TPN o zakazie wprowadzania psów na szlaki. "Park Narodowy nie powinien być parkiem miejskim dla zwierząt domowych"
Tatrzański Park Narodowy to jedna z najcenniejszych ostoi dzikiej przyrody na terenie Polski. Jest to jeden z mniejszych Parków Narodowych, o jednocześnie największej popularności i presji turystycznej. Między innymi dlatego obowiązuje tam zakaz wprowadzania psów. Są jednak miejsca na terenie Tatr, gdzie można udać się z czworonogiem na smyczy. Istnieje też kilka odstępstw, o których dowiedzieliśmy się, zasięgając informacji u pracowników TPN.
Zakaz wprowadzania psów na terenie TPN
Choć jest to dość rygorystyczna reguła, jest ona w pełni uzasadniona. Zgodnie z art. 15 ust.1 pkt 16 ustawy o ochronie przyrody "w parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas".
Nie jest zatem całkowicie niemożliwe wprowadzenie psa na teren TPNu, pod warunkiem, że jest to właśnie pies pasterski opiekujący się owcami wyprowadzanymi na hale. Ponadto, na teren Parku mogą być wprowadzane psy asystujące osobom z niepełnosprawnościami. W tym jednak wypadku właściciel czworonoga zawsze powinien posiadać przy dobie dokument udowadniający, że jego zwierzak jest psem przewodnikiem. Podobny wyjątek dotyczy także psów ratowniczych.
Właściciele czworonogów powinni uszanować dobro dzikiej przyrody, gdyż wprowadzenie psa na teren TPNu, z pozoru niewinne, może jednak wywołać szkody, których nie zauważy się na pierwszy rzut oka. Choć jednak zakaz dotyczy większości psów na terenie obszarów ochrony ścisłej, istnieją miejsca, w których zakaz ten nie obowiązuje.
- Na terenie parku narodowego nie wolno wyprowadzać psów, bo tak stanowi ustawa o ochronie przyrody - wyjaśnił w rozmowie z nami Paweł Szczepanek z Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Jednak jeśli w jakimś Parku znajduje się obszar ochrony krajobrazowej, to tam można zabrać czworonoga. W Tatrzańskim Parku Narodowym są dwa takie obszary: główny trakt w Dolinie Chochołowskiej prowadzący do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej oraz w Dolinie Lejowej.
Wpływ psów na dziką przyrodę
W miejscach, gdzie jest dozwolone zabierania zwierzaka mimo wszystko nie wolno wypuszczać psów luzem. Psy powinny być zawsze wyprowadzane na smyczy. Już sama obecność psa może wywołać niepokój wśród dzikich zwierząt, a co dopiero gdy pupile swobodnie poruszają się po lesie! Warto mieć na uwadze, że ślad zapachowy psa na długo pozostaje w terenie, co wiele gatunków dzikich ssaków, takich jak sarny czy jelenie, odbiera jako dowód obecności wilka. Jeśli w ciągu dnia szlakiem przejdzie kilkadziesiąt psów, dla jeleniowatych oznacza to obecność potężnej wilczej watahy! To z kolei sprawia, że się bardzo stresują i znacząco modyfikują swoje zachowania.
- Park Narodowy nie powinien być parkiem miejskim dla zwierząt domowych, tylko ostoją dzikiej przyrody. Pies jest udomowionym gatunkiem, więc z tego właśnie względu powinien przebywać wśród ludzi i nie zakłócać naturalnych biegów przyrody - wyjaśnia Szczepanek z Centrum Edukacji Przyrodniczej TPNu.
Temat ten, co roku budzi kontrowersje, tym bardziej że po stronie Słowackich Tatr taki zakaz nie obowiązuje. Jednak inną sprawą jest fakt, że słowackie Tatry nie przyciągają turystów aż tak bardzo jak polskie i jest tam znacznie mniej dostępnych dla ludzi szlaków. Tym samym, presja człowieka na przyrodę jest tam dużo mniejsza. Mimo tego należy mieć zawsze z tyłu głowy fakt, że w Parku Narodowym - niezależnie od kraju - człowiek zawsze jest tylko gościem.
Ostoja dzikiej przyrody zawsze powinna pozostać w możliwie największym stopniu nienaruszona. Im większy będzie wpływ ludzi na nią, tym bardziej będzie nienaturalna i przestanie być tak atrakcyjna i wyjątkowa, a przecież nie taki jest sens ochrony przyrody.
Jest to tym bardziej istotne, że takich dzikich miejsc dla przyrody nie ma już prawie wcale. Istnieje naprawdę wiele parków miejskich czy krajobrazowych, gdzie można zabrać czworonogi na spacer. Z czystym sumieniem można odpuścić sobie przechadzkę z pupilem po rezerwatach czy Parkach Narodowych.
Zobacz zdjęcie:
fot. Unsplash/ Thomas Jarrand
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
Aktorka TVP nie przebierała w słowach: „Dumny jesteś? Ty kreaturo”. Poszło o zwierzęta
Buldog nie potrafi szczekać. Wynalazł inny sposób, wszyscy płaczą ze śmiechu
Źródło: tpn.pl