Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Ważny apel dla mieszkańców Warszawy. Zwierzęta są w potrzebie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.01.2021 01:00

Ważny apel dla mieszkańców Warszawy. Zwierzęta są w potrzebie

Kot na mrozie
unsplash/Viktor Mogilat

Zwierzęta mieszkające w Warszawie i okolicy stały się tematem apelu wydanego przez stołecznych urzędników. W okresie jesienno-zimowym należy szczególnie zadbać o dobro i bezpieczeństwo wolno żyjących zwierząt. W jaki sposób możemy im pomóc?

Okres zimowy dla zwierząt żyjących na wolności i nie tylko jest równoznaczny zarówno z odpoczynkiem, jak i ze wzmożoną walką o przetrwanie w trudnych warunkach. To ostateczny egzamin życiowy, do którego przygotowanie jest jednym z najważniejszych etapów w cyklu ich życia. Niestety, bez pomocy ze strony człowieka wiele gatunków nie ma szans na uzyskanie pozytywnego wyniku.

Na ratunek zwierzętom

W ostatnich dniach grudnia, a więc w momencie, gdy temperatura na termometrach mieszkańców stolicy Polski zdążyła już znacząco spaść, członkowie Zarządu Zieleni wystosowali apel dotyczący zwierząt zamieszkujących miasto oraz przylegające do niego tereny. Głównym celem przekazu było przypomnienie o ich ciężkim losie podczas zimy.

W związku z ograniczonym dostępem do pożywienia lub całkowitym jego brakiem naszym zadaniem jest zadbanie o podstawowe potrzeby zwierząt, aby mogły przetrwać w trakcie mroźnych dni aż do wiosny. Tyczy się to przede wszystkim bezpańskich psów oraz kotów, ptaków, jeży, wiewiórek, ale też dzikich mieszkańców lasów, parków i rezerwatów przyrody. W szczególności ptaki potrzebują dokarmiania wyłącznie podczas mrozów, kiedy to brakuje owadów i owoców roślin.

Pomóżmy zwierzętom w przetrwaniu jesieni i zimy. Schronieniem kotów żyjących na wolności mogą być piwniczne kąty. Zwierzęta w schronisku czekają na adopcję i pomoc rzeczową. Ptaki w mroźne dni potrzebują świeżej wody i ziaren – czytamy treść komunikatu na stronie internetowej miasta stołecznego Warszawa.

Zwierzęta żyjące blisko człowieka musiały dostosować się do reguł panujących w ludzkim świecie, a także znaleźć dla siebie nową rolę w tym skomplikowanym systemie. Za przykład mogą posłużyć wolno żyjące koty, które na stałe zadomowiły się w piwnicach i nisko położonych budynkach. To właśnie one po cichu bronią mieszkańców przed plagą gryzoni. Mimo iż na co dzień zdarza nam się zapominać o ich obecności, szacuje się, że w stolicy zamieszkuje ponad 29 tysięcy kotów żyjących na wolności!

Los zwierząt nie jest obojętny warszawiakom

Jak podaje warszawski Zarząd Zielonych, miasto troszczy się o zwierzęta przez cały rok. Pomoc opiera się nie tylko na dokarmianiu, ale obejmuje też finansowanie ich leczenia oraz udzielanie dotacji organizacjom pozarządowym na ochronę zwierząt. W latach 2019-2020 Warszawa zakupiła blisko 474 tysięcy kg karmy (suchej i mokrej), którą przekazała dzielnicom i społecznym opiekunom dzikich kotów.

Aby pomoc przynosiły skutki, członkowie Zarządu Zieleni miasta stołecznego Warszawa apelują również o adoptowanie zwierząt czekających w schroniskach na nowych właścicieli oraz wpłacanie darowizn pieniężnych na organizacje zajmujące się opieką nad nimi. Oprócz tego można również przekazać dary rzeczowe w postaci prześcieradeł, koców czy ręczników, aby czworonogi spędziły zimę we względnie komfortowych warunkach. 

–  Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili kotom żyjącym na wolności dostęp do pomieszczeń piwnicznych. Mały gest, uchylone drzwiczki, mogą odmienić los czworonogów. Stwórzmy dla nich bezpieczne, ciepłe i suche schronienia z dostępem do wody i jedzenia, np. w nieużywanym, wydzielonym pomieszczeniu – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Warto pamiętać, że choć zwierzęta na drodze ewolucji wykształciły różnorakie metody przystosowania do warunków pogodowych panujących w miejscu ich występowania, nadal są po części uzależnione od pomocy ze strony człowieka. Nie pozwólmy, aby pozostały zdane wyłącznie na łaskę i niełaskę przyrody. Nawet najmniejszy gest może zadecydować o ich przetrwaniu. 

Źródło: um.warszawa.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?