Swiatzwierzat.pl Pozostałe Agnieszka Holland celuje w Sejm, chodzi o zwierzęta. „Jesteśmy im winni maksymalną ochronę"
TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Agnieszka Holland celuje w Sejm, chodzi o zwierzęta. „Jesteśmy im winni maksymalną ochronę"

12 listopada 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Agnieszka Holland stanęła w obronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Zwróciła się z apelem do Sejmu, nawiązując do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt laboratoryjnych, która może zapobiec zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.

Najbardziej znana i ceniona za granicami kraju polska reżyserka i scenarzystka zwróciła się do posłów oraz posłanek z prośbą o przyjęcie noweli ustawy o ochronie praw zwierząt w wersji przyjętej przez Senat. Wprowadzone zmiany mogą w niedalekiej przyszłości zapewnić względny dobrostan nawet kilkuset tysięcy zwierzętom.

Agnieszka Holland: "To są żywe, cierpiące, czujące stworzenia"

Agnieszka Holland opublikowała w sieci nagranie, w którym odniosła się do nowelizacji ustawy, która trafi ponownie pod obrady Sejmu. Reżyserka podkreśliła, jak istotną rolę pełnią zwierzęta wykorzystywane do celów naukowych i edukacyjnych w życiu człowieka i wyjaśniała, że gatunek ludzki zawdzięcza im m.in. bezpieczne dla naszego zdrowia leki czy kosmetyki.

- Dzięki nim nasze zdrowie, leki i metody leczenia są wypróbowywane w sposób dla nas bezpieczny. Jesteśmy im winni maksymalną ochronę, żeby nie powtórzyły się sytuacje, jakie widzieliśmy na Uniwersytecie Przyrodnim we Wrocławiu - apeluje polska reżyserka filmowa.

Holland nawiązała do skandalu wokół eksperymentów na zwierzętach przeprowadzanych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Zaledwie 2 tygodnie temu w mediach rozgorzała afera dotycząca jednej z świń wykorzystywanych do doświadczeń na terenie placówki edukacyjnej.

Obrońcy praw zwierząt ustalili, że zwierzę ma złamany kręgosłupem i jest trzymane w nagannych warunkach bez należytej opieki. W związku z tym domagają się natychmiastowej poprawy dobrostanu stworzeń wykorzystywanych do badań.

Jak podaje portal money.pl, w całym 2018 roku w Polsce do badań naukowych wykorzystanych zostało ponad 150 tys. zwierząt - głównie myszy i szczurów. Testowano na nich leki, farmaceutyki, kosmetyki czy detergenty.

Co zmieni nowelizacja ustawy?

Czy poprawa warunków, w których żyją zwierzęta wykorzystywane do celów naukowych i edukacyjnych jest możliwa i konieczna? Twórcy projektu przekonują, że tak. Głównym przesłaniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt jest stosowanie trzech zasad:

  • zastępowania - tam gdzie jest to możliwe zastąpienie zwierzęcia w eksperymencie przez modele badawcze;

  • ograniczenia - liczby wykorzystywanych zwierząt, na których konieczne jest przeprowadzenie badania;

  • udoskonalenie metod w kierunku zmniejszenia cierpień zwierząt w doświadczeniach.

Oprócz tego, projekt zakłada też nałożenie na hodowców, dostawców i użytkowników obowiązku ustanawiania programu znajdowania zwierzętom nowego domu.

W przypadku zwierząt dzikich, wdrożenie w życie programu rehabilitacyjnego przed przywróceniem ich do siedliska przyrodniczego. Ma ono na celu także doprecyzowanie regulacji określających wyjątki od zasady stosowania środków znieczulających i przeciwbólowych. Zobacz nagranie:

Źródło: swiatzwierzat.pl, PAP

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy