Swiatzwierzat.pl
Znęcanie się nad kotem

KPP Przasnysz

14-latek chciał zaimponować kolegom, znęcając się nad kotami. Policja znalazła na jego telefonie dowody

12 Listopada 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

14-letni chłopiec z województwa mazowieckiego odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich za znęcanie się nad zwierzętami. Policja ujawniła w jego telefonie nagrania świadczące o dopuszczeniu się czynów karalnych. Nastolatek na swoją obronę twierdził, że chciał jedynie zaimponować rówieśnikom.

Rówieśnicy pełnią ważną rolę w życiu dziecka i nastolatka. Młodzież generalnie dąży do samodzielności i niezależności od rodziców z jednoczesną potrzebą akceptacji i solidarności w grupie rówieśniczej. Nastolatkowie silniej identyfikują się z ludźmi w swoim wieku, a więź ta zaspokaja potrzebę poczucia bezpieczeństwa. Do prób zdobycia szacunku kolegów i koleżanek zalicza się m.in. chęć zaimponowania rówieśnikom i to niekoniecznie sposobami godnymi pochwały.

Historia, jaka w ostatnim czasie rozegrała się w Przasnyszu, pokazuje, że za skrajnie nieodpowiedzialne metody przypodobania się osobom z najbliższego otoczenia młodzież może czekać surowa kara.

14-latek znęcał się nad kotami, by zaimponować kolegom

Do policjantów z Przasnysza dotarła informacja, jakoby nastoletni mieszkaniec pow. przasnyskiego znęcał się nad kotami, wrzucając je do rzeki Węgierki. Kwestią czasu było ustalenie miejsca jego zamieszkania i złożenie mu wizyty w obecności rodziców. Młody człowiek jak też jego opiekunowie, byli bardzo zaskoczeni wizytą stróżów prawa.

Funkcjonariusze postanowili sprawdzić zawartość telefonu chłopaka. Wtedy dotarli do nagrań przedstawiających drastyczne zachowanie nastolatka wobec kotów. Ukazują one moment, w którym 14-latek wrzuca z mostu do rzeki dwa koty. Później wspólnie z kolegą obserwują jak czworonogi dopływają do brzegu.

Mimo, iż nastolatek niezaprzeczalnie zdawał sobie sprawę, że popełniony przez niego czyn zagrażał życiu i zdrowiu niewinnych zwierząt, to tłumaczył, że chciał jedynie popisać się wśród rówieśników.

Fragment nagrania

KPP Przasnysz

Teraz losem chłopca zajmie się sąd rodzinny, który podejmie decyzję, jakie środki wychowawcze zostaną wobec niego zastosowane. Może to być m.in. nadzór ze strony rodziców czy też  kuratora, bądź umieszczenie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.

Chihuahua

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

CZYTAJ DALEJ

Nie wolno lekceważyć żadnych zachowań przemocowych

Prewencja to najlepsza ochrona przed przestępstwem, stąd bezsprzecznym pozostaje fakt konieczności reagowania na zachowania przemocowe stosowane przez dzieci wobec zwierząt, rówieśników czy rodziców. Przyczyny takowego postępowania są najczęściej związane z problemami przeżywanymi przez dziecko: poczuciem odrzucenia, frustracją, poczuciem niskiej wartości, poczuciem zagubienia, brakiem poczucia bezpieczeństwa, niezaspokojeniem potrzeby miłości czy poczuciem winy.

Policjanci przypominają, że każda osoba, która jest świadkiem popełnienia przestępstwa, a znęcanie się nad zwierzęciem właśnie nim jest, powinna poinformować o tym fakcie odpowiednie służby.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: KPP Przasnysz

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty boją się ogórków? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

Czytaj więcej >