Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-08-30T163544.122

Pawel Wodzynski/East News

Biolog o zasiekach powstających na granicy polsko-białoruskiej: „To katastrofa dla zwierząt"

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak informuje w mediach społecznościowych o postępach w budowie zabezpieczeń na granicy polsko-białoruskiej. Ogrodzenie z drutu kolczastego ma zatrzymać napływ do Polski nielegalnych emigrantów. Biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazał jednak, że taka konstrukcja może mieć katastrofalne skutki dla zwierząt.

- Płot Błaszczaka to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt! - grzmi Robert Maślak, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, w poście opublikowanym na Facebooku.

BeFunky-collage - 2021-08-30T155005.186

Mieszkańcy osiedla są przerażeni. Na trawnikach znaleziono wielką ilość trucizny

CZYTAJ DALEJ

Ogrodzenie przecina Puszczę Białowieską

Konstrukcja wznoszona na granicy z Białorusią dzieli nie tylko dwa kraje, ale też jeden ekosystem - Puszczę Białowieską. Jak zauważa Maślak, najeżony kolcami płot przecina szlaki migracyjne i populacje zwierząt, z których część może takiego ciosu nie przetrwać.

Jako przykład populacji, która może w całości zniknąć przez płot przecinający Puszczę, Maślak wskazuje rysie. Jest ich w Polsce tylko ok. 200, z czego kilkanaście żyje w Puszczy Białowieskiej. Rozdzielone płotem rysie mogą sobie nie poradzić, a zmuszone do kopulacji między sobą bardzo pogorszą pulę genową gatunku. W konsekwencji cała białowieska populacja rysiów może wyginąć w ciągu paru lat.

Drut kolczasty zabija w okrutny sposób

Podobne zjawisko może nastąpić w populacjach wilków, niedźwiedzi i żubrów. Nawet pospolitsze zwierzęta, jak jelenie, mogą ciężko odczuć pojawienie się płotu z drutu kolczastego, przecinającego puszczę. Zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia, podczas ucieczki przed drapieżnikami albo ludźmi będą wpadać na płot i ranić się poważnie lub nawet śmiertelnie.

Jak twierdzi Robert Maślak, w przypadku podobnego płotu na granicy między Chorwacją a Słowenią, w ciągu półtora roku ginie średnio jeden jeleń na każde 3 km ogrodzenia. Zwierzęta ponoszą straszną śmierć, raniąc się o drut kolczasty.

Biolog dodał także, że konstrukcja ogrodzenia narusza unijne dyrektywy siedliskowe, nakazujące stwarzanie bezpiecznych korytarzy dla zwierząt, przez które mogą one swobodnie przechodzić.

- Zdeterminowaniu ludzie znajdą sposób na pokonanie płotu - pisze Robert Maślak na Facebooku. - Zwierzęta tego nie zrobią.

Zobaczcie poruszający post Roberta Maślaka, opublikowany na Facebooku. Czy zgadzacie się z jego wnioskami i obawami?

Źródło: Facebook.com @robert.maslak.polityka

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >