Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - słoń

unsplash/Joaquín Rivero

Naukowcy alarmują. Wszystkie gatunki słoni na świecie są oficjalnie zagrożone wyginięciem

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ekolodzy wysyłają ostrzeżenie dotyczące przyszłości zwierząt. Wraz z aktualizacją Czerwonej Księgi zauważono, że największe współcześnie ssaków lądowych znalazły się krytycznej sytuacji. Jak podaje organizacja WWF, wyginięcie grozi wszystkich gatunkom sło

Kolejne złe wieści dotyczące świata zwierząt. W zastraszającym tempie rośnie nie tylko liczba wymierających osobników, lecz także gatunków zagrożonych zniknięciem z powierzchni Ziemi. Od czwartku, 25 marca wszystkie gatunki słoni dołączyły do listy zwierząt oficjalnie zagrożonych wyginięciem.

Apokalipsa słoni

Czerwona księga zwierząt jest publikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) i określa stopień zagrożenia poszczególnych gatunków, rzadkość ich występowania oraz stosowane i proponowane sposoby ochrony. Na potrzeby oceny stopnia zagrożenia przyjęto określoną skalę, w której gatunkom przypisuje się odpowiednią kategorię. Jak wynika z najnowszej aktualizacji Czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem, od 2008 roku populacja słoni indyjskich, słoni afrykańskich sawannowych oraz słoni afrykańskich leśnych ulega gwałtownemu spadkowi.

Organizacja WWF podaje, że w 1930 r. w Afryce żyło ok. 10 mln słoni. Dziś pozostało ich już tylko 40 tys. Szacuje się, że rocznie ginie nawet 20 tys. słoni, czyli ok. 55 każdego dnia, co z kolei wskazuje na to, że w ciągu ostatnich 93 lat populacja tych ostatnich spadła o 80%.

Grupa Specjalistów ds. Słoni Afrykańskich (AfESG) tłumaczy, że masowe wymieranie słoni afrykańskich leśnych to efekt m.in. kłusownictwa, gdyż kość tego gatunku jest silnie pożądanym produktem na czarnym rynku, co napędza jej międzynarodowy przemyt.

Oczywiście problem nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt dotyczy wszystkich trzech gatunków słoni na świecie. Według specjalistów, tylko w 2011 roku kłusownikom skonfiskowano ponad 26 ton kości słoniowej, która w większości miała trafić do Chin.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Czy los słoni jest już przesądzony?

Słonie umierają na naszych oczach, stąd jest wysoce prawdopodobne, że już wkrótce będzie można podziwiać je wyłącznie na fotografiach oraz w muzeach. Aby uniknąć najgorszego scenariusza, ekolodzy z organizacji WWF oraz WCS wystosowują apel. o wzmożenie działań ochronnych, zwiększenia wysiłków w działaniach antykłusowniczych, skutecznego egzekwowania prawa, przeciwdziałanie nielegalnemu handlowi kością słoniową oraz zapewnienie ochrony naturalnych siedlisk słoni w Afryce.

Oprócz tego eksperci należący do czołowych organizacji na rzecz ochrony zwierząt przekonują, że jeśli ludzie nie zmienią swoich nawyków i nie przestaną degradować środowiska naturalnego, to już niedługo pewnych gatunków po prostu nie zobaczymy.

- Ochrona słoni afrykańskich stanowiła ważną część działań WWF od początku powstania organizacji. Teraz po raz pierwszy oba gatunki zostały sklasyfikowane osobno w Czerwonej Księdze IUCN. Ich nowy status jest pilnym wezwaniem do podjęcia natychmiastowych działań i odpowiedzi na główne zagrożenia dla tych zwierząt. Zróbmy to w trosce o przetrwanie słoni afrykańskich, aby zachować je dla nas i przyszłych pokoleń – mówi dr Margaret Kinnaird z WWF.

  • Uratowała porzuconego psa z ulicy. Podziękował jej w najpiękniejszy sposób

  • Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

  • Niewidomy rozpłakał się z bezsilności w pociągu. Bezduszni pasażerowie upokorzyli jego psa przewodnika

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >