Swiatzwierzat.pl

unsplash/Bermix Studio, Gayatri Malhotra

Alergia na koty: przyczyny, objawy, łagodzenie i zapobieganie

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Emil Hoff

Alergia na koty: czym jest i skąd się bierze?

Alergia na koty to tak naprawdę uczulenie na białko Fel d1. Znajduje się ono w kocich wydzielinach, jak ślina, łój, mocz, pot, nawet łzy. Uczulenie jest dziedziczne. Ocenia się, że u rodziców, z których żadne nie jest uczulone na koty, prawdopodobieństwo narodzin dziecka z alergią wynosi ok. 15%. Przy jednym uczulonym rodzicu to 30%, a przy obojgu – to już 60% szans na to, że ich dziecko też będzie alergikiem.

W Polsce żyje ok. 6 mln kotów. Według badań w niecałych 4% przypadków domowy kot wywołuje u kogoś alergię. W USA jednak ocenia się, że aż 1/7 dzieci między 6 a 18 rokiem życia może być uczulona na koty. Chociaż więc alergia na koty nie jest na szczęście problemem bardzo powszechnym, to jednak występuje na tyle często, by kociarze poważnie podchodzili do potrzeb i problemów alergików.

Alergia na koty: białko, a nie sierść

Ponieważ koty wydzielają łój dla ochrony swoich włosów oraz pokrywają sierść śliną w czasie codziennej higieny i pielęgnacji futerka, przyjął się pogląd, że to sierść kota wywołuje reakcję alergiczną. To jednak nieprawda. Alergenem jest białko zawarte m.in. w kociej ślinie. Warto o tym pamiętać i podchodzić sceptycznie do reklam, zapewniających o tym, że jakaś rasa kota jest hipoalergiczna (czyli nie wywołuje reakcji alergicznej), bo mało linieje. Włosy same w sobie nie są problemem i żadna rasa psa ani kota nie jest w pełni hipoalergiczna.

Czy osoby uczulone „na koty” - czyli na białko Fel d1 – mogą mimo wszystko żyć pod jednym dachem z uroczym futrzastym mruczywem? Mogą, o ile zrozumieją, na czym polega ich dolegliwość i jak zminimalizować reakcje alergiczne w kontakcie z kotem.

Alergia na koty: objawy

Alergia na koty to nie przelewki. U alergików kontakt z białkiem Fel d1 powodować może atak duszności (bardzo ostry w przypadku astmatyków), kaszel i kichanie, wysypkę na skórze, zapalenie spojówek i nieżyt nosa.

Alergia na koty: jak sprawdzić, czy mam alergię?

By przekonać się, czy masz alergię na koty, najlepiej po prostu spędź trochę czasu z kotem, którego chcesz adoptować lub z pupilem kogoś z rodziny albo znajomych. W ten sposób przekonasz się, czy po dłuższej ekspozycji na alergen wystąpi u Ciebie reakcja alergiczna.

Innym, nieco bezpieczniejszym sposobem, jest wykonanie testu skórnego u alergologa. Lekarz wstrzyknie Ci w skórę nieco alergenu. Po ok. 20 minutach już będzie wiadomo, czy na skórze pojawiła się reakcja alergiczna.

Tagi:

Polska

Podobne artykuły

Koty

Wyprowadzili się do nowego domu, gdzie kot nie był im już potrzebny. Został sam, ale nie wszystko stracone
Czytaj więcej >

Koty

Koty uzdrawiają? Zaskakujące wyniki badań, w ich towarzystwie ryzyko tych groźnych dolegliwości maleje
Czytaj więcej >

Koty

Koci staruszek myślał, że zostanie w schronisku już na zawsze. Sposób, w jaki dziękuje za adopcję, odbiera mowę
Czytaj więcej >

Koty

Jak długo kot może zostać sam w domu? Oto limit kociej odporności, po tym czasie zacznie się złościć
Czytaj więcej >

Koty

Tajemniczy złodziej zdemaskowany i wcale nie jest nim człowiek. Jego łupem padały damskie fatałaszki
Czytaj więcej >

Koty

Wpuścili bezdomnego kota do domu, by nie zamarzł w nocy. Nie spodziewali się, do czego to doprowadzi
Czytaj więcej >
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]