Swiatzwierzat.pl
Człowiek i zwierzę

Pixaby/lokalsportessen

Czy właściciele zwierząt inaczej przeżywają pandemię? Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości

10 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Najnowsze badania ujawniają zaskakującą prawdę o właścicielach zwierząt - będzie im zdecydowanie łatwiej przetrwać pandemię. Jakie są powody tej niezwykłej zależności? Znamy odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Tego, co wydarzyło się w 2020 roku, nie będzie się dało zapomnieć. Dawno świat nie poniósł tak ogromnych strat materialnych oraz emocjonalnych. Kryzys gospodarczy, izolacja, narastający strach - to wszystko jest jak niekończący się koszmar, z którego nie można się obudzić. Każdy przechodzi ten czas nieco odmiennie. Na twarzach ludzi malują się różne emocje, które często są ciężkie do odczytania. Ale okazuje się, że niektórym osobom łatwiej jest przetrwać ciężkie chwile. Wszystko przez zwierzaki, które posiadają. Dlaczego?

Zwierzęcy terapeuci

Posiadanie czworonoga jest zbawienne dla naszej psychiki. Obecność zwierzaka w pobliżu sprawia, że czujemy się lepiej. Jest kogo pogłaskać, do kogo się przytulić, z kim porozmawiać. To naprawdę niebagatelna sprawa, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne.

Wyniki najnowszych badań opublikowali naukowcy z University of South Australia. Potwierdzają one, jak bardzo istotną rolę odgrywają zwierzęta domowe.

Główna autorka badań, dr Yanette Young twierdzi, że dotyk przez większość z nas uznawany jest za coś oczywistego, nie zwracamy na niego uwagi na co dzień. Bynajmniej do czasu, kiedy nie zacznie nam go brakować w codziennym życiu. Jego brak potrafi nam nieraz boleśnie doskwierać, zwłaszcza gdy czujemy się przez dłuższy czas osamotnieni.

Zbawienny wpływ zwierząt

W sytuacji, gdy mamy mocno ograniczony kontakt z drugim człowiekiem, niebagatelną rolę w naszym zdrowiu psychicznym zaczynają odgrywać zwierzaki - najwierniejsi przyjaciele, którzy zawsze są u naszego boku. Poza tym, że pomagają samą swoją obecnością, niejednokrotnie mogą uratować życie.

- Zwierzęta stają się szczególnie ważne, gdy ludzie są izolowani społecznie lub wykluczeni, zapewniając im komfort i towarzystwo. Dotyk jest niedostatecznie zbadanym zmysłem, ale istniejące dowody wskazują, że ma on kluczowe znaczenie dla wzrostu, rozwoju i zdrowia, a także dla obniżenia poziomu kortyzolu, hormonu stresu w organizmie - wyjaśnia badaczka, dr Yanette Young.

Bliski kontakt ze zwierzętami domowymi, takimi jak psy czy koty, przynosi nam odprężenie i pomaga się odstresować. Jest to potrzebne szczególnie teraz, w dobie pandemii. 

Badaczka wspomina także, że obecność zwierząt pomaga nie tylko nam w czasie pandemii, ale także osobom starszym - u nich dotyk pozostaje wciąż sprawnym zmysłem, podczas gdy inne słabną. Warto byłoby, więc gdyby ośrodki opieki dla osób starszych przygarniały pod swoje skrzydła, choć po kilka czworonogów, których obecność znacząco poprawiłaby kondycję psychiczną i fizyczną osobom w podeszłym wieku.

źródła: onet.pl, sciencedaily.com

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
smutek

Aktualności

Odszedł wierny przyjaciel prezydenta USA Joe Bidena. Biały Dom wydał wzruszające oświadczenie

Czytaj więcej >