Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > 14-latek chciał zaimponować kolegom, znęcając się nad kotami. Policja znalazła na jego telefonie dowody
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.11.2022 14:52

14-latek chciał zaimponować kolegom, znęcając się nad kotami. Policja znalazła na jego telefonie dowody

Znęcanie się nad kotem
KPP Przasnysz

14-letni chłopiec z województwa mazowieckiego odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich za znęcanie się nad zwierzętami. Policja ujawniła w jego telefonie nagrania świadczące o dopuszczeniu się czynów karalnych. Nastolatek na swoją obronę twierdził, że chciał jedynie zaimponować rówieśnikom.

Rówieśnicy pełnią ważną rolę w życiu dziecka i nastolatka. Młodzież generalnie dąży do samodzielności i niezależności od rodziców z jednoczesną potrzebą akceptacji i solidarności w grupie rówieśniczej. Nastolatkowie silniej identyfikują się z ludźmi w swoim wieku, a więź ta zaspokaja potrzebę poczucia bezpieczeństwa. Do prób zdobycia szacunku kolegów i koleżanek zalicza się m.in. chęć zaimponowania rówieśnikom i to niekoniecznie sposobami godnymi pochwały.

Historia, jaka w ostatnim czasie rozegrała się w Przasnyszu, pokazuje, że za skrajnie nieodpowiedzialne metody przypodobania się osobom z najbliższego otoczenia młodzież może czekać surowa kara.

14-latek znęcał się nad kotami, by zaimponować kolegom

Do policjantów z Przasnysza dotarła informacja, jakoby nastoletni mieszkaniec pow. przasnyskiego znęcał się nad kotami, wrzucając je do rzeki Węgierki. Kwestią czasu było ustalenie miejsca jego zamieszkania i złożenie mu wizyty w obecności rodziców. Młody człowiek jak też jego opiekunowie, byli bardzo zaskoczeni wizytą stróżów prawa. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić zawartość telefonu chłopaka. Wtedy dotarli do nagrań przedstawiających drastyczne zachowanie nastolatka wobec kotów. Ukazują one moment, w którym 14-latek wrzuca z mostu do rzeki dwa koty. Później wspólnie z kolegą obserwują jak czworonogi dopływają do brzegu.

Mimo, iż nastolatek niezaprzeczalnie zdawał sobie sprawę, że popełniony przez niego czyn zagrażał życiu i zdrowiu niewinnych zwierząt, to tłumaczył, że chciał jedynie popisać się wśród rówieśników.

Fragment nagrania
KPP Przasnysz

Teraz losem chłopca zajmie się sąd rodzinny, który podejmie decyzję, jakie środki wychowawcze zostaną wobec niego zastosowane. Może to być m.in. nadzór ze strony rodziców czy też  kuratora, bądź umieszczenie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.

Nie wolno lekceważyć żadnych zachowań przemocowych

Prewencja to najlepsza ochrona przed przestępstwem, stąd bezsprzecznym pozostaje fakt konieczności reagowania na zachowania przemocowe stosowane przez dzieci wobec zwierząt, rówieśników czy rodziców. Przyczyny takowego postępowania są najczęściej związane z problemami przeżywanymi przez dziecko: poczuciem odrzucenia, frustracją, poczuciem niskiej wartości, poczuciem zagubienia, brakiem poczucia bezpieczeństwa, niezaspokojeniem potrzeby miłości czy poczuciem winy. Policjanci przypominają, że każda osoba, która jest świadkiem popełnienia przestępstwa, a znęcanie się nad zwierzęciem właśnie nim jest, powinna poinformować o tym fakcie odpowiednie służby.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: KPP Przasnysz