Swiatzwierzat.pl

reddit/PleaseDonatePot

Źrenice kota przybierają różną wielkość? Właściciel musi biec z nim do weterynarza

17 Marca 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Mruczki, tak jak i inne zwierzęta domowe mocno polegają na zmyśle wzroku. Warto się im jednak przyjrzeć, ponieważ oczy mogą zdradzić, jak czuje się zwierzak. Budząc się pewnego ranka, kobieta odkrywa, że źrenice 8-miesięcznego kota różnią się pod względem wielkości. Mało kto jednak wie, że to objaw poważnej dolegliwości.

Kocie oczy bez wątpienia są tajemnicze i hipnotyzujące - moglibyśmy wpatrywać się w nie w nieskończoność. Jednakże czujna obserwacja narządów wzroku u zwierzęcia pozwala zawczasu dostrzec symptomy złego samopoczucia. Szybkim refleksem wykazała się pewna mieszkanka Danii.

Zauważyła, że kociak ma źrenice różnej wielkości

Cécile to opiekunka 8-miesięcznego kociaka imieniem Smitty. Rudy przystojniak dotychczas nie narzekał na problemy zdrowotne, aczkolwiek pewnego dnia jego właścicielka dostrzegła objaw, który poważnie ją zaniepokoił.

Matka Natura zadbała o to, by kocie źrenice przybrały pionowy kształt, co usprawnia regulowanie ilości światła wpadającego do oka poprzez ruch powiek i ułatwiają polowanie po zmierzchu. Dzięki tej wrodzonej umiejętności akomodacja oka, czyli zdolność dostosowywania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach, okazuje się zbyteczna, a źrenice samoistnie rozszerzają się i zwężają odpowiednio do oświetlenia. Obawę może zatem wywołać widok nierównych źrenic. 

- Obudziłam się i zobaczyłam, że nasz kotek ma źrenice różnej wielkości. Czy to coś poważnego? - brzmiało niewinne pytanie zamieszczone na internetowym forum Reddit.

W odpowiedzi Cécile dostała poradę od kilku osób, by niezwłocznie skontaktowała się z lekarzem weterynarii bądź kocim okulistą. U Smitty'ego podejrzewano anizokorię. 

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Czym jest anizokoria, czyli poważny problem u kotów?

Anizokoria, czyli różnica w rozmiarze źrenic, może być następstwem silnego bólu głowy lub oczu. Najczęściej spowodowana jest dolegliwościami okulistycznymi takimi, jak uraz rogówki, choroba siatkówki, jaskra, zespół Hornera, bądź zapalenie błony naczyniowej, choć może też wskazywać na uraz głowy. Przyczyny można również dopatrywać się w problemach gastrycznych, zaburzeniach neurologicznych czy chorobach nowotworowych.

Jeśli dostrzeżesz u swojego podopiecznego widoczną różnicę w wielkości tęczówek, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Nieleczona anizokoria może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście w przypadku Smitty'ego weterynarz był w stanie szybko zbadać zwierzę i stwierdzić, że różnica w rozmiarze źrenic miała związek ze sposobem, w jakim kot śpi. 

Nierówne źrenice to nie jest domena wyłącznie kotów

Co ciekawe, problem nierównych rozmiarem źrenic dotyczył jednego z najsłynniejszych artystów muzycznych, który dzięki ryzykownym eksperymentom zmienił oblicze rock'n'rolla. Mowa oczywiście o Davidzie Bowie. Multiinstrumentalisty nabawił się anizokorii w 1962 roku, gdy pobił się ze swoim przyjacielem. W trakcie wymiany ciosów przeciwnik zadrapał jego gałkę oczną, powodując paraliż mięśni, które zajmują się kurczeniem tęczówki. Od tego dnia, mimo dwóch operacji, lewa źrenica Bowiego pozostała na stałe otwarta.

Z czasem Bowie podziękował swojemu kumplowi z dawnych lat za nadanie jego wyglądowi “specyficznego mistycyzmu”, gdyż uszkodzona lewa źrenica stała się nieodłączną częścią jego wizerunku. 

Źródło: reddit, koty.pl

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"

CZYTAJ DALEJ
Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu

Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

KotChoroby zwierzątWeterynarz

Podobne artykuły

Koty

Dziewczynka zaczęła głośno płakać. Reakcja kota przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania
Czytaj więcej >

Koty

Kot ukrył się za czerwonym płotem. Wypatrzeć go potrafią tylko osoby o orlim wzroku
Czytaj więcej >

Koty

Policja zatrzymała 20-letniego wandala. "Sprzedał" go kot konfident
Czytaj więcej >

Koty

Lady Godiva przeżyła dekadę na ulicy. Pomimo nadąsanej miny, drzemią w niej wielkie pokłady miłości
Czytaj więcej >

Koty

Choć płyn uciska jej mózg, nie traci chęci do życia. Kotka Milly chce być po prostu kochana
Czytaj więcej >

Koty

Rolnik zauważył, że kura dziwnie się zachowuje. Zamiast jajek, wysiadywała kocięta
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]