaż z krawędziaków. Kolejno montujemy deski/płyty, ocieplamy wnętrze, ponownie je zakrywamy. Dach możemy zamontować na specjalnych zawiasach, tak aby łatwo go otworzyć. 

Zobacz wideo:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: kb.pl

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >