Zoo w San Francisco pogrążone w żałobie. "Na zawsze zostanie w naszych sercach"
Świat stał się nieco smutniejszy, odkąd San Francisco Zoo poinformowało o śmierci niezwykłego zwierzęcia i ulubieńca wszystkich bywalców. Zmarł Cobby, najstarszy amerykański szympans. Miał 63 lata.
- Śmierć Cobby'ego to dla nas potworny cios - mówi Tanya M. Peterson, przewodnicząca Stowarzyszenia Zoologicznego San Francisco, w wywiadzie dla NBC NEWS. - Cobby od lat był przywódcą grupy szympansów w naszym zoo, pełnym charyzmy i współczucia. Uwielbiali go też bywalcy zoo, zwłaszcza dzieci.
Cobby był legendą San Francisco Zoo
Zarząd San Francisco Zoo poinformował o śmierci szympansa na swoim profilu na Instagramie. Ostatnie lata Cobby'ego upłynęły spokojnie. Miał dla siebie dużo miejsca i stale cieszył się towarzystwem ludzi i innych małp. Przez 42 lata żył razem z dwoma szympansicami, Maggie i Minine. Łączył pokolenia - w ciągu czterech dekad na posterunku zachwycał dziadków, rodziców, dzieci i wnuki bywalców zoo.
Śmierć Cobby'ego nastąpiła najprawdopodobniej z przyczyn naturalnych. Cobby dożył słusznego wieku 63 lat i był najstarszym szympansem, trzymanym w akredytowanym zoo na terenie USA.
Kondolencje z całego świata
Instagramowy profil San Francisco Zoo zalewają obecnie wyrazy ubolewania z powodu śmierci szympansa.
- Będzie nam cię brakowalo, Cobby - piszą użytkownicy Instagrama.
Nie brakuje też wyrazów uznania dla opiekunów Cobby'ego, którzy zapewnili mu aż 63 lata życia. Średnia długość życia szympansów na wolności wynosi ok. połowę tego.
Niezwykły świat szympansów
Szympansy to niezwykłe stworzenia. Ich naturalnym środowiskiem są lasy i sawanny Afryki, ale działalność człowieka sprawia, że stale są wypychane ze swoich siedlisk . Obecnie szympansy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Szympansy to najbliżsi krewni człowieka . Żyją w grupach o złożonej strukturze, nawiązują skomplikowane relacje ze sobą nawzajem i innymi zwierzętami. Potrafią używać narzędzi, np. specjalnych patyków do grzebania w kopcach termitów lub płoszenia zwierząt z kryjówek.
Szympansy mają bardzo ekspresyjne twarze i przeżywają wiele złożonych emocji. Badacze udowodnili, że szympansy potrafią zachwycać się pięknem zachodzącego słońca i okazywać współczucie , np. stawiają na nogi przewrócone żółwie. Okazują też ciekawość wobec zjawisk neutralnych, czyli takich, które nie są dla nich ani zagrożeniem, ani potencjalnym pokarmem.
Źródło: NBC News, Instagram
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Zwierzęta zasługują na więcej. Nagradzany farmer radzi, jak polepszyć los zwierząt hodowlanych
-
Psy mają miłość w genach. Nowe badania wskazują, że psiaki same garną się do ludzi tuż po urodzeniu
-
Co robić, gdy potrącimy zwierzę w czasie jazdy samochodem? Instrukcja postępowania krok po kroku