Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Brytyjczycy mają poważny problem. „Nie śpimy, bo lisy uprawiają seks"
pexels/SHVETS production

Brytyjczycy mają poważny problem. „Nie śpimy, bo lisy uprawiają seks"

10 maja 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Mieszkańcy Londynu zmagają się z bezsennością. Przyczyną problemów ze snem nie jest jednak zakłócanie ciszy nocnej przez głośne imprezy czy kłótnie sąsiedzkie. Wszystkiemu winien okres godowy lisów.

Liczba lisów miejskich w Wielkiej Brytanii stale rośnie. Nikt nie wie dokładnie, jak duża jest populacja tych ssaków żyjących w brytyjskich miastach. Nawet władze lokalne zaniechały kontrolowania ich liczby. Szacuje się, że w samym tylko Londynie może przebywać aż 10 tysięcy osobników.

Mieszkańcy chcą spać, a lisy baraszkować

Londyńczycy mają już dosyć zwierząt o spiczastych pyszczku i puszystym ogonie, których przenikliwe wrzaski wybudzają ich głęboką nocą. Zwierzęta te utworzyły kolonie, a ich wzmożona aktywności przypada na okres od zmierzchu do świtu.

W okresie godowym, gdy samce kręcą się po ulicach, znacząc swój teren i wyją ostrzegawczo na rywali, dla mieszkańców tego kraju przespanie całej nocy jawi się niczym nieosiągalne marzenie. Pod ich oknami co noc mają miejsce seksualne podboje, którym nie są w stanie położyć kresu.

Jak donosi portal informacyjny "My London", mieszkańcy zamożnej, eleganckiej dzielnicy Maida Vale zgodnie przyznają, że obecność jurnych zwierząt odbija się na ich zdrowiu i samopoczuciu. Okres godowy, któremu towarzyszy głośne szczekanie, od dłuższego czasu nie pozwala im zmrużyć oka.

- To trwa bez przerwy. Jeśli nie rodzą młodych, to właśnie je płodzą - opowiada Steve Wilcox, który mieszka w Maida Vale od 1987 roku.

Zdaniem mężczyzny problem przybrał na sile przed dwoma laty i od tamtej pory mieszkańcy są zmuszeni wysłuchiwać conocnych uciech w wykonaniu drapieżnych ssaków z rodziny psowatych. Odławianie i wypuszczanie lisów poza przedmieściami okazuje się nieskuteczne, zważywszy na zawrotne tempo, z jakim przybywa kolejnych przedstawicieli tego gatunku.

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o ochronie dzikiej przyrody i krajobrazu z 1981 roku lisa naprzykrzającego się ludziom można zabić tylko w sposób humanitarny.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: se.pl, dailystar.co.uk

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy