Swiatzwierzat.pl
pies w lesie

unsplash/Nathalie Ehrnleitner

Wychodzisz na spacer do lasu? Będzie surowa kara, jeśli puścisz psa luzem

4 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Dla wielu osób spacer po lesie z psem to doskonała forma relaksu, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że poza miejscem zamieszkanie obowiązuje przepis, o którym łatwo zapomnieć. Nie przestrzegając go, narażasz się na surową karę i mandat. Grzywna ta może wynieść nawet 5000 złotych.

Kto nie lubi leśnych wędrówek z ukochanym czworonożnym pupilem u boku? Niektórzy spacerowicze decydują, by na ten czas puścić pieska ze smyczy i pozwolić mu się swobodnie wybiegać i wyszaleć pośrodku dzikiej natury. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takie zachowanie jest niedozwolone - nawet, jeśli zwierzę reaguje na komendy i nie jest agresywne.

Spacer z psem po lesie – tylko na smyczy

Choć w trakcie spacerów po leśnych terenach można zaobserwować osoby, którym towarzyszą psy luźno biegające, należy zdawać sobie sprawę, że istnieje przepis, który jasno mówi, że takie zachowanie jest niedozwolone. Nawet jeśli zwierzak doskonale reaguje na komendy i nie jest agresywny wobec innych zwierząt, w dalszym ciągu może grozić mu niebezpieczeństwo, a także on sam może takowe powodować.

Pies spuszczony ze smyczy w lesie jest zupełnie obcym stworzeniem. Przyzwyczajony do wygodnego legowiska w ciepłym domu, nie zawsze będzie wiedział, jak się zachować w obliczu spotkania z sarną czy dzikiem. Może przestraszyć się leśnej zwierzyny lub strzału myśliwego bądź zgubić się, co spowoduje wielki stres nie tylko u niego, ale także zaniepokojonego właściciela.

Z drugiej strony pies może wywołać strach u zwierząt, które na co dzień żyją w lesie. Co więcej, nierzadko stanowi zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Należy bowiem pamiętać, że nawet mały, pozornie spokojny pies to drapieżnik, który w genach ma polowanie: pogoń, a w konsekwencji nierzadko zabijanie.

Eksperci przestrzegają – spacer z psem po lesie może odbywać się tylko na smyczy. Pies nie może poruszać się po lesie samodzielnie, a właściciel powinien mieć zawsze kontrolę nad swoim pupilem i trzymać go na smyczy bądź długiej linie. Najlepiej również, by trzymać się dróg i ścieżek, aby nie zakłócać panującej harmonii w tamtejszym wypracowanym ekosystemie.

102 urodziny

Pracownicy domu opieki zaskoczyli 102-letnią podopieczną. Na przyjęcie wpadli wyjątkowi goście

CZYTAJ DALEJ

Kary za spacer po lesie bez smyczy

Jeśli właściciel psa zostanie nakryty na puszczeniu go luzem w lesie, za nieprzestrzeganie przepisu z art. 1666 Kodeksu wykroczeń, może zostać ukarany grzywną do 5 tys. złotych. Według władz to powinno zniwelować problem, a także przyczynić się do bezpieczeństwa psów, leśnej zwierzyny oraz ludzi.

Jeśli właścicielowi czworonoga zależy, aby podczas spaceru jego pupil czuł się bardziej swobodnie, doskonałym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w długą smycz. Podczas takiej wędrówki można również skupić się na ćwiczeniu komend, aportowaniu i wykonywaniu sztuczek, co zapewni zwierzakowi rozrywkę oraz wysiłek nie tylko fizyczny, ale także intelektualny.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: lasy.gov.pl; zwierzaki.trojmiasto.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nie żyje suczka, którą wcześniej "zakopano żywcem". Lekarze pozwolili jej odejść

Czytaj więcej >

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >