Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wyjątkowe narodziny w Wielkiej Brytanii. Na świat przyszedł pierwszy dziki żubr od tysięcy lat
Martyna Pałka
Martyna Pałka 25.10.2022 15:04

Wyjątkowe narodziny w Wielkiej Brytanii. Na świat przyszedł pierwszy dziki żubr od tysięcy lat

Żubr
fot. Twitter/@KentWildlife

Radosna nowina z Wielkiej Brytanii rozprzestrzeniła się na świat. Na Wyspach urodziło się pierwsze od sześciu tysięcy lat potomstwo dzikiego żubra. Przez lata zwierzęta te uznawano za skrajnie zagrożone wyginięciem, a tamtejsi leśnicy podejmowali liczne próby ratowania tego gatunku. Wygląda na to, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Przez długi czas obawiano się o przyszłość żubrów, które nieomal zniknęły bezpowrotnie z powierzchni ziemi. Jeszcze sto lat temu żyjące na wolności zwierzęta były uznawane za zagrożone, a gatunek uznawano za bliski wymarcia.

Eksperci spekulowali o zbliżającym się wyginięciu. W związku z realnym zagrożeniem badacze podjęli próbę przeprowadzenia specjalnego eksperymentu, mającego na celu reintrodukcję żubrów w Europie. Jak widać, właśnie obserwujemy kolejny sukces projektu zakrojonego na szeroką skalę.

W Wielkiej Brytanii urodził się pierwszy od tysięcy lat żubr

Małe żubrzątko przyszło na świat już na początku września, ale jego opiekunowie przez długi czas zwlekali z podaniem oficjalnej informacji do wiadomości mediów. Jednym z powodów tej decyzji była oczywiście niespodziewana śmierć królowej Elżbiety II, która odeszła 8 września 2022 roku. Oprócz tego obawiano się również o stan zdrowia malucha i zanim wydano komunikat, badacze woleli upewnić się co do jego formy i samopoczucia.

Co ciekawe, z powodu tego, że żubry ukrywają swoją ciążę, opiekunowie przez długi czas nie byli świadomi, że niedługo na świecie pojawi się pierwszy maluch. Powodem jest oczywiście chęć ukrycia się przed drapieżnikami, które mogłyby potraktować taką samicę, jako prosty cel ataków.

Ciąża u tego gatunku trwa podobnie, jak w przypadku ludzi, bowiem przebiega w okresie dziewięciu miesięcy. Oznacza to, że samica zaszła w ciążę jeszcze przed jej sprowadzeniem do Wielkiej Brytanii. Płeć malca pozostaje zagadką.

Pierwszy sukces prób reintrodukcji żubrów w Wielkiej Brytanii

Żubry przez długi czas uznawane były za jeden z gatunków, któremu grozi szybkie wyginięcie. Ich liczebność zmniejszała się z dnia na dzień, co przyczyniło się od podjęcia decyzji o próbie ratowania tych zwierząt. W tym celu zapewniono im specjalne warunki, mające uchronić je przed śmiercią, a następnie sprowadzono te stworzenia na tereny leśne w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii i umożliwiono im życie na wolności.

Dzięki odpowiednim praktykom liczba osobników tego gatunku zwiększyła się z dziesiątek do tysięcy. Urodzone na początku września maleństwo jest pierwszym osobnikiem urodzonym na terenach hrabstwa Kent w Wielkiej Brytanii od początku prób sprowadzenie zwierząt w to miejsce, które rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Ostatni raz podobne wydarzenie miało miejsce około sześć tysięcy lat temu.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zielona.interia.pl

Tagi: Żubr