orangutan broni się przed buldożerem
Źródło: youtube.com/ Protect All Wildlife

Orangutan próbował powstrzymać buldożer niszczący jego dom. Nagle spadł na zimie. Dramatyczne nagranie

2 Sierpnia 2020

Orangutan to inteligentne, rozumne zwierzę. Jego środowisko naturalne z każdym dniem się kurczy. Ludzie wycinają dżungle, w której ta nadrzewna małpa znajduje schronienie. Na wykarczowanych terenach hoduje się pasze dla zwierząt oraz surowce do produkcji oleju palmowego. Często korporacje wylesiające ogromne połacie terenu nie przejmują się mieszkającymi tam zwierzętami. Na filmie udostępnionym przez Protect All Wildlife na Youtubie widzimy przykład takiego zachowania. Zwierzę nie miało szans z potężną maszyną.

Orangutan jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Żyje praktycznie wyłącznie w lasach Borneo i Sumatry. Na świecie zostało jedynie około 75 tysięcy tych zwierząt. Ich siedliska są niszczone przez przemysł. Nawet w parkach narodowych te naczelne nie mogą czuć się bezpiecznie. W 37 z 41 parków narodowych, w których występują dochodziło do incydentów wysiedlania ich lub chwilowe przeganiania stad w celu prowadzenia prac górniczo wydobywczych lub wycinki drzew. Takie działania są nielegalne, jednak w wielu wypadkach winni nie zostają ukarani. Zdarzają się także przypadki wypalania zamieszkiwanych przez nie lasów pod uprawy.

My mamy Nubię, a oni Messiego. Poznajcie pumę z RosjiMy mamy Nubię, a oni Messiego. Poznajcie pumę z RosjiCzytaj dalej

Orangutan próbował bronić swojego domu

Na nagraniu z 2013 roku widzimy jeden z przykładów nielegalnych działań krzywdzących te małpy. Ekipa wycinająca lasy w zachodnim Borneo nie przejmowała się losem bezradnego zwierzaka. Orangutan siedział w koronie drzewa, które postanowiono powalić i pociąć na drewno. Małpa o jasnej, brązowo-pomarańczowej sierści była dobrze widoczna. Drwale nie przejmowali się jednak tym, że znajduje się na ich drodze. Przystąpili do powalania go, prawdopodobnie licząc na to, że z niego zeskoczy i spłoszone ukryje się w wciąż niewykarczowanej części buszu. Naczelny nie miał zamiaru jednak poddać się tak łatwo. Nieustraszone zwierzę stanęło do walki o swój dom. W heroicznej próbie zatrzymania drwali stanął na przeciw ogromnej maszyny, zdolnej powalić drzewo bez najmniejszego wysiłku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sytuacja jest bardzo zła, zmarło 6 osób, ofiar może być więcej. RCB właśnie przekazało wiadomość
2. Wypuścili husky'ego, aby pobiegał przed snem. Wydarzyła się tragedia
3. Najmniejszy pies świata mieszkał we Wrocławiu. Chihuahua mierzył tylko 6 centymetrów

Zwierzę padło na ziemię

Na miejscu znajdowało się dwóch wolontariuszy International Animal Rescue i kamerzysta, nagrywający ich akcję. Chcieli uśpić małpę specjalną strzałką ze środkiem uspokajającym i przenieść ją w bezpieczne miejsce, jednak zwierzę wciąż poruszało się i skakało po gałęziach na wpół powalonego drzewa, które kiedyś stanowiło jego dom. Nie mogli oddać strzału, w sposób nienarażający orangutana na uraz. W pewnym momencie zwierzę podeszło do ramienia buldożera i złapało za łyżkę maszyny. Operator nie przejął się tym, odsunął je jedynie od drzewa, zrzucając przerażoną małpę na leżące wszędzie wokół gałęzie. Na ziemi wolontariuszom udało się przepędzić zwierzę, tak by nie spotkała ją większa krzywda. Działania drwali to część procederu związanego z produkcją oleju palmowego. Produkt znajdujący się w bardzo wielu produktach dostępnych także i w Polskich sklepach wymaga ogromnych przestrzeni pod uprawę. Dla wielu osób zysk jest ważniejszy od środowiska, do scen takich jak ta dochodzi regularnie

ZOBACZ FILM:

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy!

https://zrzutka.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna wpadka Filipa Chajzera. Na wizji padły niewybredne komentarze, widzowie mają już dość
  2. Adoptowali szczeniaki przed ich zobaczeniem. Oczy wyszły im z orbit, gdy zrozumieli, jakie to zwierzaki, 12 piorunujących zdjęć
  3. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?
  4. Japończycy mają wizję na 2040 rok. Wiadomo, co ze zwierzętami na świecie
  5. Buldog francuski i jego niewiarygodny talent. Internauci oniemieli z zachwytu, wideo
  6. Doberman zaczął biec w kierunku dziewczynki. Wszystko się nagrało
  7. Wojciech był nad polskim morzem. "Miejmy szczęście, by zdążyć się pożegnać z bliskimi"

Źródło: pawmygosh.com

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł