Swiatzwierzat.pl

instagram/tswplatform

Zauważyła na skórze bolesne strupy. Wszystko zaczęło się od całowania zwierzaków domowych

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Mare Zijlstra z Holandii zgłosiła się do specjalisty z powodu ogromnej ilości bolesnych strupów wokół ust, nosa, oczu, szyi i rąk. Dla lekarza diagnoza wydała się jednoznaczna – stwierdził, że to egzema, jednak problem leżał w zupełnie innym miejscu. Młoda kobieta nie spodziewała się, że początek jej choroby mógł zostać wywołany poprzez kontakt z domowymi zwierzakami. 

Mare Zijlstra zaniepokoiła się stanem swojej skóry, zwłaszcza w okolicach twarzy. Do pierwszego lekarza udała się ponad 8 lat temu. Specjalista był przekonany, że odkrył, co dolega pacjentce. Na skutek stosowania silnej maści hormonalnej jej buzia znowu zaczęła się niepokojąco czerwienić.

Na ciele Mare zaczęła się pojawiać bolesna wysypka

Mare zaobserwowała bolesne zmiany na ciele będąc jeszcze nastolatką. Kiedy problemy nie ustały samoistnie, stwierdziła, że najwyższa pora, aby przyjrzał się im specjalista. Wtedy stwierdził, że występuje u niej ekstremalna egzema.

- W tym czasie przepisano mi maść hormonalną, miejscowy steryd, na wysypkę wokół ust, nosa, oczu, szyi i rąk - opowiadała Mare, cytowana przez “Mirror”.

Od tamtej pory młoda kobieta stosowała przepisaną maść sterydową nieprzerwanie przez 8 lat. Kiedy chciała przerwać kurację, jej skóra przyzwyczaiła się do niej na tyle, że pojawił się u niej “zespół odstawienny”. Wtedy zaczęło towarzyszyć jej intensywne pieczenie i swędzenie. Skóra łuszczyła się, a także pojawiały się krosty, obrzęki i duża wrażliwość.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Stan Mare jeszcze się pogorszył, przyczyna mocno ją zasmuciła

Kolejne dni, zamiast przynosić ulgę, sprawiały Holenderce jeszcze więcej bólu. Wyżej wspomnianym objawom zaczęło towarzyszyć wypadanie włosów, drętwienie niektórych części ciała, nerwobóle oraz ekstremalnie wysoka temperatura. Mare, załamana swoim stanem, zaczęła ponownie szukać pomocy u lekarzy.

Specjaliści przez długi czas starali się zdiagnozować, z czym wiążą się problemy zdrowotne u 25-latki. Po kilku wizytach wspólnie doszli do wniosku, że jej objawy zaczęły się pogłębiać na skutek alergii . Okazało się, że pacjentka jest uczulona na psy, koty, roztocza i pyłki. Należącym do niej zwierzakom nigdy nie szczędziła czułości. 

- W tamtym czasie lekarz uznał to za egzemę. Z perspektywy czasu myślę, że to nie była egzema, ale reakcja alergiczna na moje zwierzaki, które regularnie przytulałam i całowałam - opowiadała.

Zauważyła na skórze bolesne strupy. Lekarze wmawiali jej, że to egzema, prawda okazała się gorsza.jpg
mediadrumimages/Mare Zijlstra/Media Drum/East News
EN_01557295_0018.jpg
mediadrumimages/Mare Zijlstra/Media Drum/East News

Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dzieci, jeśli w domu jest pies

Alergia na psa czy kota u dzieci przejawia się podobnie jak w przypadku osób dorosłych. Niemniej jednak amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że częstotliwość występowania egzemy u dzieci - które odziedziczyły tę skłonność po rodzicach - spada, jeśli posiadają psa

- Nasze dane sugerują, że ekspozycja na psa w okresie prenatalnym i we wczesnym okresie życia ma wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju egzemy w wieku dwóch lat lub wcześniej - stwierdził zespół z Henry Ford Health w Detroit.

Dzięki obcowaniu z czworonogiem skład mikrobiologiczny ich jelit zmienia się we wczesnym okresie życia podczas codziennego życia z psem. Zdaniem naukowców, dokładnie te same bakterie, które w późniejszym czasie wywołują egzemę, mogą zapobiegać jej występowaniu, jeśli malec ma z nimi kontakt odpowiednio wcześnie.

Mare (1).jpg
Zachary Kadolph

 

źródło: o2.pl; medonet.pl

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"

CZYTAJ DALEJ
Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu

Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Czytaj więcej >

Psy

Corgi ma dar wyczuwania emocji innych ludzi. Gdy siada przed nieznajomym, trafia w dziesiątkę
Czytaj więcej >

Psy

Małe, wtulone w siebie szczeniaki, a wokół las. To właśnie w nim ktoś pozbył się niechcianych zwierząt
Czytaj więcej >

Psy

DIOZ ujawnia kolejny akt przemocy dziecka wobec psa. Wszystko widać na brutalnym filmie
Czytaj więcej >

Psy

Podszedł do nich pies żywcem zżerany przez świerzb. Desperacko błagał, "Zabierzcie ode mnie ten ból"
Czytaj więcej >

Psy

Miała być idealną opiekunką nad psami. Ukryta kamera obnażyła, co naprawdę robiła w pracy
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]